Kertokaahan (mielellään hieman "epätunteelliset") miehet...

truulia

Tai te, jotka ette tunteitanne osoita välttämättä niin selvästi/palolla.. Miten toimisitte vastaavassa tilanteessa. Olettaen siis, että välitätte naisestanne kuitenkin. ;)

Naista on lähestynyt viikonloppuna myöhään kadulla mies, laskenut housut alas, koittanut saada naisen koskettelemaan itseään, eikä jättänyt naista kielloista huolimatta rauhaan. Tämän pahempaa ei siis tapahtunut, eikä onnistunut saamaan koskettelemaan itseään. Naista silti (ymmärrettävästi) tilanne silti ahdistaa jälkikäteen ja nainen kertoo tämän teillekin avoimesti.

Ei nyt haeta sitä, että etsisitte pervon käsiinne ja hakkaisitte henkihieveriin, vaan miten toimisitten naisen kanssa? Jos nyt toinen ihminen välittää aidosti toisesta, niin ei kai ahdistuksen kanssa jätetä yksin? Vai onko tässä nyt tavoitteena, että itse pitää kaikesta selvitä ilman toisen tukea? Toki tästä selvitään, ei nyt kuitenkaan kummempaa sattunut. Ihan oikeasti olisin parin seuraavan päivän aikana (tai no edelleenkin) kaivannut mieheltä jotain! Vaikkapa käynyt halaamassa?

10

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v-r-kiiski

      "Vai onko tässä nyt tavoitteena, että itse pitää kaikesta selvitä ilman toisen tukea? "

      Suunnilleen noin. Kun ei miehet naisiltakaan ole tottuneet mitään tukea saamaan.

      "Vaikkapa käynyt halaamassa? "

      No oletko sä kertonut, mitä olet vailla?

      • truulia

        Taisin mennä siihen yleiseen naisten harhaan, että jos kertoo, että on ikävä olla, niin mies tajuaisi siitä. Sanoin miehelle asiasta. Vastaus: "Olisit sanonut!" Hieman nolo olo. Näin se kommunikaatio pissii. Suoria viestejä. Koitan parantaa tapani, ettei tarvitse turhista valittaa ja huolehtia. :D


    • Juu, ei...ei osaa tehdä mitään tuollasessa tilanteessa. Ihan sama vaikka toiselta ois joku lähiomainen kuollu...kyllä se siitä tokenee ku antaa sen olla aikansa rauhassa.

      Eikö kaikilla naisilla oo siskot, kaverit tai vähintään äiti sitä varten, että saa traumojaan purkaan?

      • zisel

        "Eikö kaikilla naisilla oo siskot, kaverit tai vähintään äiti sitä varten, että saa traumojaan purkaan?"


      • rikufan<3

        Riku määrakastansua, Sää oot niin aito


      • pst...
        rikufan<3 kirjoitti:

        Riku määrakastansua, Sää oot niin aito

        t. rusalkaa


      • 2 terapeuttia :D
        zisel kirjoitti:

        "Eikö kaikilla naisilla oo siskot, kaverit tai vähintään äiti sitä varten, että saa traumojaan purkaan?"

        2 terapeuttia :D ja Sossu maksaa.


      • rikufan ever
        pst... kirjoitti:

        t. rusalkaa

        ei ollut;)


    • Riippuu ihan miten ihminen haluaa ahdistustaan purkaa. Joku tykkää jutella, toinen olla omissa oloissaan ja kolmas, että joku tärkeä on lähellä vaan vaikkei sen ihmeempiä tee tai sano. Parhaiten tukee huomaamalla mitä toinen kaipaa.

    • jauhajan jauhja.

      2 terapeuttia :D ja sossu maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2486
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2106
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1779
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      91
      1732
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1527
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      127
      1086
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1001
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe