järjestön vaihtaminen

epävarma1234

onko täällä ketään aupparia (lähinnä varmaan amerikkaan suunnannutta/suuntaavaa) joka olis kesken prosessin vaihtanut järjestöä? Kiinnostaisi kuulla kokemuksia. Mistä järjestöstä vaihdoit ja mihin? Miksi? Pitikö hakupaperit täyttää ihan alusta asti uudestaan? Entä pitikö lääkärintarkastuksessa käydä uudestaan? Oisko vielä jotain sanottavaa aiheesta? Kiitos jo etukäteen vastauksista :) Niin ja vielä viimeinen kysymys: kannattiko vaihtaa?

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aupairiusa

      Kannatti vaihtaa - EAP ei hommat toiminu yhtään ja piti ite soitella koko ajan ja kysellä perään. Vaihdoin CC:lle, ja tuntui että infoa tuli aivan kaikesta ja huolehdittiin, että hommat hoituu. Eli KANNATTI! Vaikka paljon piti tottakai uusiksi tehdä, mutta oli sen arvoista :)

    • epävarma1234

      kauanko sulla kesti tossa ''vaihdoksessa''? ja ylipäätään kiinnostais tietää että kauanko roikuit eap:n listoilla ennen vaihtamista ja kuinka kauan meni sitten vaihtamispäätöksestä siihen että pääsit etsimään perhettä cc:n kautta? :)

    • aupairiusa

      odottelin muutaman kuukauden, mutta ei tullut yhtään sähköpostia/puhelua/mitään. joten sit soitin cc:lle, olin infossa seuraavalla viikolla, ja hakemus täytettynä viikko infon jälkeen... riippuu toki itestä miten nopeesti saa tehtyä. mut siitä sit alko perheen etsintä muutama päivä sen jälkeen kun oli hakemus hyväksytty :) suosittelen!!!

      plus niillon tosi hyvät aukioloajat, cc on auki johonki puoli kasiin saakka aina, niin voi iltasellakin soittaa...

    • Itse valitsin ensin cultural caren ja olin tehnyt hakemuksenkin melkein valmiiksi, mutta vaihdoin viime tipassa kuitenkin EurAuPairiin. En itsekään ihan tiedä miksi, tuli vaan jotenkin sellainen tuntuma että se olisi ehkä kuitenkin parempi vaihtoehto. Myös rahalla oli osuutta asiaan, euraupair kun on aika halpa järjestö verrattuna esim cultural careen. Noh mulla eapista vain todella positiivista sanottavaa! Aina jos mulla tuli jotain kysyttävää niin laitoin vaan sähköpostia ja viimeistään seuraavana päivänä oli jo vastaus saapunut :) lähetin hakemukseni heinäkuun lopussa ja lokakuun alussa löytyi perhe ja 12.11 pääsin sitten matkaan :) olen tosi iloinen että valitsin euraupairin ja sitä kautta löysin tämän perheen, ihan täydellinen juuri mulle, ihanat lapset ja vanhemmat tosi mukavia ja huumorintajuisia! Onneksi vaihdoin järjestöä, tuskin olisi käynyt näin hyvin cc:n perheen etsinnässä. eapilla parempi majoitus yms. siellä new yorkin workshopissa. Majapaikka ihan nykin keskustassa, cc:llä kuulemma nykin ulkopuolella.
      Nyt olen täällä ollut vajaa kaksi viikkoa ja hauskaa on ollut! Aloin kirjoittamaan blogia arjestani täällä, käykää ihmeessä tsekkaamassa ja sinne voi laittaa lisää kysymyksiä jos tulee jotain mieleen :)

      http://idadiamondsky.blogspot.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      222
      6276
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      187
      5856
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5444
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      256
      4367
    5. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4124
    6. 272
      4016
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3472
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3303
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2996
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      6
      2467
    Aihe