Hei! Mä olen jo pidemmän aikaa tota kielikorua tahtonut, ja ikääkin olis, mutta mulla on muutaa kysymys.
-Sattuuko paljon? (Tiedän, se on ihmisestä kiinni, mutta kertokaa toki kokemuksia...)
-Tuleeko lävistystä laitettaessa tarve vetää kieli pois? Onko siinä jonkunlaiset pihdit, joiden ansiosta se neula menee suoraan?
-Kauanko toimenpide kestää?
Kiitos jos vastaat, ois kiva kuulla.
-Sattuuko paljon? (Tiedän, se on ihmisestä kiinni, mutta kertokaa toki kokemuksia...)
-Tuleeko lävistystä laitettaessa tarve vetää kieli pois? Onko siinä jonkunlaiset pihdit, joiden ansiosta se neula menee suoraan?
-Kauanko toimenpide kestää?
Kiitos jos vastaat, ois kiva kuulla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
1. aika kivuton
2. Ei suurempaa tarvetta ja pihdeillä pidetään kiinni, niitten avulla katsotaan myös suoraan meneminen.
3. alle 5min itse lävistys alle 1min
Okei, kiva kun vastasit. Toinen kysymys: olen kohta täysi-ikäinen, mutta tosiaan asun vielä kotona. Kun olen kotona tosta kielikorusta maininnut, niin faija on tehnyt ihan selväksi etten sellaista voi ottaa. Voivatko vanhempani repiä sen irti tms, jos olen sen itse ottanut? Olen siis 17v.
Itselläni ei sattunut ollenkaan, tuntui vaan että joku menee kielen läpi. Sitkun se oli saanu ruuvattua sen toisen pallon kiinni ja sano että valmista on! niin olin ihan ymmällään että aijaa sehän oli nopeaa :D
Ei siinä mitenkään suurenmoista, itselläni ainakin pysyi kieli hyvin paikoillaan. Käytetään pihtejä. Toimenpide kesti itselläni about 2-3min.
Eivät vanhempasi nyt niin sekoa että he sen kirjaimellisesti repivät pois. Nykyään kaikkien vanhemmat ovat vähän nuita lävistyksiä vastaan aluksi mutta sittenkun he näkevät sen ihan livenä niin ei se sen jälkeen olekkaan niin kauhea asia :D
Kiitos sinullekkin vastauksesta. Nenäkorun kanssa kävi juuri niin, että olivat vastaan, mutta kun kävin hakemassa niin ei mitään huutoja tullut, ja silloin olin vielä nuorempi kuin nyt.