Esimerkiksi Jussi Halla Aho on ulkonäköstandardeilla mitattuna täysiverinen atm, mutta niin super kaunis hoikka blondi vaimo miehellä on, että hänen on pakko olla YTM. En aio äänestää YTM:ää.
Tässä etsiskelen Salolaisten persujen listalta sopivaa ehdokasta kunnallisvaaleihin. Kuka näistä olisi todennäköinen atm ketä äänestäisin?
http://www.salonseudunperussuomalaiset.fi/50
Tässä etsiskelen Salolaisten persujen listalta sopivaa ehdokasta kunnallisvaaleihin. Kuka näistä olisi todennäköinen atm ketä äänestäisin?
http://www.salonseudunperussuomalaiset.fi/50
Vastaukset 22
Vanhimmat
Joudut äänestämään itteäs. Ja loukkaavaa tuollaisen pohdiskelu toisesta ihmisestä näin julkisesti.
"Joudut äänestämään itteäs. Ja loukkaavaa tuollaisen pohdiskelu toisesta ihmisestä näin julkisesti."
En ole ehdokkaana. Ja poliitikot, jotka vapaaehtoisesti lähtevät julkisuuteen, saavat tottua sietämään karkeaakin arvostelua ulkonäöstään ja kaikesta muusta.
Vähintään joka toinen... http://per-looks.tumblr.com/
Oletteko koskaan ajatellut että mistä mahtaa johtua persujen suuri suosio juuri ATM-miesten keskuudessa? Varmaan tämänkin palstan atm-miehistä vähintään 90% äänestää/on äänestänyt persuja.
Tuskin ketkään atmit äänestää ikinä vihreitä tai vasemmistoliittoa, eikä varmaan hirveästi äänestellä demareita tai kokoomustakaan.
Olen äänestänyt vihreiden ja kokoomuksen ehdokkaita. Persuja taas en ole äänestänyt.
Taitaa mennä pahasti pieleen nuo ajatelmasi.
Sen sijaan olen aika varma, että sinä et ole äänestänyt persuja koskaan, vaan lähinnä vihreitä ja vasureita.
Mutta tuollaistahan se on, kun pitää viholliskuvia rakennella suvaitsevaisessa mielessään.
Veikkaan muuten yllättävän monen noista per looksin tyypeistäkin naista / miestä saaneen. Ulkonäkö kuitenkin vain yksi pieni tekijä pariutumisessa ja sen voi korvata monella tavalla.
Varmaan kyllä perussuomalaisia kannatetaan ATM-miesten keskuudessa heidän maahanmuuttokriittisyytensä takia, koska varmasti sitä naisia saamattomana miehenä ulkomaalaisia ja avoimen yhteiskunnan kannattajia (vihreät ja vasemmistolaiset) pidetään vihollisina.
Kokoomus ja rkp taas ovat varmaan eniten ne YTM-miesten puolueet, kun sieltä ja heidän äänestäjistä löytyy ne bisnesmiehet, johtajat ja muut hyvätuloiset ja korkeasti koulutetut.
Ei kai täällä kukaan varsinaisesti yritä ihmisiä heidän puoluekantansa takia, mutta tuskin kellään kovapalkkaisella YTM-bisnesmiehellä on mitään halua äänestää tai kannattaa persuja sen takia kun ne ählämit ja muut tummahipiäiset tulevat tänne viemään naisia heidän ja muiden "kunnollisten" suomimiesten nenän edestä. Eli varmasti se oma suosio tai epäsuosio parisuhdemarkkinoilla vaikuttaa myös niihin poliittisiin mielipiteisiin.
Eiköhän ätmeille ole vähän muitakin uhkia ja syitä naisettomuudelleen kuin mamut. Aika harvoin tälläkään palstalla mitään mamuvihaa näkyy, ainakaan kun vertaa melkein mihin tahansa muuhun keskustelupalstaan. Hullut rasistit pulpahtelevat esiin ihan minkä tahansa keskustelun yhteydessä, ei se parisuhteisiin pääsääntöisesti liity.
Eivät nuo ätmit naista saaneet kouluaikoinansakaan, vaikka valtaosalle eivät mamut silloin vielä muodostaneet mitään uhkaa. Eli ei ainakaan fiksu ätmi mamuja jaksa ajatella naisettomuudessaan kärvistellessään.
Eli kyllä ainoa varma mitä puoluekannoista voidaan sanoa, on se, että sinä joskus seksiä saaneena vihervasurina pyrit demonisoimaan ätmit ja persut samaan itsesi vastaiseen luuserileiriin.
Jännä muuten mistä lähtien kommunistien perillisiä on pidetty avoimen yhteiskunnan kannattajina?
Kyllä niistä kovapalkkaisista johtajista varmasti joku persukin löytyy. Kas kun ei ole ihan yhdentekevää mihin veroeuronsa menevät ja millainen meno yhteiskunnassa ylipäänsä on. Ei mamuvastaisuus mistään naisettomuudesta varmaankaan pääsääntöisesti kumpua. Eikä persujen äänestämisen syynä suurimmalla osalla uskoakseni ole rasismi / mamut. Tämä on tälläinen vihervasemmiston hellimä ajatus lähinnä.
Ja nyt kun persuja näin puolustin, niin täytyy sanoa ennenkuin joku persuksi syyttää, että en ole heitä ikinä äänestänyt, enkä varmaan äänestä nytkään, vaikka te vihervasemmiston kuvotukset parhaanne teette ajaaksenne ihmisiä vastareaktiona persujen leiriin.
No tuo naisten viemisjuttu lienee lähinnä olkinukke mutta olet oikeassa siinä mielessä että YT-bisnesmiehillä on mahdollisuus tekopyhään hurskasteluun ja päivittelyyn, eiväthän he itse joudu olemaan tekemisissä mamujen kanssa läheskään yhtä paljon.
Tuollainen hurskastelu menee nykyään vasemmistolaisuuden piikkiin mutta se johtuu vain siitä että vasurit imivät imagoonsa marxistisen identiteettipolitiikan puoli vuosisataa sitten. Tämän johdosta demokraatit Amerikassa ovat menettäneet valtavasti ääniä työtä tekevältä vasemmistolta joka ei enää jaksa äänestää 'omien etujensa mukaisesti' koska valkoisia miehiä pidetään vihollisena.
-
Nykyään vasemmistolaiset eivät siis enää aja ensisijaisesti työtä tekevän ja yhteiskuntaa rakentavien ihmisten etuja koska on syntynyt muita ryhmiä jotka enimmäkseen eivät halua tehdä töitä mutta saavat silti suuremman sympatian vasemmistolaisilta kuin alkuperäiset suomalaiset tai amerikkalaiset.
-
Tässä mielessä ajateltuna persumielipiteet edustavat sitä alkuperäistä ja järkipohjaista vasemmistolaisuutta jota myös tavisvasemmistolaisuus oli ennen kuin 1900-luvun juutalaiskeksinnöt feminismeineen ja rasismeineen juntattiin lopullisesti kollektiiviseen tajuntaan.
Olen atm ainakin sillä perusteella että en saa naista koskaan (muuten en oikein tuosta atm-termistöstä välitä, enkä sitä käytä). Äänestin viime vaaleissa vasemmistoliiton ehdokasta.
Olen ATM sillä perusteella, että naismenestys on tasan nolla. Olen myös sosialidemokraattisen puolueosaston jäsen. Olen perusduunari, vähitellen katoavaa kansanperinnettä. Ei silti, on minulla korkeakoulututkintokin. Mutta huonosti työllistävältä alalta, siksi työpaikka on tehdas.
Olen kaikissa vaaleissa löytänyt oman puolueen joukoista mieluisen ehdokkaan. Tiedän, että joukoissamme on, varsinkin valtakunnan tasolla, silloin tällöin tuotu esiin ATM:stä hyvinkin ikävän kuuloisia asioita. Jotkut "omat" ovat olleet jopa syyllistämässä meitä tavallisia työtä tekeviä suomalaismiehiä milloin mistäkin pahasta. Mutta ei sillä ole paljoakaan tekemistä tavallisen teollisuuskaupungin työväenliikkeen kanssa.
Jos olisin valinnut puoluekannan vaikka sillä perusteella, mistä saa tavallinenkin mies naisia, olisin nuorempana mennyt vihreisiin. Mutta ei se ole ollut koskaan oma juttu. Demareissa on ihan tarpeeksi vihreyttä omaan makuun.
Tuossapa se ongelma onkin: nykyvasemmisto on suurelta osin itsensä älymystöön nostaneita ja "prekariaattia", jotka eivät missään nimessä suostuisi tekemään työväenluokan töitä ja jotka halveksuvat sen keskimääräisen duunarin arvomaailmaa, älyä ja elämää.
Joillain Jörn Donnerilla, Paavo Arhinmäellä, Anna Kontulalla, Erkki Tuomiojalla jne. ei ole mitään kosketuspintaa eikä yhteistä työväenluokan kanssa. Miksi joku mikkeliläinen tehdastyöläinen heitä äänestäisi?
Tietysti ongelma on myös, kuten sanoit: perusduunarit ovat katoavaa kansanperinnettä.
Niin ja kuitenkin tavallisissa puolueosastoissa selkeä enemmistö on eri sorttista duunaria. Tehtaassa työskenteleviä ei enää niinkään paljon (tai riippuu paikkakunnasta), mutta on rakennustyöväkeä, kuljetustyöväkeä, hoitoalan ihmisiä jne.
Sitä yliopistot käynyttä eliittiporukkaa on näkyvissä asemissa valtakunnan tasolla ja piiritasollakin kyllä. Käsittääkseni monet näistä ovat tähdänneet poliittiseen eliittiin ihan opiskelijapolitiikasta alkaen ja tehneet tietoisesti itselleen sellaista uraa. Oma lukunsa ovat sitten monet, hyvinkin korkeissa asemissa olevat, virkamiehet ja -naiset. Mutta nämä eivät nykyään voi kovin avoimesti tunnustaa puolueen väriä, tai se ei ainakaan edesauta heitä urallaan sen jälkeen kun pesti on jäsenkirjan avulla saatu.
Se täytyy sanoa, että varsinkin eräissä arvokysymyksissä kuilu puolueen kentän ja johdon välillä on ollut joskus aika iso. Molemmissa päissä on varmaan ajateltu, että nyt se toinen pää ajaa itselle vieraita asioita. Esim. Tuomioja ei nauti juuri minkäänlaista kentän arvostusta vaan häntä pidetään "porvarinpenikkana", joka pelkkää opportunistisuuttaan meni aikanaan punaisten lippujen alle. Lipposta arvostettiin vielä pääministerikaudellaan aika paljon, mutta nykyään lähes vihataan, mikä näkyi presidentinvaaleissakin. Se taas voi jostakusta ulkopuolisesta tuntua yllättävältä, mutta Urpilaista taas arvostetaan kentälläkin. Hänellä on riittänyt intoa myös työväenliikkeen tavoitteiden ajamiseen.
Lipponenhan nyt on täysi mulkku.
Itselleni hänen ajamansa politiikka olisi suurimmalta osin sopinut kun tuntui olevan siinä SDP:n ja Kokoomuksen välimaastossa arvoiltaan, mutta eihän noin luonnevikaista kusipäätä voinut äänestää. Hänen takiaan jäi kai joissain vaaleissa koko SDP ilman ääntäni.
Ei Lipposellekaan kyllä työväenliike tuntunut olevan lähellä sydäntä tai oman elämänkään kautta missään kosketuksissa, Profeetta Mooseshan on vanhaa kuningassukua ja siten kuulunut jo syntyjään ylimpään luokkaan sekä älymystöön, kuten on itse avuliaasti alamaisilleen kertonut.
Lipponen oli kyllä pidetty mies 90-luvun puolivälin tienoissa. Oli aikaisempaan Aho-Viinanen-linjaan verrattuna hyvinkin kansan läheinen. Monelle jäi kuva, että demarit Lipponen ja Ahtisaari nostivat Suomen lamasta. Eihän se paikkaansa pidä, mutta niin sitä ajateltiin.
Mutta kusi meni päähän pitkän pääministeriyden mitaan ja varsinkin siinä vaiheessa kun miehestä alettiin tehdä "EU:n presidenttiä".
Yksi Lipposen synti on myös vähän liian hyvät välit itänaapurin tiettyihin piireihin. Siinä ei ole sellaista aatteen paloa mitä on voinut olla jollain muilla (kommunisteilla varsinkin), mutta veljeillyt liikaa rahapiirien kanssa. Ja tätä tapahtui siinä EU-pyrkyryyden ohessa koko ajan.
Aho ja Viinanenhan ovat eri puolueiden miehiä, joten selvää on, että vasemmiston leirissä Lipponen oli heihin verrattuna suosittu. Myös lama vaikutti kuten sanoitkin, sinä aikana maata johtaneet joutuivat väkisinkin syntipukeiksi.
Lipponenhan ei vaaleissa ikinä saanut suurta äänivyöryä, vaan tuli puoluekoneiston puskemana valtaan. Samoin tietysti moni muukin pääministeri noussut valtaan ilman omaa kansansuosiota.
Kyllä Lipposen tyyli oli mielestäni jo 90-luvulla jäänne jostain "vahvojen miesten" ajoilta, jolloin ylin pomo murahtelee kuin karhu. Vähän samaan malliin kuin Venäjällä näköjään edelleen arvostetaan näitä "vahvoja miehiä", kuten Putinia. Keskusteleva demokratia nähdään heikkojen ämmien touhuna. Mutta 90-luvulla vielä iso osa suomalaisista oli kasvanut tuollaisessa maailmassa, jossa johtajan pitikin olla yksinvaltainen ja vahva. Vahvuutta näytettiin ärisemällä pienemmät nurin. Lipponen ei ikinä voisi nousta edes riviministeriksi nykyisin, sillä nyt suuri osa äänestäjistä jo unohtanut Kekkosen ajat ja sodan yms. diktatuurin ajat. Siellä 90-luvullahan oli nämä Pekkarisen tupeet ja Arja Alhon itkettämiset, joista nykyisin saisi ainakin normaaleilla työpaikoilla heti potkut.
Veljeilihän Lipponen länteenkin omaa häntäänsä nostaakseen, että siinä mielessä tasa-arvoisen lipevä joka suuntaan paitsi omaa kansaansa kohtaan.
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=1iOhXWCf5WE&NR=1
onks noi kaikki persuja? Ei jumalauta.
Mistä olette oikein ihmiset keksineet, että Per-Looks sivusto arvostelee ihmisten ulkonäköä? Eihän siellä sanallakaan viitata tällaiseen. Taitaa tuo tekopyhyys ja ko. ihmisten rumuus olla nimenomaan omissa päissänne.
Sivu lanseerattiin vihreiden facebook keskustelussa jossa pilkka oli kuin natseilla juutalaisista konsanaan, ja ensimmäinen linkittäjä kertoi kaverinsa tehneen sen. Se miten sivusto tuotiin julki tuo sen kontekstin miten sivustoa tulkitaan.
Myös juutalaisista luotiin lukemattomia vastaavia kollaaseja natsisaksaksassa, joilla pyrittiin osoittamaan, että juutalaiset ovat rodullisesti isonenäisiä ja korvaisia ja siten alempiarvoisia arjalaisiin.
Koulukiusaajat ovat iät ja ajat käyttäneet samaa taktiikkaa, että kiusaaminen on vain kiusatun omassa mielikuvituksessa ja eihän kiusaajat ole mitään tehneet, kun kiusaus kätketään kontekstiin eikä sitä tuoda suraan julki. Tuommoinen räkänokkamainen viattoman leikkiminen ei mene läpi.
Niin, ulkonäön perusteella saa kiusata pahoja persuja.. Mutta jos paha persu kiusaa kaukaisen maan asukkia paksuista huulistaan tai leveästä nenästään, kuuluu persu vankilaan. Ensimmäisen lajin kiusaajat ovat älymystöä ja nykyaikaa. Jälkimmäisen lajin kiusaajat ovat tyhmiä natseja. Tälläista on suvaitsevaisuus Suomessa vuonna 2012.
En tiedä, mutta pari selkeää ATN:ää kyllä joukosta erottui.