Shokkiväri ja värinpoisto

porkkanapäinen

Oon värjäillyt tukkaani oranssilla, joka näyttääpi punaiselta alussa mutta pesujen jälkeen muuttuupi oranssiks. Oon miettinyt tukkaani vaaleeks ja sen kaveriks pistän mustaliilaa. Ekaksi suunnittelin värinpoistoo. Annanko ensin tämän oranssin haalistua, että se ois melkein lähellä vaaleaa ja sitten pistän värinpoiston? Miten te ootte tehneet näitten shokkivärienne kanssa?

5

9135

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vilke

      ei onnistu

    • persona non grata

      Okei. Tässä mun shokkivärihistoria:
      Sinisävyiset:

      manic panic vihreä ja sininen:
      haalistuivat nopeasti, helppo värjätä blondiksi.

      directions lilac:
      ei tartu, haalistuu nopeasti. Helppo päästä eroon.

      Special effects turkoosi ja sininen:
      elämäni pahin virhe, tämän merkin värit ei lähde vitullakaan irti ellei värjää tummemmalla päälle.

      Special effectsin kanssa jouduin tekemään värihuuhtelun (color b4), joka itseasiassa pahensi asiaa.. Hiuksista tuli enemmän vain virheämmät.. Lopulta ratkaisuni oli värjätä lähelle kulmakarvojen väriä, eli ruskeat hiukset. Se vaati useita värjäyskertoja, jotta vihertävä peittyisi..

      Punasävyiset:

      directions pastel pink:
      Virhe jälleen

      Kampaajalla punainen:
      pahin virhe.

      Punaiset ei todellakaan lähde noin vain, ja kuten varmaan itse tiedät, oranssi on murrettu väri punaisesta ja keltaisesta.. Punainen pigmentti saattaa jymähtää hiuksiin ikiajoiksi ja näin paljastuu aina eri värjäyskertojen yhteydessä..

      Itse suosittelen sinua ostamaan head and shoulders shamppoota. Tämä on jokaiselle shokkivärien ystävälle must, koska se melkein repii värin pois päästä. Se on hyvin tehokas tapa haalistaa väriä.. Mutta kuten sanoin, punainen pigmentti saattaa jäädä ikiajoiksi. Ainoa keino miten saatat päästä siitä eroon on neutralisoida se.. Yleensä kotona tehdyt värinpoistotkaan eivät auta.. Kokemusta on.
      Vaikka vaalentaisit tukkasi kuoliaaksi, punainen hehku saattaa silti pilkistellä esiin tietyssä valaistuksessa.. Joten, miten hitossa pääsin omista punasävyistäni eroon?

      Tein tämän värihuuhtelun (color b4), värjäsin jälleen vaaleanruskealla, annoin olla jonkun aikaa (2kk), värihuuhtelu josta tuloksena suhteellisen normaali blondi sen jälkeen.. kampaajalle... Suosittelen aina tällaisissa isoissa värimuutoksissa kampaajalle menoa, koska heillä on paljon parempi arsenaali tällaiseen työhön.

      Oranssia on aika vittumaista itse lähteä neutralisoimaan, ainoa mikä siihen tehoaisi olisi nimenomaan sininen, joka on oranssin vastaväri. Ja ei, mitkään hopeashamppoot ei todellakaan siihen auta.

      Kokeile pestä sillä head n shoulders useampi viikko ja katso miten se väri haallistuu siitä.. Koita olla kärsivällinen..

    • Parturikampaaajaaa

      Suoraväri (shokkivärit on suoravärejä) ei hapetu -> hiuksen vaalentaminen perustuu hapetusreaktioon -> suoravärit eivät lähde vaalentamalla

      Syväpuhdistava shampoo auttaa haalistamaan väriä mahdollisimman paljon, jolloin vaihtoehtona olis pistää sitten uusi väri päälle.
      Kampaaja osaa auttaa kaikkein parhaiten, mutta jos kotona haluat selvitä niin suosittelen kuumalla vedellä ja syväpuhdistavalla shampoolla pesua niin että saat kaiken mahdollisen irtovärin hiuksesta irti.
      Tämän jälkeen yksi vaalennuskerta vaalentaa minkä vaalentaa, jos vaalentaa.

      Ei kannata tehdä useita vaalennuksia, sillä ne tosiaan eivät poista suoraväriä.
      Suoravärin saa pois vain kuluttamalla tai leikkaamalla.

      Vaalennuksen jälkeen lopputulos saataa olla kukkeankirjava, jolloin suosittelenkin sitten viimeistään kääntymään kampaajan puoleen.

      • ei näin

        Paskapuhetta, shokkivärin saa pois vaalentamalla. Sininen usein jämähtää ja ei saa kokonaan värinpoistollakaan pois vaan väri pitää taittaa esim. punaisella tai oranssilla, mutta esim. pinkki tai lila shokkiväri lähtee blondaamalla ihan suoraan kokonaan.


    • oranssiajapinkkiä

      Anna ehdottomasti haalistua niin paljon kuin vain pystyt. Pese hilseshampoolla, käytä c-vitamiinivaalennuksia ja tee kuumaöljyhoitoja. Jos väri ei tunnu lähtevän millään niin suosittelen että kokeilet vaalennuspesua (värinpoistoainetta&hilseshampota kämmenelle ja vaahdota hiuksiin n. 2-5min).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      46
      3516
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      136
      2525
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      17
      2494
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1973
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1436
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1337
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1324
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      153
      1043
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1027
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      969
    Aihe