Sähköasentajaksi Brittiensaarelle

lucky._.strike

Terve. elikkä olen 22-vuotias Mies. ja olen ollut sähköasentajan hommissa suunnilleen 3 vuotta.. olisin kiinostunut pääsääntöisesti oman alan hommista brittien saarelle tai miksi ei muualle kin.. mutta mietin että tietääkö kukaan riittääkö suomen sähköalan koulutus siihen että voi siirtyä muualle päin maailmaa töihin.. lupa standardit. mutta muutkin työt kiinostavat.. miten on paras tapa hakea töitä mennä kyseiseen maahan vai vaan sinnikääst ietsiä Internetin välityksellä töitä..?

toivon jonkinlaisia vastauksia.. olen meinaan miettinyt että jos lähtis sinne vaan ja toivois löytävän töitä.. siinä tapauksessa jonkinlainen kämppis ja asunto olis hyvä' tosin saada mukaan..

4

2396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+2

      Ikävä tuottaa pettymys mutta puolan pojat tekee halvemmalla myös saarivaltiossa.

      • Sitä vähän aattelin myös... tai sanotaanko että pelkäsin.. :-/


    • temppis222

      No minä olen sähköasentajan koulutuksella Sveitsissä asiantuntija insinöörinä tekemässä käyttöönottoja ympräi maailmaa (terveisiä Chilestä) joten eiköhän se ole jannusta kiinni minne siivet kantaa. Ei muuta kun tavoitteet korkealle ja rohkeana työhakemuksia menemään mitä ihmeellisimpiin tehtäviin :)

    • 13+12

      Kylla Lontoossa on toita ammattitaitoiselle sahkoasentajalle - varsinkin jos osaa puhua englantia kunnolla ja tekee parempaa tyota kuin puolalaiset.

      Kyselehan sellaisesta FB ryhmasta kuin Finnish People Living in London - sielta saattaa loytya alan ihmisia, jos ei, niin edes kamppis ja/tai asunto.

      Tosiaankin tyhjanpaalle ei kannata lahtea ilman saastoja joten hoida edes tyopaikka kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe