Miten saada pitkäaikainen ihottumakohta pois?

Mulla on kaulassa ja käsissä pari kohtaa, jotka ovat kuivia ja punaisia, eikä parane ollenkaan. En raavi niitä, mutta en silti saa niitä pois. En ymmärrä. Oisko mitään, mikä vois auttaa? Kellään kokemusta samantyyppisestä ihoongelmasta?
269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hydrokortisoni voi auttaa paikallishoitona, kannattaa kokeilla myös kylmäpuristettua kookosöljyä.

Äänestä

Näytä lääkärille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avun tarpeessa kirjoitti:

Mulla on kaulassa ja käsissä pari kohtaa, jotka ovat kuivia ja punaisia, eikä parane ollenkaan. En raavi niitä, mutta en silti saa niitä pois. En ymmärrä. Oisko mitään, mikä vois auttaa? Kellään kokemusta samantyyppisestä ihoongelmasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu