Olen huomannut, että kun laitan kynsilakkaa, niin kynnet alkavat jo oikeastaan heti seuraavana päivänä liuskoittumaan vähitellen... Ja tämä tuntuu tapahtuvan, oli lakka edullista tai kallista merkkiä. Teenkö jotain väärin?? Pitääkö lakan alle laittaa jotain ainetta? Olen vaan laittanut lakan puhtaalle, kuivalle kynnelle ja korjaillut sitten muutaman pv ajan, ja sitten kynnet onkin yleensä olleet jo ihan palasina :( ärsyttää kun ei pysty pitämään lakkaa kuin silloin tällöin, välissä pitää aina olla muutama viikko että saa kynnet jotakuinkin kuntoon ennen kuin voi laittaa uudestaan. Kynnet vaan siis liuskottuu väkisin ja menee ihan ohueksi, ja oikeastaan vaan kuluu pois. Olen ope, eli en joudu kovin paljon pesemään käsiä tai käyttämään käsidesejä.
Suositelkaa hyviä merkkejä ja aineita joilla kynnet saisi kuntoon. Muuten olen terve urheilullinen nainen, en syö mitään vitamiineja tms mutta kylläkin perusterveellistä ruokaa. Joskus kokeilin jotain piimaa-juttuja mutta ei ne tuntuneet nekään auttavan...
Ihailen muiden kauniita, lakattuja kynsiä. Voi kun saisi itsellesi sellaiset!
kynnet liuskoittuvat lakasta
3
239
Vastaukset
- chokoholisti
Olen itse ohutkyntinen, ja kokeillut edellisen kerran kynsien kasvatusta ja lakkausta teininä. Liuskottuminen ja lohkeilu oli ongelma.
Nyt lähes nelikymppisenä päädyin vahingossa (ja suuresti epäluuloisena) kasvattamaan ja lakkaamaan kynsiäni. Kynteni ovat niin ohuet, että ilman lakkaa ne olisivat typerän näköiset, eivätkä varmasti edes kestäisi. Yllätyksekseni homma on toiminut. Kynteni kasvavat hitaasti, mutta ne ovat kestäneet kasassa. Ovat nyt hieman sormenpään yli, eli ehkä puolisen senttiä tavallista pidemmät. Ja lakkaus kestää normaalin elämän. (Olen leikannut kynnet arviolta 2 kk sitten ja lakannut niitä yhtenäisesti reilun kuukauden).
Olen miettinyt, mikä on erilailla parinkymmenen vuoden takaiseen verrattuna. Tässä pohdintoja: 1) Kynsilakat ovat kehittyneet, nykyiset kestävät paremmin lohkeamatta taivutusta. 2) Olen itse allergikko, joten en käytä formaldehydiä ja vältän parabeenit ja tolueenit. 3) En leikkaa tai viilaa kynsiäni lainkaan, ne kasvavat muutenkin hitaasti ja todennäköisesti kuluvat riittävästi näppäimistöllä ja keyboardilla soittaessa. 4) Käytän suojakäsineitä kaikissa märkähommissa (siivous, tiski, pyykki). Leipomista en ole kokeillut. 5) Rasvaan käsiä paljon ja runsasrasvaisella allergiaystävällisellä perusvoiteella. 6) Lakkauskokeilua on edeltänyt sattumalta raakaravinnon lisäys ruokavaliossa, nautin runsaasti hedelmiä ja vihanneksia sisältäviä smoothieita, joten vitamiinien, entsyymien ja antioksidanttien saannissa on muutoksia. Kasvissyöjä olen ollut jo ennenkin, ja käytän lisänä monivitamiini-hivenainevalmistetta (huom. D-vitamiinin puute uhkaa kaikkia pohjoisessa) ja nyt myös piimaata.
Kosmetiikkakaupoissa ja markettien kosmetiikkaosastoilla on erilaisia lakkoja ongelmakynsille, kannattaa tutustua. Itse olen käyttänyt vain sellaista normaalia läpinäkyvää aluslakkaa, joka käy myös päällilakaksi ja väliin värillistä lakkaa ( koristetarroja). Tällä hetkellä koetan pidentää lakkauksen kestoa (ekologiset ja ajansäästösyyt). Tämä lakkaus on muistaakseni ollut viikon, ja olen lisännyt kerran päällyslakkaa. Viimeksi mainittu on kotimaisen valmistajan, niin en syyllisty merkin mainostamiseen.
En ole koskaan käynyt käsihoidossa tai kynsistudioissa (vai miksi niitä sanotaan?). Voisitkohan saada sellaisesta apua? On tietysti mahdollista, että huomaat itse tehdä jonkun asian toisin - kuten minulle on käynyt vahingossa - ja sen jälkeen kyntesi pysyvät kauniina. Onnistut varmasti, älä menetä toivoasi! - Tyytyväinen
Olen 64 vuotias naishenkilö joka on kärsinyt pehmeistä liuskoittuvista kynsistä.Tämän vuoden heinäkuussa yksi tuttava kehoitti ostamaan Bioteekin Teho Piittä jota myyvät melkein kaikki tavaratalotkin.Kolme kappaletta per/päivä.Lisäksi Trind kynnenkovettejaa yksi kerros joka toinen päivä alussa.Nyt kynteni ovat saaneet tätä hoitoa kohta neljäkuukautta ja ovat kovat eivätkä liuskoide yhtään.Ei tule kalliiksi kannattaa koittaa.
- ohutkyntinen myös
Kokeile kynnenkovettajakuuria, löytyy esimerkiksi Mavalalta. Muista aina laittaa kynsilakan alle alulakka, sillä värilakka kuluttaa kynttä. Lisäksi alulakka parantaa värilakkauksen kestoa. Myös päälylakka on hyvä laittaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2361825- 1861591
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä451202Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50932- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30741Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 38727
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23702Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627