Suomen liikenteeseen NASTAVERO !
Pienmetalli jäämät kuormittaa ympäristöä ja nastat rouhii asfaltit urille tästä syystä Suomalainen veronmaksaja maksaa ennätyskalliisti tienpidosta.
Jos joku haluaa vielä nykyään ajella nastoilla, niin minusta siitä pitäisi ehdottomasti verottaa. Maksakoot itse aiheuttamansa kustannukset.
Pienmetalli jäämät kuormittaa ympäristöä ja nastat rouhii asfaltit urille tästä syystä Suomalainen veronmaksaja maksaa ennätyskalliisti tienpidosta.
Jos joku haluaa vielä nykyään ajella nastoilla, niin minusta siitä pitäisi ehdottomasti verottaa. Maksakoot itse aiheuttamansa kustannukset.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Suomen liikenteeseen LEPUUTTAJAVERO!
Lepuuttajat aiheuttavat lukuisia kolareita ja henkilövahinkoja, sekä kuolonuhrejakin.
Jos joku haluaa enää ajaa lepuuttajilla niin maksakoot siitä kovat verot, sekä korotettuina vakuutusmaksuina aiheuttamansa vahingot.
Kitkarenkaille saastevero! Koska ne nostavat erityisesti keväällä katupölyä ilmaan huomattavia määriä. (Runsaasta lamelloinnista johtuen) Nastarenkaat määrättävä pakolliseksi joka autoon Lokakuusta-Huhtikuuhun.
Ainoa mistä Suomalainen maksaa ennätyskalliisti on nämä kitkoilla ajavat jotka tupeloivat autonsa toisten perään yms... Vakuutusyhtiöt kiittävät ja nostavat vakuutusmaksuja. Turvallisuudesta nyt puhumattakaan.
Teiden suolaus lopetettava jotta tiet eivät syöpyisi urille kuten nyt tapahtuu.
Niiin,no ei muuta kuin niillä kitkoilla painamaan klo 16 ruuhkaan kehä 1:lle 20-30km/h ylinopeuttaa 25cm turvavälillä niin katotaan miten ne KITKAT PITÄÄ!!
Taidat nimittäin tärähtää nastakaverin kontiin et tärähtää.Toisilla kun pitää ja toisilla on sukset alla.
Samantien nasravero kun sallittaan kesärenkaiden käyttö ympäri vuoden, ei ne renkaat kalenteria osaa lukea
Mutta nyt PAKOKETAAN käyttämään talvirenkaita 3 kuukautena, ja usealla ne on nastat, miksi vaihtaa nastarenkaita pois, koska ne ajaa asian=estää sakkojen saannin
Itselläni on ollut noin 13-15 autoa, ja kaikissa ollut mukana nastarenkaat, ja yhteenkään en ole renkaita joutunut ostamaan, joten miksi maksaisin TYHJÄSTÄ koska nastarenkaat ajaa asiani, ja laki pakottaa laittamaan ne alle 3 kuukaudeksi
Kitkavero myös. Ne kuskaa kaikki hiekoitussepelit teille ja lennättää ne tuulilaseihin jos eivät ole jauhaneet pölyksi sitä ennen suolamössön seassa.
Sovitaan aloittajan kanssa vaikka niin, että hän maksaa mulle pari tuulilasia vuodessa niin minä maksa veroissa teiden kunnossapidosta, mutta minähän maksan jo niin pirusti veroja, että kyllä sillä tiet pitäsi saada kuntoon.
Juuri näin pitäisi tehdä, nastarengas kuuluu HISTORIAAN !
Kitkarenkaat toimivat jotenkuten ainoastaan siksi, että nastoilla ajavat karheuttavat pinnat niitä varten.
Jos kaikki ajaisivat kitkoilla niin ainakin alkuvuosina kolari ja onnettomuusmäärät hypähtäisivät pilviin.
Suomessa tarvitaan olosuhteiden pakosta osan vuotta nastarenkaita eikä tätä tarvetta vähennä yhtään teidenpintojen kuluminen.
Lähes jokaisen kitkan käyttäjän ainoa motiivi on säästää rengaskustannuksissa, turvallisuudesta viis.
>>nastoilla ajavat karheuttavat pinnat niitä varten.
Tarkoitatko että tiekarhut, hiekoitus ja suolaus lopetettaisiin?
>>niin ainakin alkuvuosina kolari ja onnettomuusmäärät
Voi pitää paikkansa. Kolaroidaanhan kesäkelilläkin.
>>jokaisen kitkan käyttäjän ainoa motiivi on säästää rengaskustannuksissa
Kitkarengas maksaa saman minkä nastarengas. Kesärenkaana kitkarengas on huono.
>>Koska ne nostavat erityisesti keväällä katupölyä ilmaan huomattavia määriä.
Se pöly on tienpinnassa, eli uutta pölyä ei synny kuten nastan iskussa asfalttiin.
Kitkarenkaan valintaa puoltaa se että ne eivät kuluta tienpintaa, ja melu sekä auton ulko- että sisäpuolella on hiljaisempaa kuin kesärenkaalla.
""Tarkoitatko että tiekarhut, hiekoitus ja suolaus lopetettaisiin?""
En.
"Voi pitää paikkansa. Kolaroidaanhan kesäkelilläkin."
Kitkat pitävät huonommin kuin nastat.
""Kitkarengas maksaa saman minkä nastarengas.""
Jokainen tuntemani kitkarenkaita käyttävä ajaa niillä läpi vuoden säästääkseen kustannuksissa.
"" Kitkarenkaan valintaa puoltaa se että ne eivät kuluta tienpintaa, ja melu sekä auton ulko- että sisäpuolella on hiljaisempaa kuin kesärenkaalla.""
Voi puoltaa mutta nastarenkaat ovat turvallisemmat. Valinta on vapaa, joko kosmeettiset seikat tai turvallisuus.
>>Jokainen tuntemani kitkarenkaita käyttävä ajaa niillä läpi vuoden säästääkseen kustannuksissa.
En osaa sanoa juuta enkä jaata kun en noin tarkkaan seuraa. Jotkut tosiaan ajavat talvirenkailla kesälläkin, eli tinkivät ajo-ominaisuuksissa kesänopeuksilla.
Mutta säästääkö se? Itse ostan molemmat rengassarjat ainakin kerran 6 vuoden aikana. Itse näen että voi tulla jopa kalliimmaksi koska talvirenkaissa pitää olla paljon enemmän pintaa kuin kesärenkaissa.
Enkä tarkoita sakkorajaa, vaan sitä miten renkaat toimivat. 5 mm menee kesärenkaissa, mutta talvirenkaissa se on turhan vähän. Ja kitkarenkaissa vesiliirto on yksi heikkous vaikka kuvio onkin karkea.
Mihin perustuu väittämä että nastat karheuttaisivat tien pinnan kitkarenkaille pitäväksi, minun kokemukseni mukaan on ehkä suuriluuloisinta bullshittiä nastarengas puolustajilta.
Mitä tarkoittaa alku vuosina onnettumuudet ja kolarit lisääntyisivät jos kaikilla olisi kitkarenkaat, mihin apukoulufaktaan sekin perustuu.
Mikä olosuhteiden pakko se on, kun se on vain toiselle sellainen, kun toinen että pystyy ajamaan jatkossakin kitkarenkailla olosuhteissa kuin olosuhteissa sen osanvuotta kun liukkaus on ehkä todennäköistä, kuten ehkä tänäkin vuonna täälläkin Hämeenperällä.
Kaikkien veronmaksajien kustantamien maanteiden kulumista olisi siis kuitenkin syytä vähentää ajamalla kitkarenkailla koska joilloin se palvelee myös kesäajan ajoturvallisuutta, äänettömyyttä, hengitysilman puhtautta ja ajomukavuutta .
Milläänlailla turvallisuutta vaarantaen josta on esimerkkinä pohjoiset naapurimaat Norja ja turvallisuuden ykkösmaa Ruotsi joissa kitkarenkailla osataan ajaa turvallisesti, ilmeisesti toisin kuin meillä.
Kitkarenkaiden käyttäjänä en allekirjoita motiivia säästää rengaskustannuksissa kun hiljattain osti volvoon 800 euron kitkarenkaat vaikka nastarenkaat olisi saanut jo 500e pintaan.
Appiukon tiedän ajavan kitkoilla läpivuoden mutta kun ajaa 5000-6000km vuodessa mutta ei moottoritiellä lainkaan vain maakunnassa ja mökkiteillä.
Yhtenä nastapuoltajien huolena on myös hiekotus ja sepelin levitys, kuin sekin olisi vain kitkarenkaille, ehkä onkin, mutta tuulilasin rikkomiseen sepelistä on aniharvoin koska se on juurikin se irronnut tai katkennut nasta, joka jaksaa lentää tuulilasii asti sitä rikkomaan .
Kukaan ei väitä etteikö nastarengas olisi parempi jäällä, mutta juuri TVeessä esiintyvän Huhtasaaren kannattajien myötähäpeämisen takia voisi jo kokeilla muutakin.
Perustelematonta ja väärää tiedottamista. Suoranaista valehtelua!
Oon ajanut nyt 3 kesää ja 3 talvea samoilla H-nopeusluokan kitkoilla kesät talvet ilman ongelmia. 4-5 milliä on vielä pintaa jäljellä, joten uudet pitää jossain vaiheessa hommata. Pitää seurata tilannetta ja elää sen mukaan.
Ja kun ekat liukkaat tulee, niin taatusti kitkani pitää paremmin kuin kesäkumit joilla jengi ensi-liukastelee, koska talvi jälleen kerran pääsi yllättämään porukat,
kuin puun takaa.
Itsellä kilsoja tulee vuodessa alta 15 tkm, niin miksi nähdä vaivaa rengasruletissa?
Tiesittekö muuten, että käytetty 6mm kitka pitää testin mukaan paremmin, kuin vastaava nastakumi? Taitaa olla toi 6 mm aika lähellä keskiarvoa, mitä liikenteessä porukalla on talvella alla. Vai liekkö niinkään paljoa?
Kitkoilla ajaminen on melutonta, kunnes edellä ajava nastarenkailla varustettu auto pysähtyy liian nopeasti ja vääntyvä pelti korottaa äänensä. Kuuntelen mieluummin rapinaa kuin rytinää.
>>kunnes edellä ajava nastarenkailla varustettu auto pysähtyy liian nopeasti
Tuo edellyttää sitä peilijäätä jolla testataan niitä renkaita. Yleensä tienpinta ei ole noin tasainen.
Ja tapahtuu noita peräänajoja kesärenkaillakin, eli kuljettajan vastuulla on pitää turvaväli. Turvaväli kuuluu sopeuttaa ajonopeuteen, eli kovemmalla nopeudella pidempi, hitaalla riittää lyhyempi.
Itse en aio kolaroida autoani, oli alla sitten rapinaa tai vain hiljaista kohinaa. Itse pidän hyvänä kuljettajana sellaista joka malttaa olla ajamatta liian lujaa. Pikkupojilta jos kysyy niin aina pitää ajaa täysillä. :)
http://aijaa.com/DAoOfZ
^ Siinä voi rapinan kuulijat miettiä, onko rapina oikeasti turvallista, vai aistiharhaa oman pään sisällä.
Käytetyt 6mm kitkat päihittää vastaavasti kuluneet nastat 5-3 mittaustulosten perusteella.
Muistakaa tämä, samalla kun poljette vauhtia motarilla ja luulette nastojen tekevän kesän talven keskelle.
Kannattanee miettiä, miten Atlantin toisella puolella pärjätään talvella ilman nastoja.
Kelit ovat taatusti paikoitellen yhtä vaikeat kuin täällä.
Kysymys on osaamisesta. Ja asenteesta.
Ajan itse nyt taas nastoilla, mutta en näe mitään syytä, miksi näin pitäisi olla tulevaisuudessa.
http://www.youtube.com/watch?v=8qPo-Gqw1UA
Hyvin ne pärjää jenkeissäkin, mutta heillähän on lumiketjut (tai kuten videopätkässä ei juuri satu olemaan;).
Alpeillakaan ei nastarenkaita kaivata, joten ketjut pitää olla mukana, jos talvella aikoo joillekin tieosuuksille mennä.
Itse olen sen verran vanhoillinen, että nastarenkaat on tullut valittua. Ei tarvitse kuin pistää nelivetoisen automaatin W-napin päälle ja antaa luistoneston hoitaa voiman jakelua eri pyörille tarpeen mukaan.
http://www.youtube.com/watch?v=3IxroxDO8g8 Benny Hillin tahtiin Coloradossa...
No niin lepuuttajapellet, tuossa oli todellista "pitoa" lepuutttajilla, oliko teidänkin aika ottaa itseänne niskasta kiinni ja mennä talvirengaskauppaan, ja ostatte nastarenkaat.
Nytkö te kitkailijat aloitatte jauhamaan kiviä pölyksi renkaillanne ja rikkomaan takatulijoiden tuulilaseja, voin wittu taas se kivisade alkaa.
Pidä väliä edelläajavaan hint*ari!
Enkä,mä tykkään sun perän lähesyideestä.Mieluiten vaihtelen taisaisesti nopeutta,eteen,taakse,eteen,taakse ;)
Keppiäs veivailet eteen ja taakse!
Ehdottomasti aloittajan kanssa samaa mieltä. Nykyajan kitkarenkaat ovat jo hyvinkin samalla tasolla jäällä kuin nastarenkaat 10 v. sitten. Kuinka paljon sileällä märällä jäällä te oikeasti ajatte? Eikö niitä kilometrejä voisi ajaa vähän hiljempaa ja turvallisuustaso olisi sama kuin nastoilla..?
Vielä lisäisin nastarenkaiden aiheuttamiin haittoihin seuraavat asiat:
- renkaat kuluu karkeilla teillä jopa kolme kertaa nopeammin kuin esimerkiksi saksassa. Lisääntynyt rengaspöly saastuttaa ympäristöä.
- Autot kuluvat ja likaantuvat nastojen irroittaman asfalttipölyn vuoksi
- rengasmelu lisääntyy, koska tiet joudutaan joo uutena suomessa tekemään karkeammalla reakoolla, jotta tiet kestäisivät. Lisäksi nastarenkaiden karhentama tie on huomattavasti meluisampi myös nastattomilla renkailla ja varsinkin raskaan liikenteen osalta.
> Kuinka paljon sileällä märällä jäällä te oikeasti ajatte?
Tänä talvena yhteensä 4 x 500 metriä. Eli kaksi kilometriä. Keväämmällä voi tulla vastaavat kelit uudestaan. Onneksi on takavetoinen. Kaveri etuvetoisella ja nastoilla meinasi luistella ojaan tuossa, kun on ikävä ylämäki, jota edeltää jyrkkä mutka. Pakko painaa jo mutkassa kaasua, jos haluaa ylös... Ai niin, kitkoilla ajan tietysti. Nastat olisivat varmaan olleet hieman paremmat, mutta hyvin pärjäsi noinkin.
Lisätään nyt sitten vielä miinusluotteloosi noussut polttoaineen kulutus. Karkealla tiellä tuntuu olevan 1-2 desiä suurempi kulutus per satanen.
Ollaan nyt mitä mieltä tahansa niin yli satasen nopeudessa nasta kuluttaa tietä samassa suhteessa polttoaineen kulutukseen. Et siinä mielessä satasen rajoitus on enemmänkuin paikallaan moottoriteillä talvella.
Oikein !
Kitkolla koko tämä vuosutuhat menty, keskimäärin 25000 km/vuosi, kolareita, tieltä suistumisia tai peräänajoja 0 kpl.
Mielestäni piikkipyörillä ajavat vain pelkäävät muutosta, mutta ainoa pysyvä asia on muutos.
En+ole+filosofian+maisteri,+mutta+samaan+lopputulemaan+olen+tullut,+että+suurimpana+esteenä+kitkojen+laajemmalle+käyttöasteelle+on+nimenomaan+uskomukset+ja+tietämättömyys++kitkarenkaiden+hyvästä+toimivuudesta+kelillä+kuin+kelillä.+Vetinen+jääpinta+on+ainut+tilanne+missä+kitkarengas+käytännössä+häviää+nastarenkaalle.+Tähän+tilanteeseen+törmää+käytännössä+niin+harvoin,+että+tuntuu+suoranaiselta+idiotismin+huipentumalta+ajaa+sen+vuoksi+loputkin+99,99%+ajoista+nastarenkaalla.
Kitkoilla selviää ihan hyvin talven yli ainakin täällä pk-seudulla, kun toimii järkevästi.
Ei sitä tarvitse perustella puutaheinällä, että kitka olisi muka pitokyvyltään nastan veroinen. Se ei ole. Vain pehmeällä pakkaslumella, kun lumen alka ei ole jäätä, kitkat ovan suurinpiirtein nastan veroisia. Ja sellainen keli on huomattavasti harvinaisempi kuin vetinen jääpinta ja varsinkin täällä pk-seudulla, jossa itse asun.
Täällä pk-seudulla päätiet ja -kadut pidetään sulina runsaalla, jopa joskus tuntuu järjettömän runsaaltakin, suolauksella ja hiekoituksella vähempi liikenteisillä sivukaduilla. Suolaus toimii, koska pakkasta on harvoun yli sen mikä estää suolaukset hyödyt.
Tänäänkin aamulla noin 5.30, vaikka lunta ei ole yhtään ja pakkasta muutama aste, liikuin autollani (siinä on kitkarenkaat) reilun kymmenen kilometrin matkan ja silläkin matkalla vastaan tuli ainakin kaksi suolanlevitysautoa. Kyse ei ollut edes suurimmista pääkaduista, mutta vilkkaasti nekin ovat liikennöityjä. Vähän liikennöity kotikatuni onkin niin hyvin hiekoitettu sepelillä, ettei liukkautta esiinny yhtään. Tienpinnat oli jäässä, mutta kun kosteutta ei ole ollut, niin kitkoillakaan ei normaaliajossa ollut mitään vaikeuksia sen hetken ennenkuin suolaus sulatti senkin. Liukasta se kuitenkin oli ja syytä huomioida niinkuin erityisesti kitkoilla aina kannattaakin tehdä.
Tilanne onkin erilainen, jos joutuu liikkumaan pk-seutua selvästi laajemmalla alueella jatkuvasti. Silloin nastarenkaat on selvästi perusteltu valinta. Toki kitkoilla selviää silloinkin, koska suolaus on voimallista pääteillä ja nastarenkaat kuluttavat yleensä tehokkaasti liukkauden pois, jos se suolauksella ei onnistu. Varovaisuus ja ennakoitavuus on tietysti tärkeää kaikilla, mutta erityisesti kitkoilla.
Kyllä fil.maist ainakin luulisi ymmärtävän, ettei kyse ole mistään muutospelosta, jos hankkii turvallisemmat nastarenkaat autoonsa. Onko se muka oikeaa rohkeutta, jos hankkii talvirenkaina heikommat kitkarenkaat nastarenkaiden sijasta?
En myöskään usko kyseessä olevan tietämättömyys. Ei, vaan päinvastoin. Kaikki testithän ovat osoittaneet nastarenkaiden pitoylivoiman ja siksihän talvirenkaat useinmiten ylipäänsä hankitaankin. Täällä pk-seudulla pelkästään liikkuvat voivat saada täysin erilaisen käsityksen kuin muualla liikkuvat. Jos kokemukset perustuvat vain tänne, niin sitä minä ennemminkin kutsun tietämättömyydeksi.
Kyllä on muuten melkoisen hurja tuo fil.maist käsitys tuosta. Olisikin mielenkiintoista tietää minkä alan fil.maist on kyseessä. Voisin veikata jotain, mutta jätänpä sen tekemättä. Se tyypillinen minä-minä-asenne pohjalla.
Kitkarenkaan paras pito löytyy lumelta, joten mitä pohjoisemmaksi mennään niin pito paranee.
Etelässä kelivaihelut nollan molemminpuolin haastaa kitkarengasta enemmän kuin kuiva pakkaslumi.
Näinhän se on teoriassa. Aloittaja puhui kuitenkin ympäristöstä ja näin ollen kyllä hävettää etelässä ajaa nastoilla.
Olisi jo hyvä alku jos vaikka puolet ajaisi kitkoilla. Saattaisi muutama päällystetyö jäädä tekemättä ja pölykeuhko syntymättä.