Laitoin palkkaturvahakemuksen liitteineen postitse menemään. En töiden takia kerennyt sitä lähteä kiikuttamaan, eikä kyllä kiinnostanut te-keskukseen mennä jonottelemaankaan.
Nyt mietityttää että tuleeko asiasta mitään tietoa ennen päätöstä jos kysyttävää ei heillä ole? Voiko etenemistä seurata jotenkin?
Ja tärkeinpänä se että pitääkö soittaa että saa varmuuden papereiden päätymisestä käsittelyyn?
Tuntuu että byrokratia suomessa on vankkaa muttei kovin tiedottavaa.
Tietääkö joku saako korot mennä yli palkkaturvana maksettavan maksimimäärän?
palkkaturvahakemus ja sen eteneminen
3
677
Vastaukset
- r.p1
Palkkaturvana voidaan maksaa työstä aiheutuvia kustannuksia, mikäli työantaja on maksukyvytön tai asetetettu konkursiin. Palkkaturvaa voidaan maksaa palkkakuluista 15 200 € saakka.
- fred1
Vähän sama tilanne itsellä. Tosin odotellut päätöstä nyt 9 kuukautta. pari kuukautta sitten tuli lisäselityspyyntö ja siihen vastasin heti sähköpostilla. Siitä sain myös ilmoituksen että ovat vastaanottaneet selitykseni. Sen jälkeen ollut taas hiljaista. Olisi hienoa tietää että missä edes mennään parhaillaan.
- elyely
Ei littu kukkuu! Uudenmaan elyn kanssa mennään, 6 kk hakemuksen jätöstä tuli lisäselvityspyyntö ja jos tuota edellistä komppaa niin seuraavan kerran taas katsotaan vastausta seuraavan puolen vuoden päästä?
ELY antaa "virallisena" käsittelyaikana nykyään puhelimessa 5kk, mutta "joillakin käsittelijöillä on ruuhkaa hakemuksissa".
Lisäselvityspyyntöön vastaamiseen aikaa oli kirjeen saapumisesta kymmenen päivää, 1,5 vkoa. Sen jälkeen "päätös voidaan tehdä ilman vastinetta".
Tämän pelleilyn takana ei vaan valitettavasti taida olla kolmen ja puolen tonnin palkalla töitä tekevät juristit, vaan joku poliittinen johtajapelle. En keksi mitään muuta miksi uudenmaan ely on tässä asiassa näin luokaton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996806Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096540SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614841Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943764Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963701Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663582Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103412Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03130Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil61959Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161539