Kaikista kovin uskon vastustaja palstalla on

lappix. Tässä muutamia hänen solvauksiaan niin kuin varoitukseksi siitä millaisen harhaoppisen kanssa keskustelette. Päätelkää itse, lappixksen kirjoitukset on todisteena.

>>
lappix
18.11.2011 16:05
0
Sulje
Siitä päättää Jumala, kenen joukoissa kukin seisoo, en minä. Sinusta itsestäsi riippuu, mitä evankeliumia sinä puhut ja julistat. Onko se oikeaa pelastavaa evankeliumia, siitä päättää Jeesus valitessaan valittunsa seurakuntaansa.




Tässä on ekivaarilaisten oppia johon ekivaari antaa siunauksensa sanomalla veljekseen lappixstakin ja yhtymällä hänen kirjoituksiinsa. Laitoin tämän sen takia että jokainen voi nähdä ekivaarilaisten opin,
missä hengessä he kirjoittavat. Minusta lappixsen todistus uskostaan näkyy näissä hänen viesteissään selvästi. Joka pimeydessä vaeltaa tulos näkyy viesteistä.

>Kyllähän me Jukan kanssa vaellamme valkeudessa, mutta muu sokea joukko taluttaa toisiaan pimeydessä. Se on Jumalan silmissä paha juttu. <

>Se on jo puhdistanut meidät, mutta mitenkäs se niiden laita on, jotka ovat uskonnollispoliittisen harhan sokeuttamia? <

>Eli, pitäisikö minun liittyä teidän hourupäiden joukkoon, jotta olisin hyvä uskova hourupäiden mittarin mukaan ? <

>Il-mari. Pitääkö ihmisellä olla herrana myös uskonnollinen välikäsi, jotta hän näyttää ihmisten silmissä kelvolliselta uskovaiselta? <

>On se hyvä että Il-mari ainoastaan tuntee Jumalan. Edes yksi pääsee maapallolta taivaaseen. <

>Minusta se Pyhän Hengen sinetti on parempi leimasin, kuin jonkun uskonnollisen liikkeen leima. <

>Että bodynkin pitäisi liittyä johokin hihhuliporukkaan, jotta te antaisitte hänelle lipun taivaaseen. Il-mari, sinäkö niitä jakelet ? <

>Kysyin Il-mari, että sinäkö niitä taivaspaikkoja jakelet? <

>Pitääkö olla ehdottomasti helluntailainen, jotta löytää Jeesuksen luokse? Eikö esimerkiksi helluntailiikkeeseen kuulumaton pääse Hänen luo? <

>Katsos kun Il-mari on havahtunut taas pilkkaamaan lähimmäistään, oikein olan takaa.<

>Mutta sekopäille ei sellainen totuus sovellu. <

>Itsehän te uskotte, että Jumala oli Jeesuksessa. Kun Jeesus kuoli, kuoli jumalannekin. <

>Il-mari joko tahallaan tai ymmärtämättömyyttään selittää asiat panetellakseen. <

>Minun Raamattuni mukaan lihallinen Jeesus kuoli ristillä ja haudattiin. En tiedä sitten mitä satukirjaa Il-mari tavaa, koska hän vaikuttaa hengettömältä pakanalta.<

>No nythän pääsemme jo sielunvaellusoppiin ja sitä kautta itämaisiin uskontoihin.
Kyllä se on varmaa, ettei kuolleessa ole henkeä, ei sieraimissa eikä sielussa, koska ihminen on kokonaisuudessaan sielu. Kun ihminen kuolee, siinä ei ole mitään muuta lihallinen kuollut ruumis

Jokos alatte uskoa buddhaan, se ei ole enää kaukana? <

>lappix
11.11.2011 21:36
0
Sulje
Kristinusko nimenomaan on uskomus, jossa sielu ei kuole, vaan se jää ihmisen kuollessa eloon. Siis sama kuin buddhalaisuus.

>Kerro mikä henki vapautuu? <


lappix
13.11.2011 18:37
0
Sulje
Niin se Jeesus sanoi, ja uskon siihen.

1. Kor. 2:15
Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan.

Menkää te kuuntelemaan Jumalan lähettämää eksytystä, sitä julistetaan porttokirkoissa ja seurakunnissa.


lappix
12.10.2012 16:34
0
Sulje
Niin, minä en todellakaan usko Moosekseen enkä juutalaisten taruihin, koska he olivat epäjumalien palvojia.
1277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

* Jeesus sanoo, " Jos te uskoistte Moosesta, sillä minusta hän kirjoitti, mutta ken ette usko Moosesta, mitenkä te voisitte uskoa minuun. "

* Siinäpä miettimistä lappixlaisille, ekivvareille ja mulle sokeille !

Äänestä
  • Siinäpä se. Eihän lappix tällä palstalla mitään muuta ole koskaan tehnytkään kuin halventanut ja pilkannut Jeesusta ja uskovia. Mutta kerran hänkin on portilla josssa saa tekojensa mukaisen tuomion pilkkaamisestaan.

    Äänestä

Te trinitaarit "vuolette vaikka tikusta asiaa soimataksenne ja panetellaksenne niitä, jotka eivät alistu teidän omiin ehtoihinne. Te vaaditte meitä olemaan alamaisia itsellenne ja kolminaisuudelle, ette yhdelle ainoalle Jumalalle, Isälle.

Psalmit 9
10 (9:11) "Ja sinuun turvaavat ne, jotka sinun nimesi tuntevat; sillä sinä et hylkää niitä, jotka sinua etsivät, Herra."

Psalmit 119
63 "Minä olen kaikkien niiden ystävä, jotka sinua pelkäävät ja noudattavat sinun asetuksiasi."

Muista en tiedä, mutta ainakin itse noudatan tätä apostolien antamaa neuvoa ja ohjetta:

Roomalaiskirje 14
22 "Pidä sinä itselläsi Jumalan edessä se usko, mikä sinulla on. Onnellinen on se, joka ei tuomitse itseään siitä, minkä hän oikeaksi havaitsee;"

Äänestä
  • Kertoohan se toki jotain ihmisen uskosta, jollei ole päässyt vielä ymmärtämään kolmiyhteistä Jumalaa.

    Raamattu puhuu hyvin selkeästi Jumalan kolminaisuudesta ja ellei sitä ole päässyt ymmärtämään, on silloin kaikkien nähtävissä, että peite on vielä silmillä.

    Jos itse olisin tuossa tilassa, en yrittäisi puolustella itseäni, vaan pyytäisin Jumalalta viisautta nähdä Jumalan Sanaa, niinkuin nähdä tulee!

    Äänestä

Onko sellaista uskoa kenelläkään, että hän saisi edes kallion nousemaan sijoiltaan ja heittäytymään mereen. Taikka edes kiven nousemaan ja heittäytymään mereen.

Äänestä

harhaoppisena voi lappix/x-hirvastelijaa pitää sillä, hän on myös homouden ja vapaan rakkauden puolustaja. Jokin aika sitten tämä uskonnollinen möläyttelijä, keksi sanoa, että Raamattu on vain yksi maailman muiden uskontojen kirjojen joukossa

Äänestä

Aloittajan otsake on merkillinen, jonka mukaan olisin kovin uskon vastustaja. Minä kysyn, kenen uskoa minä vastustan. Jokainen saa uskoa vaikka Troijan puuhevoseen minun puolestani. En minä sitä vastusta.

Eli en vastusta kenekään uskoa, luuloja enkä uskomuksia. Keskustelen ja tuon esille omat mielipiteeni suoraan. Sekin on sallittua, mutta eivät kaikki kestä suomalaisen miehen suoraa tekstiä.

Äänestä

Kaikki-pelastuu-vaikka-väkisin-ekivaarin jankututuksia ei kannata ottaa vakavasti. Mies on tankannut itseensä vuosikymmenet riivaajahenkien sanelua, jota tyrkyttää kuvitellen niinkuin hän olisi joku tasavertainen keskustelija kristittyjen kanssa.

Ekivaarin sairaalloisten harhojen mukaan ihminen voi elää miten hyvänsä, kun kaikki kuitenkin pelastuu universalismin mukaan. Hän ei tarvitse Jeesusta tai evankeliumia pelastumiseen, mutta käyttää silti Raamattua vääristelyyn ajankulukseen.

Ekivaarin viesteistä koottua:

"....sillä vielä ylösnousemuksen jälkeenkin Poika ja PH yksinään ovat vajavaisia
"Myös Maria tunnusti Jeesuksen lihan puolesta Joosefin pojaksi:"

" Miksi en minä saisi Jeesusta lihan puolesta Joosefin pojaksi tunnustaa?"

"Lihan puolesta Jeesuskin syntyi Marian lihallisesta kohdusta ja oli yksi "veljiemme joukossa lihasta syntynyt", ja kehui lihan puolesta serkkuansa Johannes Kastajaa itseänsä suuremmaksi, sillä Johannes Kastaja oli Jumalan nasiiri,"

"minä, ekivaari, en usko Mariasta syntyneeseen lihalliseen Jeesukseen vapahtajani,"

"Jeesus oli lihansa puolesta kirottu, ihan niin kuin Aabraham oli ja mekin olemme;"

"....sillä vielä ylösnousemuksen jälkeenkin Poika ja PH yksinään ovat vajavaisia"

"Jeesus ei siis ollut lihallisen syntyperänsä vuoksi täydellinen, vaan hän tuli täydelliseksi oppimalla kohtaamistaan kärsimyksistä ja kuolemasta!"

Äänestä

Kyllähän Ekivaari on täysin oikeassa, sillä Jeesus sanoi:

Luuk. 16:16
Laki ja profeetat olivat Johannekseen asti; siitä lähtien julistetaan Jumalan valtakuntaa, ja JOKAINEN tunkeutuu sinne väkisin.

Minä ja Ekivaari siis olemme tunkeutuneet väkisin Jumalan valtakuntaan. Kuka teistä kirjoittelijoista sen estää - ei yksikään.

Äänestä

Kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu" - ajatus ei ole ekivaarin keksimä, vaan se Löytyy Raamatusta ja Paavali toi sen esille. Ei Kristuksen henkeä naulittu ristille, vaan Jeesuksen liha.

Galatalaiskirje 3
13 'Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta, kun hän tuli kiroukseksi meidän edestämme-sillä kirjoitettu on: "Kirottu on jokainen, joka on puuhun ripustettu" - '

Yrittkää ihmeessä löytää Raamatusta muitakin suuria totuuksia!

Äänestä
  • Kaikki tulevat Jumalan opettamiksi:

    Johannes 6
    45 "Profeetoissa on kirjoitettuna: 'Ja he tulevat kaikki Jumalan opettamiksi'. Jokainen, joka on Isältä kuullut ja oppinut, tulee minun tyköni."

    Ja Jeesus ottaa vastaan kaikki Isän Jumalan opettamat, eikä lähetä heitä heitä pois, vaan päästää iankaikkiseen elämään, [Joh. 17:3]

    Äänestä

Kun ihmisen panee ikäänkuoin suurennuslasin alle ja tikulla kaivaa, niin aina kenen tahansa ihmisen ,(jopa uskovankin), mielipiteistä löytää olevinaan uskon vastustajan, hänen eriävän mielipiteensä vuoksi.

Minun mielestäni lappix on mielipiteissään rehellinen ja kertoo eriävän mielipiteensä aivan suorinvartaloinkerien. Ja vaikka hän vastustaakin monia näkemyksiä uskonasioissa, hän ei tee sitä ivallisessa mielessä, vaan aivan oman näkemyksensä ja uskonsa mukaisesti, niinkuin muutkin ihmiset.

Jeesuksen uskovalle Raamatun Kirjoitusten sanoma on aina ok. Jeesus puhuu kullekin Raamatun Kirjoituksia tutkistelevalle lukijan ymmärryksen mukaisesti, eikä toisten mielipiteitten mukaisesti.

Jolta puuttuu viisautta Raamatun Kirjoitusten ymmärtämiseen, hän anokoon sitä Jumalalta, sillä hän antaa sitä kullekin pyytäjälle soimaamatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


:: kirjoitti:

lappix. Tässä muutamia hänen solvauksiaan niin kuin varoitukseksi siitä millaisen harhaoppisen kanssa keskustelette. Päätelkää itse, lappixksen kirjoitukset on todisteena.

>>
lappix
18.11.2011 16:05
0
Sulje
Siitä päättää Jumala, kenen joukoissa kukin seisoo, en minä. Sinusta itsestäsi riippuu, mitä evankeliumia sinä puhut ja julistat. Onko se oikeaa pelastavaa evankeliumia, siitä päättää Jeesus valitessaan valittunsa seurakuntaansa.




Tässä on ekivaarilaisten oppia johon ekivaari antaa siunauksensa sanomalla veljekseen lappixstakin ja yhtymällä hänen kirjoituksiinsa. Laitoin tämän sen takia että jokainen voi nähdä ekivaarilaisten opin,
missä hengessä he kirjoittavat. Minusta lappixsen todistus uskostaan näkyy näissä hänen viesteissään selvästi. Joka pimeydessä vaeltaa tulos näkyy viesteistä.

>Kyllähän me Jukan kanssa vaellamme valkeudessa, mutta muu sokea joukko taluttaa toisiaan pimeydessä. Se on Jumalan silmissä paha juttu. <

>Se on jo puhdistanut meidät, mutta mitenkäs se niiden laita on, jotka ovat uskonnollispoliittisen harhan sokeuttamia? <

>Eli, pitäisikö minun liittyä teidän hourupäiden joukkoon, jotta olisin hyvä uskova hourupäiden mittarin mukaan ? <

>Il-mari. Pitääkö ihmisellä olla herrana myös uskonnollinen välikäsi, jotta hän näyttää ihmisten silmissä kelvolliselta uskovaiselta? <

>On se hyvä että Il-mari ainoastaan tuntee Jumalan. Edes yksi pääsee maapallolta taivaaseen. <

>Minusta se Pyhän Hengen sinetti on parempi leimasin, kuin jonkun uskonnollisen liikkeen leima. <

>Että bodynkin pitäisi liittyä johokin hihhuliporukkaan, jotta te antaisitte hänelle lipun taivaaseen. Il-mari, sinäkö niitä jakelet ? <

>Kysyin Il-mari, että sinäkö niitä taivaspaikkoja jakelet? <

>Pitääkö olla ehdottomasti helluntailainen, jotta löytää Jeesuksen luokse? Eikö esimerkiksi helluntailiikkeeseen kuulumaton pääse Hänen luo? <

>Katsos kun Il-mari on havahtunut taas pilkkaamaan lähimmäistään, oikein olan takaa.<

>Mutta sekopäille ei sellainen totuus sovellu. <

>Itsehän te uskotte, että Jumala oli Jeesuksessa. Kun Jeesus kuoli, kuoli jumalannekin. <

>Il-mari joko tahallaan tai ymmärtämättömyyttään selittää asiat panetellakseen. <

>Minun Raamattuni mukaan lihallinen Jeesus kuoli ristillä ja haudattiin. En tiedä sitten mitä satukirjaa Il-mari tavaa, koska hän vaikuttaa hengettömältä pakanalta.<

>No nythän pääsemme jo sielunvaellusoppiin ja sitä kautta itämaisiin uskontoihin.
Kyllä se on varmaa, ettei kuolleessa ole henkeä, ei sieraimissa eikä sielussa, koska ihminen on kokonaisuudessaan sielu. Kun ihminen kuolee, siinä ei ole mitään muuta lihallinen kuollut ruumis

Jokos alatte uskoa buddhaan, se ei ole enää kaukana? <

>lappix
11.11.2011 21:36
0
Sulje
Kristinusko nimenomaan on uskomus, jossa sielu ei kuole, vaan se jää ihmisen kuollessa eloon. Siis sama kuin buddhalaisuus.

>Kerro mikä henki vapautuu? <


lappix
13.11.2011 18:37
0
Sulje
Niin se Jeesus sanoi, ja uskon siihen.

1. Kor. 2:15
Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan.

Menkää te kuuntelemaan Jumalan lähettämää eksytystä, sitä julistetaan porttokirkoissa ja seurakunnissa.


lappix
12.10.2012 16:34
0
Sulje
Niin, minä en todellakaan usko Moosekseen enkä juutalaisten taruihin, koska he olivat epäjumalien palvojia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu