ovat auki joka päivä.
Kansantaloudellisesti varmasti kannattavaa, mutta entä asian eettinen puoli?
Eikö sunnuntain pitäisi olla sellainen päivä, että ihmiset saisivat viettää sitä perheensä kanssa ja levätä?
Kysyttävää?
Se siitä.
Kansantaloudellisesti varmasti kannattavaa, mutta entä asian eettinen puoli?
Eikö sunnuntain pitäisi olla sellainen päivä, että ihmiset saisivat viettää sitä perheensä kanssa ja levätä?
Kysyttävää?
Se siitä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Näyttäis olevan monille tapa viettää aikaa perheen kanssa, tuo kaupoissa käyminen. Itsekin tulee käytyä jonkin verran su huutokaupoissa.
Niin, mutta onko hyvä vai huono asia, että kaupat ovat auki sunnuntaisin.
täytellinen äiti/vaimoke. Miksi minä en saa sellaista? Pitäisi muuttaa kai Turkuun päin?
En osaa ajatella sitä huonona juttuna,vaikka aluksi karsastinkin sitä. Huonoa siinä on lähinnä se, että kuluttaminen mahdollisesti lisääntyy entisestään, jos on kaikki päivät mahdollista shoppailla. Ei mua toisaalta haittaisi, jos su-aukioloaikoja ei olisi. Sit tulee mieleen perheelliset, jotka on kaupassa töissä. Koko perheen yhteinen aika siinä vähenee, vaikka niillä yhdessä-shopailija-perheillä tavallaan tietysti lisääntyy.
Mulla itsellä tulee nykyään kauppakeskuksissa aika nopeesti ahdistus; äkkiä pois. Tulee tunne, että mitä mä oikeastaan täällä teen, en mä tarvi mitään lisää.
Mikä vitun eettinen puoli? Pitäsikö myös lääkäreiden ja palomiesten levätä sunnuntaisin?
Näen tässä nyt kaksi ihan eri asiaa, mutta vastaan että ei pidä, eivätkä he edes voisi niin tehdä.
No miksi ihmeessä kaupan väen pitäisi levätä juuri sunnuntaina? Ja jos perheelliset haluavat levätä, niin taatusti löytyy sinkkuja, opiskelijoita, työttömiä sun muita, joille sunnuntain tuplapalkka kelpaa.
12 vuotta keskeytymätöntä 3-vuorotyötä tehneenä en ymmärrä, miten sunnuntaina lepäisi paremmin kuin vaikka maanantaina. Päinvastoin tilipäivänä oli todella levollinen mieli. ;-)
Mielipiteesi on kuin suoraan vanhoellislestadiolaisen puhujan suusta paitsi että ihmiset kuluttavat nykyisin sunnuntainsa mielummin kauppakeskuksissa kuin kirkoissa.
Sunnuntai on ollut niin kauan jo lepopäivä, että ihmiset ovat tottuneet pitämään sitä sellaisena.
Ei perinteiden kunnioittaminen ole mikään taantumuksellinen asia, mutta ymmärrän toki että on toisenlaisiakin näkökulmia.
Itse pärjäisin loistavasti vaikka kaupat ei olis auki sunnuntaina. On kuitenkin parempi, että aukioloa ei rajoiteta. Jos kauppiaat haluaa pitää kauppaansa auki, todennäköisesti työntekijöitäkin löytyy tuplapalkan ansiosta. Matalapalkka-alalla merkittävä juttu.
Totta, mutta pointti oli se että myös työntekijöiden mielipiteitä olisi hyvä kuulla.