Vinkkejä etäsuhteen jatkamiseen

Niin rakastunut

Olen vuoden ollut suhteessa mieheen jonka kanssa välimatkaa 150 km.
Meillä molemmilla työ ja lapset omalla paikkakunnalla, tapailemme säännöllisesti noin 2-3 krt kuussa 2-3 päivää kerrallaan.

Olleen puhuttu tulevaisuudesta yhdessä, mutta yhtälö tuntuu haastavalta kun miehellä työ, oma talo, lapset ja sosiaalinen elämä omalla synnyinpaikkakunnalla.

Minulla taas täällä uusi työ, sosiaalinen elämä ja lapset joista molemmat koulussa, eikä irtiotto/muutto onnistuisi tuosta vain.Lapsien isä asuu nytkin hieman kauempana ja jos muuttaisimme, niin vielä kauempana.

Mies ei näe että pystyisi muuttamaan luokseni ja itse pystyisin muuttamaan vasta kun vanhemman koulu ohitse, siihen vielä reilu vuosi.Tällöinkin vaatisi itseltäni paljon muuttaa, olisiko se jopa itsekästä nuorimmaista kohtaan kun koulu ja asuinympäristö muuttuisi täysin, ehkä tapaamiset isän kanssakin olosuhteiden pakosta hieman harvenisi.
Ajatuksena muutto on mahdollinen ja reilu vuosi lyhyt aika, jos loppuelämä vietetään yhdessä mutta käytännössä asioiden toteuttaminen kuitenkin hankalaa etenkin kun pieneltä paikkakunnalta ei töitä ihan helposti saa.

Kertokaa te jotka olette vastaavassa tilanteessa, kuin saatte suhteen kestämään ja uskon yhteiseen tulevaisuuteen riittämään?Missä vaiheessa olette päättäneet tehdä isoja ratkaisuja, yhteenmuutto/ero?

Meillä on hyvä suhde, en halua elämääni ketään muuta tämän miehen tilalle mutta kieltämättä tämä etäisyys ja tulevaisuuden epävarmuus on asia joka syö tunnetasollakin suhdettamme.Ei uskalla antaa itsestään kaikkea, kun on tämä epävarmuus tulevasta.

Erosta on puhuttu, pelkästään tämän tilanteen vuoksi mutta kumpikaan ei ole halunnut sitä vaan ollaan eletty kuin odottaen että jokin ratkaisu löytyisi ihan itsestään mutta niinhän ei tule tapahtumaan vaan jommankumman on muutettava jossain vaiheessa.
On sydäntä raastavaa joutua edes miettimään luopuvansa toisesta vain siksi, että tilanne nyt tämä kun lapset vielä koululaisia tämä etäsuhde ei riitä loputtomasti.Jossain vaiheessa lentävät pesästä ja meillä olis vielä loppuelämä aikaa yhdessä, mutta siihen asti ei voi odottaa...siihen menee vuosia.

4

1544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roosa-75

      Tiedän että sinulla/ teillä ei ole helppoa koska itellääni samallainen ongelma. mies halua muutta luokseni koska asun maalla hän haluaa olla kaupingissa missä etäisyydet ovat lähellä jn jn. minä taas en halua " repiä" lapset pois tutusta ja turvallisesta ympäistöstä. Lapsinen isä asuu nyt lähellä ja se toimii hyvin. Vaikka sauu lähellä niin se ei kuitenkaan häirtse minua millään tavalla, hänellä oma elämä niinkuin minulla.. mutta se häirtsee nykyistä miestä että ex asuu niin lähellä. En itsekään tiedä mitä pitää tehdä, väliilä tekisi mieli luovuttaa koko suhteesta kun tietää että on vielä monta monta vuotta ennenkuin viimeinen lapsi lopettaa kuolun, siiheen menee vielä 5 vuotta.se on pitkä aika ennen kuin voin tehdä mitään muutosta siiheen yhteiselämään ja yhdessä elämiseen. Elämä om niin epäreilua. asutaan eri paikkakunnilla nykysen kanssa..

    • ihana ikävä

      Olen parisuhteessa jossa välimatkaa on noin 100 km. Itse en ole edes ajatellut muutosta tilanteeseen. Miestä sitoo työpaikka ja mua lähinnä lasten koulut ja kaverit. Lisäksi itselläni on täällä sukulaiset ja "turvaverkko" lähellä.
      Välimatka ei kuitenkaan ole mikään mahdoton ja aina tuntuu hyvältä nähdä mies usean päivän tauon jälkeen :)

      • 5+10

        Ihanan ikävän kanssa samanlainen tilanneasumisen ja välimatkan suhteen. Hienoa että näette muutaman päivän välein. Siinä eroaa meidän suhde. Mies ei halua nähdä kuin parin viikon välein tai harvemminkin, aina löytyy joku syy miksi ei pääse luokseni. Epäilenkin että tapailee toista naista. Miksi roikottaa mninua silti, en tiedä. Omat tunteet alkaneet väljähtyä koska toista evvk tavata. On täällä ottajia minullakin, kaikista ehdotuksista tähän saakka visusti kieltäytynyt ja uskollinen.


      • hope not
        5+10 kirjoitti:

        Ihanan ikävän kanssa samanlainen tilanneasumisen ja välimatkan suhteen. Hienoa että näette muutaman päivän välein. Siinä eroaa meidän suhde. Mies ei halua nähdä kuin parin viikon välein tai harvemminkin, aina löytyy joku syy miksi ei pääse luokseni. Epäilenkin että tapailee toista naista. Miksi roikottaa mninua silti, en tiedä. Omat tunteet alkaneet väljähtyä koska toista evvk tavata. On täällä ottajia minullakin, kaikista ehdotuksista tähän saakka visusti kieltäytynyt ja uskollinen.

        5 10.... Ei kai miehesi vain ole V.... ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2114
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1935
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1911
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1613
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1476
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1474
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1437
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1277
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1144
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1139
    Aihe