Osaisiko joku vinkata, millä strassin saa pysymään hyvin kynnellä niin ettei sitä lakata tai geelillä käsitellä enää kiven kiinnityksen jälkeen ? Olen huomannut, että kauniisti kimaltelevat esim. Kristallit muuttuvat elottomiksi "kalan silmiksi" kun siihen päälle laitta kestävyyttä lisäävän lakan tai geelin... Kiitokset etukäteen asiallisista vastauksista :)
Strassin kiinnitys kynteen?
13
1543
Vastaukset
- maalaisjärki hoi
no vittu liimalla. mut kyl laadukas geelilakka tulee niin kiiltäväks et ei mee sameaksi. myös riippuu paljon strassin laadusta swarowsky säuhkyy geelilakan altakin.
- maija maitoparta
kiitos "maalaisjärjelle" vastauksesta :) tuo liima voisi olla hyvä, nimittäin eipä välky swrowskytkään :D kun siihen päälle laittaa geelilakan ja ihan sama kuinka laadukkaan...kokeiltu kyllä on.
Ei mene sameaksi, mutta se kaunis välke loppuu... katoppas vaikka silmälaseilla jos et ole huomannut ;) - Kynsikoristelija.ammatti
maija maitoparta kirjoitti:
kiitos "maalaisjärjelle" vastauksesta :) tuo liima voisi olla hyvä, nimittäin eipä välky swrowskytkään :D kun siihen päälle laittaa geelilakan ja ihan sama kuinka laadukkaan...kokeiltu kyllä on.
Ei mene sameaksi, mutta se kaunis välke loppuu... katoppas vaikka silmälaseilla jos et ole huomannut ;)Laitan warowskit rakennegeelillä, uuniin 10sek ja gloss päälle. Kyä välkkyy säihkyy ja pysyy tappii asti!!!!
- Ps.
Kynsikoristelija.ammatti kirjoitti:
Laitan warowskit rakennegeelillä, uuniin 10sek ja gloss päälle. Kyä välkkyy säihkyy ja pysyy tappii asti!!!!
Eikä muutu kalansilmäks. Muuttuu sillo jos uittamalla uitan kynnen glossissa. Alkuvaiheessa ammattia kaikkee piti kokeillä :D
- maalaisjärki hoi
no mulla ainakin toimii. ei sitä liimaa siihen päälle meinaan laiteta!! hitto ku kaik pitää rautalangast vääntää.
- Yue
Oon huomannu just saman, että kun strassin päälle laittaa päällyslakan se saattaa samentua. Itse oon tullut siihen tulokseen, että se riippuu strasseista. Ostin ebaysta hyrrällisen erivärisiä strasseja ja ne sumentuvat, kun niiden päälle laittaa päällyslakan. Erään kynsikaupan tilauksen mukana taas sain kaupanpäällisiksi pienen pussin strasseja, jotka säihkyvät kauniisti lakan altakin. Että ehkä sun pitäisi kokeilla ostaa uusia strasseja joltain toiselta merkiltä ja katsoa toimiiko niiden kanssa paremmin. Jos ei auta, niin ehkä vika on päällyslakassa/geelissä.
- Erim
aito swarosky ei himmene.
- maija maitoparta
Kiitokset kaikille vastauksista... :) Hei sinä "maalaisjärki hoi" MIKSI viitsit edes vastata kun noin näyttää nyppivän nämä tyhmien ihmisten kysymykset? Harmittaa tosi paljon nuo ylimieliset vastauksesi, kun koetan itse täällä mukavassa hengessä kysellä.... Ei kysyvä tieltä eksy ;)
- maalaisjärki hoi
No kun sanotaan että laita liimalla ni eihän tulluu mieleen et kyseinen kyselijä laittaa sitä liimaa strassin päälle!!? onhan se nyt tyhmää. jos liimaat paperia kiinni toiseen ni eikös siinäkin liima laiteta kiinnitettavien kohteiden väliin eikä siis päälle. perustyhmyyttä, se mua nyppii.
- 5+12
Ota herneenpalko pois nenästä, ylimääräiset tavarat PRC:stä ja lue viestiketju uudelleen. Täällä ei kukaan muu puhu liiman laittamisesta strassin päälle kuin sä itse.
Kohta sä varmaan rupeat syyttämään aloittajaa papereitten väärin liimaamisesta...
- tiedoks sulle vaan!
no jos liimalla laitettu strassi muka sumenee ni jotain on menny väärään paikkaan. ja mä kyl pidän palot nenäs jos mielin ja vittuilen niin et kaikki ärsyynnytte niin maan perusteellisesti. jos mua huvittaa.
- 9+16
Sori älypää, mutta valitettavasti mua ei ärsytä yhtään, lähinnä huvittaa, että joku haluaa esitellä omaa tyhmyyttään. Ja moneen kertaan varmuuden vuoksi, ettei jää älykkyyden määrä epäselväksi. Eniten huvittaa just se, että sä sisälukutaidottomuuttasi kiehut kiukusta liiman laittamisesta strassien päälle, minkä asian olet kehittänyt ihan omassa pienessä päässäsi.
Luin uudelleen koko viestiketjun, eikä kukaan ole edelleenkään laittanut liimaa strassin päälle, vain sinä olet puhunut liiman strassin päälle laittamisesta.
- Maija Maitoparta
Juu, kyllä tällä "Maalaisjärki Hoilla" on nyt sumentunut koko keskustelu, ettei ois nyt omaan silmään sitä liimaa mennyt...? En tosiaankaan ole sanallakaan mistään liimoista maininnut.... sori, taisin kyllä kiittää tätä "maaaalaisjärkeä" vinkistä, kun hän itse kehoitti vitun säestämänä kokeilemaan sitä liimaa...
Nyt sun "maalaisjärki" kannattaa jättää tää keskustelu tähän, pärjätään täällä ihan ilman sinuakin, kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2064306
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1463818Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1393290SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst92530Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.551658Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58341620Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191608Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251405Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271351Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1201194