olen 18v persiaalainen tyttö ja viime kesänä tulin suomeenjo. kun olin kotimaassani mulla oli paljon hyviä ystäviä mutta kun tulin suomeen menitin heitä pikkuhiljaan. nyt tällä hetkellä olen tosi yhkin vaikka asun perheen kanssa! koko tämän vuoden yritin oppia suomee ahkerasti ja lopussa menestyin päästä lukioon, mutt tähän aikaan olen opiskellut lukiossa 3 viikkoa enkä saanut vieläkään mitään ystäviä (en oo puhunut kenellekään vaikka 5 sekunnilla). mä pelkään jos tämä tilanne etenee vuoden loppuun :( siis mulla ei oo motivaatiota oppia ja opiskella enemmän kuin ennen koska mulla ei oo ketään puhua suomeksi heiän kanssa. plz someone help me to try to know the way of making friends with finnish ppl....(sorry becous of my language skills, i’ve studies finnish only 11 months)
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kokeile jutella ihmisten kanssa. Jos et ole jutellut kolmessa viikossa kuin viisi sekuntia, niin vaikutat todella ujolta ja haluttomalta ystävystyä ihmisten kanssa. Tai sitten ymmärsi tuon "5 sekunnilla"-kohdan väärin. Myös tuo kirjoittamasi "mulla ei oo motivaatiota oppia ja opiskella enemmän kuin ennen" viittaa siihen, että et ole kovinkaan innoissasi opiskelusta.
kiitos mutt suomalaiset on vähän outoja ihmisiä! mä vähän pelkään puhua heille koska en tiiä mikä heiän reaktio on! useat reagoi ihan kuin on nähnyt hirviön tai karhun!!! toinen ongelma on se että ne kaikki on 15 tai 16v elikkä ne ovat vielä lapsi ja vähän tyhmää. itteni ensi huhtikuussa täytän 19v
Hei, tervetuoloa Suomeen!
Onko sinulla aikaa liittyä johonkin harrastelijaryhmään? Mikä koulussa tai sen ulkopuolella kiinnostaa sinua? Taide? Käsityo? Liikunta? Urheilu? Keittäminen? Elokuvat? Languages? Googeloippa/ kysy opettajiltasi sen alan harrastelijoista ja liity heidän ryhmäänsä. Silloin teillä kaikilla on jotain yhteistä ja keskustelu syntyy aivan automaattisesti.