Hermo menee. Vaimo kiskaisi tuttavan synttäreillä järkyttävät koomat, luttasi punaviiniä kuin vettä ja nolasi minut ja perheen todella älyttömällä kouhkaamisellaan ja perseilyllään. Kaatoin lasit pöytään, sotki paikat ja porasi sukulaisukkonsa kainalossa loppuajasta järkyttävässä kännissä. Posket punaisina koitin saada akkaa lopettamaan, mutta siitäkös se vaan suivaantui koska aletaan muka komentelemaan ja lisää vaan löylyä. Lasten kanssa sitten lähdettiin kotiin todella noloin tuntein, akka ei tietenkään susotunut lähtemään vaan piti vielä paikalliseen räkälään päästä huomiota hakemaan.
Kun sitten yöllä saapui ja asiasta mainittiin niin hirvittävä huuto ja lapsellinen meuhkaaminen ja kommentointi alkoi.
Tämä ei todellakana ollut eka kerta, mutta kertokaas nyt kuinka tuollaiselle nelikymppiselle kerrotaan, että kakaraminen käytös ihan aikuisten oikeasti alkaa riittämään? En ole kehdannut mennä muijan kanssa kavereiden pirskeisiinkään, kun saa hävetä silmät päästään kännäämisen takia.
Kun sitten yöllä saapui ja asiasta mainittiin niin hirvittävä huuto ja lapsellinen meuhkaaminen ja kommentointi alkoi.
Tämä ei todellakana ollut eka kerta, mutta kertokaas nyt kuinka tuollaiselle nelikymppiselle kerrotaan, että kakaraminen käytös ihan aikuisten oikeasti alkaa riittämään? En ole kehdannut mennä muijan kanssa kavereiden pirskeisiinkään, kun saa hävetä silmät päästään kännäämisen takia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Viina on viisasten juoma, sanotaan.
Jos aikuinen ihminen ei osaa ottaa järkevästi eikä hän sitä itse tajua edes keskustelun jälkeen tai osaa olla ottamatta niin ei kai ole muuta vaihtoehtoa kuin juhlia erikseen.
Asiasta ei kannata keskustella öisin, silloin kun vaimo tulee humalassa kotiin, vaan vaikka seuraavana päivänä ja kysyä hänen oma arvio käytöksestään ja kertoa kuinka sinua ja lapsia hävettää hänen teinimäinen käytöksensä. Aikuinen ihminen ei saa käyttäytyä noin. Kyllä minuakin hävettäisi ja tuntisin suurta myötähäpeää jos joku tuttavani käyttäytyisi noin.
Kiellä siltä alkoholi, jos haluaa sun kanssa olla.
Selvinpäin oleessa hoitoon ohjaus (ajat vaikka yllättäen terveyskeskuksen pihaan, jonne olet etukäteen varannut ajan) tai eropaperit esille.
Juoko kuinka usein?
Tuo kertoo alkoholiongelmasta. On oikeastaan melko vaarallista että tykkää juomisesta noin paljon, veikkaanpa että nousuhumalaa parempaa tunnetta ei taida vaimo edes tietää.
Tolla linjalla ollaan helposti juoppoja kymmen tai kahdenkymmenen vuoden kuluttua. Minä tiedän, mun äiti oli juuri tuollainen, eikä se hirveästi häiritse vielä 4-kymppisenä poislukien tuo hävetys, mutta joipa sitten vanhempana itsensä hengiltä.
Ekana tulee mieleen, että vaimolla on ongelmia joita se yrittää "ratkoa" eli hukuttaa pulloon. Niinhän miehetkin tekevät. Juominen on tapa pätkästä muisti poikki silloin kun on liikaa negatiivisia asioita vyörymässä päälle.
Tai jos vaimo on juonut aina VAIN humalahakuisesti, ei alkoholi silloin sovi hänelle. Hän ei osaa nauttia siitä vaan on koukussa humaltumisen tunteeseen, vastuuntunnottomaan tilaan jossa kykenee tekemään ja sanomaan paljon enemmän ja karskimmin kuin selvinpäin.
Jutelkaa, kun vaimo on selvinpäin. Kerro hänelle miltä tuntui katsella ja kuunnella häntä siinä kunnossa. Kerro lastenkin reaktiot. On erittäin tärkeää, että hän kuulee sen ja että se kerrotaan hänelle ilman kauheata tunnekuohua, yksinkertaisena todellisuutena vaan.
Kyllä sellaisen informaatiotulvan jälkeen lähtee aina jotakin tapahtumaan. Ehkä ryhdistäytyminen seuraaviin kekkereihin saakka. No, sitten taas sama saldokeskustelu jälkeenpäin sekä vertaaminen edelliseen kertaan, että onko mikään muuttunut eli onko oppeja sisäistetty ensinkään.
Sellaista on toisen ohjaaminen muutoksen tielle. Jaksaa ken jaksaa, toiset eivät jaksa joten lähtevät vaan nostelemaan ja jättävät ongelmaisen hoitelemaan ite ittensä.
Mitä sinä päätät tehdä, on sinun asiasi.