Suomen Karvapääkuninkaat 1968: Selkä kohti maailmaa (SUGOCD4)

Toivariini

Muistatko kun suomalainen rock oli vielä kiinnostavaa?

SUOMEN KARVAPÄÄKUNINKAAT 1968 nostaa suomenkielisen rockmusiikin jälleen puheenaiheeksi. Yhtyeen Selkä kohti maailmaa -single julkaistaan 12.10.2012.

Vuonna 2011 perustettu helsinkiläinen rocktrio on ehtinyt kerätä jo kiitosta ahkeralla keikkailullaan, ja lämmitelty on niin Joose Keskitaloa kuin Räjäyttäjiäkin. Vaikuttajikseen yhtye nimeää Kauko Röyhkän, Leevi And The Leavingsin sekä J. Karjalaisen. Musiikkityyliään trio kuvailee sanoin suomirock revival.

”Karvakunkkujen” debyyttisingle Selkä kohti maailmaa on räjähtävä ja svengaava kappale sekä musiikilliselta että tekstilliseltä sisällöltään. Varsinkin jälkimmäinen tullee herättämään keskustelua kriittisen otteensa vuoksi. Vaimitä olet mieltä seuraavista: ”naapuri tunnetaan / jos se on syyllistynyt pedofiliaan” tai ”halal-ahoille kelpaa falafel / vaan ei muhammedit perheeseen”?

Tämä ei ole americanaa, tämä on suomikamaa!

" -- Kappale maalaa inhottavan realistisen kuvan vaietuista kulttuurisidonnaisista epäkohdista. Vauva-yhtyeestäkin tutun nokkamies Mikko Toiviaisen kynä on ehkä terävämpi kuin koskaan. Ensimmäiset ajatukset: hävyttömän näköinen promokuva, hävyttömät lyriikat, hävytön bändi, mutta ennen kaikkea hävyttömän timmi biisi."

- Weneverstoodachance, 10.10.2012

KUUNTELE SINGLE:

http://soundcloud.com/karvakuninkaat/selk-kohti-maailmaa
http://open.spotify.com/album/4N4NejYKwDP8jkSAYQGlmP

SUOMEN KARVAPÄÄKUNINKAAT 1968:

http://www.facebook.com/Karvakuninkaat
https://twitter.com/Karvakuninkaat
http://karvakuninkaat.tumblr.com/

0

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        58
        2407
      2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        102
        2108
      3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        97
        2067
      4. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        1987
      5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1815
      6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        541
        1714
      7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        12
        1611
      8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
        Lieksa
        52
        1425
      9. Kemet lomautukset

        Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
        Suomussalmi
        41
        1383
      10. Mistä juttelit viimeisen kerran

        Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
        Ikävä
        75
        1339
      Aihe