huonokuntoiset kynnet, apua!

Cran Canaria

Olen 12v, ja omistan toosi huonokuntoiset kynnet :( Kynnet liuskottuvat, repeävät, ja ovat heikot. Lisäksi kynsissä on "uria". Olen miettinyt kynsikylpyjä, mutta en viitsisi maksaa hirveästi, koska raha ei kasva puissa. Haluaisin pitää tekokynsiä, mutta ne huonontavat kynsien kuntoa entisestään. Olisiko jollain ohjeita itsetehtyyn kynsikylpyyn, tai jotain muita vinkkejä millä saa paremmat kynnet. Yritin vähän aikaa sitten kasvattaa kynsiä, mutta kun valkoinen osa oli n 4mm, lohkesi kynsi heti :\

6

620

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piiiiiiitkäkyntinen

      ...Ei kai niihin kynsikylpyihin sen enempää vaadita kuin korkeintaan mikrossa tai hellalla lämmitettyä oliiviöljyä sekoitettuna saippuaveteen... Keskity nyt hyvä ihminen ensin niitten kynsien hellimiseen ja hitaaseen kasvatteluun (sis. kynsinauhojen päivittäistä hieromista ja etenkin talvella öljyillä ravitsemista) ennen kuin alat haaveilla pitkistä kynsistä... Hommaan kuuluu lisäksi myös se, ettei jokainen pysty tuosta vain kasvattamaan vahvoja, tasapituisia kynsiä - silloin kehoittaisin keskittymään niiden olemassaolevien - vaikka suht lyhyitten sellaisten - vaalimiseen.

    • Minn.

      Ihan ekana tarkista, onko ravitsemus kunnossa. Vitamiinit, hivenaineet sun muut ravintet kun vaikuttaa kynsiinkin.

    • 20+4

      Kynsinauhaöljyä reippaasti joka päivä, ravitsevaa käsivoidetta rahasta tinkimättä, vahvistavaa (ei kovettavaa) aluslakkaa.
      Suosittelen Trindin tuotteita, niitä saa mm. Sokoksista ja Emotioneista ja Prismoista.

      • Cran Canaria

        okeei, kokeilen jotain kynsinauhavoiteita:)


    • Alan opiskelija

      Nuo "urat" ovat yleensä perinnöllisiä, kaikilla niitä on mutta joillakin ne näkyy selvemmin ja toisilla lievemmin. Kynsien huonokuntoisuus voi johtua kuivista/vaurioituneista/huonokuntoisista kynsinauhoista joten aloita ostamalla hyvä kynsinauhavoide (esim. Mavala) jos et kuitenkaan halua ostaa kynsinauhavoidetta, voit käyttää myös vaseliinia tai normaalia käsirasvaa/vartalovoidetta jota ei ole kovin voimakkaasti hajustettu. Voide vaikuttaa parhaiten kun hierot sen kynsinauhoihin. Käytä niin usein kuin tarvis, ainakin kerran päivässä.

      Toiseksi, kynsien huonokuntoisuus voi johtua myön huonoista elintavoista. Tarkista että sinulla on kunnossa monipuolinen ruokavalio, nukut ja liikut tarpeeksi etkä polta tupakkaa.
      Muista myös viilata kynnet oikein, eli reunoilta keskelle, ei "sahaamalla"
      Oikea viilaustekniikka vähentää liuskottumisen.

    • sellanevaa

      Itselläni on tasapituiset, pitkät, hyvinvoivat kynnet sekä vitivalkoiset kynnenpäät. Itse en käytä mitään töhniä tai rasvoja kynsiin, vaan niin kuin tässäkin asiassa "kauneus tulee sisältä":

      1. Syön joka aamu vitamiinejä, myös ravintolisien muodossa (kuutta eri tablettia)
      Suosittelen erityisesti kalkkia, jota syön 3 tabl. päivässä.
      2. Syön ja juon valkuaisaineita PALJON!! (juustoja, maitoa, kananmunaa)
      3. En tiedä vaikuttaako tämä, mutta en syö lainkaan karkkia.

      Jos elät ja syöt terveellisesti, tulokset näkyvät ulospäin hiuksissa, kynsissä sekä ihossa ja naamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      196
      666
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      97
      599
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      57
      586
    7. 41
      529
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      505
    Aihe