Se oli pari päivää ennen Saksojen yhdistymistä, kun läksin Suomesta opiskelemaan Westfaleniin ja sillä tiellä olen edelleenkin. No toki en enää opiskele, mutta tässä elämän vaiheessa olen ajatellut, voisiko tutustua vielä naiseen Suomesta? Aluksi vain kaukosuhteiseen ajatusmaailman vertailuun, sillä kenties olen kasvanut liian kauas suomalaisesta ylisuorasukaisesta - uskaltaisinko sanoa: ikäänkuin toista kunnioittamattomasta kanssakäymisen tavasta.
Kävin tänä kesänä suomalaisella tanssipaikalla (tanssiravintola), mutta koin olevani kuin väärässä filmissä. Korostan sitä, että en arvostele suomalaista tapakulttuuria, epäilen lähinnä itseäni, olenko kenties kasvanut siitä 22 vuodessa liian kauas pois.
Puolet elämästä poissa Suomesta - entä nyt?
3
217
Vastaukset 3
- lähestyjä
Miten saksalaiset kohtelevat toisiaan? Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että Suomessa saatetaan olla aika töykeitä. Olen aina ajatellut, että saksalaiset saattaisivat olla aika samanlaisia. Millaisia ihmissuhdetaitajia he ovat?
- Zum Wohl
Vaihdetaan, ap. Haluaisin Saksaan, koska täkäläiset miehet sentään vielä arvostavat naisia. Tapasin kesällä mahtavan saksalaisen miehen, ja mietin, että miten itse osaisin Saksassa elää, kun olen yli 30 vuotta tässä maassa touhua katsonut :)
Mulla sama ongelma, mutta olen nainen ja asunnut kohta 20 v myös Euroopan keskellä. Olis kiva tutustua suomalaiseen mieheen, mutta tämä etäisyys arvelluttaa sekä ehkä myös se, etten ole enää ihan "normisuomalainen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562