Mites käytäntö?

Allekirjoitin mieheni lähettämän avioeropaperin muutama viikko sitten ja lähetin eteenpäin kuoressa, joka mukana. mitenkäs nyt sitten , astuuko se automaattisesti voimaan puolen vuoden kuluttua vai tarvitseeko jotain tehdä sitten uudestaan?
2257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei astu automaattisesti voimaan, vaan käräjäoikeuteen on jätettävä puolen vuoden harkinta-ajan jälkeen varsinainen hakemus avioeron voimaan saattamiseksi. Jollei eroa ole haettu ennen kuin 1-vaiheen vireille tulosta tulee vuosi, asia raukeaa ja olette edelleen naimisissa.
Mikäli asutte eri osoitteissa 2 vuoden ajan, eron saa ilman harkinta-aikaa.

Äänestä

Thanks...eli vuoden sisällä hakemisesta on toimittava....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


järkyttynyt kaikesta kirjoitti:

Allekirjoitin mieheni lähettämän avioeropaperin muutama viikko sitten ja lähetin eteenpäin kuoressa, joka mukana. mitenkäs nyt sitten , astuuko se automaattisesti voimaan puolen vuoden kuluttua vai tarvitseeko jotain tehdä sitten uudestaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu