Oon pian 14 vuotias tyttö, 162.5cm pitkä ja painan 51.8 kg. Olen kai siis ihan normaalipainoinen? Oon ihan tyytyväinen painooni, Ainut ongelma mulla vaan on että omistan ihanan paksut ja löysät pakarat ja pömppiksen. Mun reidet inhottaa mua ku niissä on paljon selluliittiä ja reidet ja peppu on iha arpien peitossa (appelsiiniiho?) Nyt jos oikeesti sais vinkkejä & kannustuksia saamaan parat hoikemmiksi (tai ees lihaksikkaammiksi) ja pömppömahan pois.?? Syön aika usein muita herkkuja yms, mutta karkkia en syö melkein ikinä. Käyn pari krt viikossa juoksu/kävelylenkillä.
laihutusapua/liikuntavinkkejä
sonja pa
387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet ihannepainon alarajalla (lähes alipainoinen), joten älä pudota painoa. Ala voimistelemaan, jätä suolaiset herkut (sipsit, pop-cornit, naksut) pois, lisää kasvisten syöntiä, juo kylliksi vettä (n. 1,5 litraa päivässä). Koeta vähentää muitakin herkkuja. Voisit lisätä kolmannen tai neljännenkin lenkin viikkoohjelmaan ja joka päivä pitäisi olla ulkona liikkumista ainakin puoli tuntia.
no ei se sen vaikeampaa kuin kaikki herkut, limut, mehut, pullat, jätskit, karkit, suklaa, vaalea leipä, pasta, pizza yms pois. Liikuntaa noin 5 kertaa viikossa ja katsot että syöt noin 1400 kaloria päivässä niiin johan läskit lähtee.
Sulla ei ole mitään pudotettavaa ja olethan vasta 14! Itse olin 14-vuotiaana 100-kiloinen! Joten yritä vain elää normaalisti:)