Todella mielenkiintoista. Näköjään sitten lappalaiset ketkä syö jäkälää on todella terveitä? ;)
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=12141896
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=12141896
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
- väärä relatiivipronomini : ei suinkaan "ketkä" vaan JOTKA. eIkö kielioppia ole opetettu ?
Iltasanomissa kieltäytyvät julkaisemasta kommenteissa oikeinkirjoitusta koskevia huomautuksia. Laitan niitä silti, sillä sensori lukee ne.
Poro syö jäklää, lappalainen puree poronmunaa.
D vitamiini taattu ja oi vetää koko talven kossua.
itse kirjoittamaasi keskustelunaloitukseen, paskaläjä. Halveksin itseensä linkittäjiä.
eikös tarkoitus ole tuoda tietoa esiin niint mitä väliä ketän sen tuo, pääasia että tietoa jaetaan.
eikös lapissa ihan perinteistä pontikkaa kuitenkin keitellä? :)
terveyttä kuitenkin piisaa. Mitä nyt lannan mukanaan tuomaa elintasokiusaa pukkaa. Ylipaino uhkaa ja sydäntaudit. Mutta muuten on vastustuskyvyt kohdallaan. Ottipa sitten juomaa taikka ei. Sille!
No ei alkoholi ole hyväksi, mutta luonnosta kyllä löytyy lääke kaikkeen. :)
"- väärä relatiivipronomini : ei suinkaan "ketkä" vaan JOTKA. eIkö kielioppia ole opetettu ? "
Äitee sano aina, et ei saa sanoa haistaa vaan tuoksua.
Mut mie puhun mite ite haluan haakeli sentää! ;)
Suksi mettäsika vittuuseen siitä.
Olipas mukavasti sanottu. Olen pettynyt poikani.
Ei ole totta.
Lapin jäkälässä on ydinsaastetta Murmanskista ja koko Lappi saastuu pikkuhiljaa.
Surullista, mutta, tota, totta.
Juu, onhan se, että varsinkin sienet imevät maasta ydinlaskeumaa.. Mutta onko jäkälä sitten yhtä tehokas tässä suhteen?
Jäkälä on suurimmalta osin sieni:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jäkälät
Syökö lappalaiset itsekkin jäkälää. Minä olen niin asian käsittänyt että vain porot syövät jäkälää, ja lappalaiset sitten syövät näitä porojaan.
kyl suomessa on pula-aikana varsinkin käytettä jäkälää ihan ruokana. tässä tosin ongelmallista, että jäkälällä on myös suuri lääkinnällinen vaikutus: ei lääkettä voi käyttää ruokana ja se aiheuttaa ongelmia varsinkin nuo jäkälähapot ovat voimakkaita mm. tappavat bakteereja niin niitä tulisikin käyttää aika pieniä määriä ja kausittain.
Jos jäkälää kuitenkin käytetään ravinnoksi pitää se valmistella, mutta jos sitä käyttää esim. kerran pari viikossa pieniä annoksia, niin asia on eri. Myöskin kuumentaminen ja käsittely tuhoaa monia muitakin aineita esim. c vitamiinia.
Olisikin hyvä saada kattava taulukko, mistä näkisi myös muiden aineiden koostumukset jäkälissä.
http://www.yrttitarha.fi/tietopankki/konstit/hataravi.htm