Onko korrektia ilmoittaa, jos löytää deittiprofiilin takana olevan ihmisen vaikka facebookista tai muualta netistä? Välillä tuntuu tyhmältä "jutella" deittipalstalla vaikka stadilaisen Minnan kanssa, kun tyyppi on oikeasti Ulla Tuppurainen Sipoosta. Sitten tämä lopettaa yhtäkkiä viestittelyn ja kas kummaa Ullan facebookkaveriksi on tullut joku ihqu Mika, jonka kanssa alta aikayksikön kaulaillaan seinäkuvissa makeasti. Kuukauden päästä Mika katoaa kaverilistalta ja "Minna" on takaisin palstalla, kirjautuneena aamusta iltaan.
Nettideittailijat facebookissa
Mävaannn
1172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Entäpä jos lopettaisit sen stalkkailun ja kaverilistojen seuraamisen?
On ihan ok jos tekee hieman taustaselvitystä ja googlailee nimeä siinä vaiheessa kun takana on useammat treffit ja ilmassa alkaa olla jo vakavaa ihastumista. Kun tietää jo ihmisen koko nimen ja on ehkä vietetty paljonkin aikaa yhdessä.
Nettitreffeillä en koskaan kerro koko nimeäni ensimmäisillä, en välttämättä toisillakaan treffeillä. Jos tyypissä on jotain epäilyttävää mutta jostain ihmeellisestä syystä lähden kuitenkin treffeille, esinnyn toisella nimelläni tai valenimellä. Näköjään se kannattaa kun on kaltaisiasi... Ja nettideittailun alkutaipaleella sain erään vähän pelottavankin riesan kannoilleni ja siitä viisastuneena nämä varotoimenpiteet. Yleensä kuitenkin treffeillä on ollut ihan kunnollista porukkaa kenelle ei tarvitse valehdella.
Tällä hetkellä seurustelen ihan kivan miehen kanssa jolle uskalsin kertoa koko nimeni toisilla treffeillä ja antaa oikean puhelinnumeroni.