MItä tehdä avomiehen lapsellisuuden kanssa riidellessä.

Yksin riidoissa

Olemme seurustelleet 4 vuotta ja asuneet yhdessä 3 ja puoli vuotta. Olimme onnellisia siihen asti kunnes mieheni sai työ keikkoja ulkomailta. Hänen työnsä kestää 1,5 viikosta 4 viikoon joka on pieni aika, mutta kotona hän on maksimissaan 4 viikkoa. Itse olen ihan vain kaupassa töissä joten kotona olen koirien ja kissojen kanssa koske meillä ei ole lapsia.

Ongelmana on miehen lapsellinen käyttäytyminen riitatilanteessa. Mieheni ollessa ulkomailla sain tietää että tämä ei varmaan pääsekkään kotiin vuosipäiväksi, jolloin olin kovin pettynyt ja kirjoitin facebookkiin suunnitelmien murskautumisesta jolloin mieheni sisar (joka ei yleensä putuu vuodatuksiini netissä) aukaisi suunsa ja haukkui minua lapselliseksi, koska mollaan miestäni työnteon takia (jota en tajua mistä hän sen mollaamisen vetäisi).

Mieheni sisko oli sitten soittanut miehelleni ulkomaille enkä tiedä mitä tämä oli puhunut hänelle. Tämä oli kuitenkin suuttunut asiasta niin, että olemme olleet poikaystäväni takaisin tulosta asti riidoissa.

Monesti olen yrittänyt kysyä mistä tämä riita johtuu mutta mieheni ei siihen vastaa tai ei halua juuri nyt puhua.

Olen muuttanut poikaystäväni kotikaupunkiin kun aloitin opiskeluni täällä, joten kaikki mitä minulla on, on vain mieheni kautta hankittua. Joten eron tullessa olen koditon.

Rakastan miestäni kovasti ja haluaisin selvittää tämän asian, mutta mieheni blokkaa nämä kaikki yritykset. Monesti olen yrittänyt nostaa kissaa pöydälle mutta mieheni blokkaa kissan ja nopeasti.
Eilenkin nostin taas kissan pöydälle ja tämä laittoi kuulokkeet toistamiseen korvilleen vaikka yritin estää ja puhua.

Miehelläni on erityinen suhde äitiinsä, joten mieheni suorastaan asuu äidillään, töiden jälkeen mieheni menee pikimmiten äidilleen "kahville" joka voi kestäää neljään aamuyöhön. koska meillä on riita.

MIten siis saan selvitettyä riidan mieheni kanssa?
Kauan joudun odottamaan leppymistä?

Eroa en haluaisi juuri siksi koska mieheni on kaikki mitä minulla on ja rakastan tätä suuresti.

6

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksin riidoissa

      ja riita johtuu niin pienestä asiasta minkä takia en juuri eroa halua. En ole siis pettänyt miestäni joka olisi paljon ymmärrettävämpi syy eroon

    • 332323

      Mielestäni on todella lapsellista että olet kaikille mennyt mollaamaan julkisesti miestäsi ja hänen töitään. Ei hän työlleensä mitään voi.

      Ehkä kannattaisi sinun tehdä samalla tavalla julkinen anteeksipyyntö kuin olet mollannutkin.

    • lapsellinen olet

      Oi ja voi. Mollasit miestäsi ja hänen työtään julkisesti ja vain sen takia, että joku tyhmä vuosipäivä sattui miehen työn kanssa päällekkäin. Kuka onkaan se lapsellinen? Pyydä mieheltäsi anteeksi. Vaikkapa siellä naamarissa, jos et naamatusten uskalla.

    • Yksin riidassa

      i ei ei ymmärsitte väärin. en ollut mollannut mieheni työtä yhtään mitenkään. päivitys vain oli semmoinen "harmittaa, mutta ei voi mitään".
      Sisko oli vain ottanut jotain ylimääräisiä reagointeja koska meilä tuli samalla riitaa siskon kanssa.

    • erovaan

      Miehesi on ilmeisesti pitkävihaista sorttia ja nautti mykkäkoulusta ja puhumattomuudesta. Oma ex mieheni jatkoi mykkäkouluaan kuukausitolkulla ja kohteli minnua kuin ilmaa..mieti minkä arvoinen olet? Ansaitsisitkohan enemmän arvostusta, minä päätin alkaa arvostamaan itseäni ja erosin.

    • Maijankinkkuleipä

      Onko kissakin poikaystäväsi vai yhteinen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6250
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      93
      5361
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3585
    10. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      3484
    Aihe