Hei kertokaa, miten teillä on sujunu jos toinen vanhemmista on ollut suomalainen. Ja pitääkö au pairin osata puhua englantia täydellisesti?
Toinen vanhemmista suomalainen
fairy93
6224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvin on mulla sujunut :-) Äiti on suomalainen ja isä saksalainen, tällaisiä perheitä ainakin täältä Saksasta löytyy paljon! Isä ei tosin ole kotona paljoa arkisin, vaan töiden takia muualla mutta hyvin sujuu. Ei multa ainakaan vaadittu mitään täydellisyyttä, tässähän tämä paranee koko ajan, vaikka ei mun englanti alkujakaan mikään huono ollut. Tulen onneksi perheen isän kanssa hyvin juttuun, niin mikäs tässä englantia puhuen suomen sijaan. Vanhemmat puhuvat keskenäänkin englantia.
Mitä kautta sä lähdit auppariks?
Mulla oli au pair worldissa profiili ja sieltä tämä perhe löysi minut, vaihdettiin meilejä ja sit puhuttiin kerran skypessä pari tuntia ns. haastatteluna ja ne ilmoitti haluavansa mut! Viikossa hoitui koko homma :--D Nyt takana kohta kaksi kuukautta täällä oloa, enkä voisi olla onnellisempi päätöksestäni lähteä!
mun edellinen perhe oli puoliksi suomalainen ja hyvin hommat pelasi.
ja eihän sun nyt täydellisesti tarvitse kieltä osata minne ikinä meetkään. senhän takia sinne ulkomaille lähdetään, kieltä oppimaan..
ei englantia tarvitse osta täydellisesti! :) Kohan tulee toimeen ja ulkomailla sitä huomaa että vaikka koulussa ei englannissa ole ikinä ollut hyvä.. niin kyllä sitä vaan osaa kommunikoida yllättävän hyvin englanniksi! :>
ite en halunnu perheeseen jossa puhuttaisiin suomea. sitten kaikki vaikeammat sanat ja tilanteet hoitaisi vaan suomeksi eikä saisi kielen oppimisesta läheskään yhtä paljoa irti .