Fitness ja tatuoinnit, mikä yhdistää?

Olen huomannut, että kuntosalilla pyörivillä ja itseään esittelevillä fitness-, strippari-, tassija-, esiintyjä-naisilla on huomattavan paljon tatuointeja. Narsismia?

Vai mistä johtuu? Tuntuu, että maailma pyörii vain oman navan ympärillä, heikko itsetunto? Tuntuvat minusta pinnallisilta ja ennalta-arvaamattomilta.

Oletteko huomanneet saman?
Outoa ja yhtenevää..
1121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Luettelit juuri luovan alan ihmisiä liudan. Oletko huomannut että, myös muusikoilla on usein tatuointeja?

Lähinnä sinun pitäisi miettiä miksi luovilla ihmisillä on tatuointeja ? ;)

Varsinkin sellaisilla jotka ovat sellaisen kulttuurin luovia ihmisiä mitä ei ole ollut vielä kauaa olemassa. Eli klassisen musiikin ihmisillä harvoin näkee tatuointeja, tai taidemaalareilla, kuvan veistäjillä... Mutta jos ollaan sellaisen ns. katukulttuurin luovan harrastuksen tai ammatin parissa alkaa olemaan tatuoinnit aika yleisiä.

Itselläni on siis tautuointeja ja harrastan musiikkia... Tosin olen triathlon kärpäsen pureman onnellinen uhri samalla ja näin ollen olen sitten alkanut sitä kestävyys urheilua harrastamaan myös ;) Niissä piireissä on myös aikalailla tullut tavattua tatuoituja ihmisiä, tosin moni muusikkokin harrastaa jotain kestävyys urheilua. Jännä juttu.

Omasta mielestäni siis tatuoinnit yksi tapa miten luovuus heijaistuu ihmisestä ulospäin, minun käsivarteen tehdään tällä hetkellä isoa kokonaisuutta ja viimeksi kun vähän väriteltiin niin tatuoitsiani ihan ääneenkin ihmetteli mulle sitä, että mistä tänkin idean olen saanut. :) ja siis ihan omasta päästä sekin tullut :P

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jotain outoa... kirjoitti:

Olen huomannut, että kuntosalilla pyörivillä ja itseään esittelevillä fitness-, strippari-, tassija-, esiintyjä-naisilla on huomattavan paljon tatuointeja. Narsismia?

Vai mistä johtuu? Tuntuu, että maailma pyörii vain oman navan ympärillä, heikko itsetunto? Tuntuvat minusta pinnallisilta ja ennalta-arvaamattomilta.

Oletteko huomanneet saman?
Outoa ja yhtenevää..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu