"Valmistettu EU:ssa" = Jotain hämärää valmistajassa

D-vitamiiniton 0%

Valmistettu EU:ssa kertoo ettei tuotteen alkuperää haluta kertoa, tämä taas viittaa Itä-Euroopan nyrkkipajoihin jossa tehdään halvalla mutta ******.

Nykyään suurin osa herajauheista ja yleensä lisäravinnejauhoista ja tableteista tehdään näissä idän tehtaissa, halpaa on mutta yleensä epämääräistä kamaa.

Myös suurin osa lääkeväärennöksistä tulee näistä Itä-Euroopan pajoista. Ja nythän selvisi että tämä ties millä myrkkykemikaalilla punaiseksi värjätty sianliha, jota myydään naudanlihana tulee myös Itä-Euroopan huijaripuljuista.

Itse ostan D-vitamiinit ja muut lisäravinteet vain suurilta tehtailta ja merkeiltä, jotka tuottavat ne itse.

Itä-Eurooppa ja Kiina eivät eroa toisistaan, niissä koitetaan kusettaa voittojen takia kaikessa mahdollisessa, tarkoittaa mahdollisimman halpoja raaka-aineita(huonoja), eikä rahoja tuhlata testaukseen ja laadunvalvontaan. Myös melamiinia ym. myrkkyjä saatetaan lisätä joukkoon voittojen maksimoimiseksi.

Suosittelen proteiinien, mineraalien ja vitamiinien ottamista mieluiten peruselintarvikkeista, joista yleensä näkee ovatko ******. Mieluiten vielä suomalaisia, jotta myrkkyjä ja käsittelyaineita ei ole käytetty ylenmäärin.

1

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moraaliton

      Pöyristyttävä paljastus vitamiineista - miten näitä saa myydä Suomessa?

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288510765770.html

      "Kaupoissa myytäville ravintolisille ei tarvitse hakea erillistä myyntilupaa.

      Osa Suomessa myytävistä D-vitamiinivalmisteista on paljastunut testeissä pelkäksi vedeksi ja perunajauhoksi. Itä-Suomen yliopiston testaamassa parissa tuotteessa oli vitamiinia pyöreät nolla grammaa – vaikka pakkaustekstien mukaan niissä pitäisi olla D-vitamiinia enemmän kuin muissa markkinoilla myynnissä olevissa tuotteissa. Lue IS:n kattava selvitys vitamiinihuijauksesta päivän painetusta lehdestä.

      Paljastus herättää kysymyksen: miten tällaisia tuotteita saa olla Suomessa myynnissä?

      Ravintolisät kuuluvat Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran valvonnan alle, mutta sen mukaan käytännössä valvonnasta vastaavat lisiä tuottavat yhtiöt itse.

      Eviran tuoteturvallisuusyksikön ylitarkastaja Anna Mizrahin mukaan kuluttajien on luotettava yritysten itsevalvontaan.

      - Siihen pyritään, että kuluttajan on pystyttävä luottamaan siihen, että tuote sisältää sitä mitä luvataan ja että se on myös turvallinen. Ja tämän osoittaminen ja varmistaminen kuuluu elintarvikealan toimijalle, MizrahI toteaa".


      Kiitos EU.

      EU:n vaatimuksesta on poistettu vaatimus tuotteen tutkimisesta ennen markkinoille tuloa ja on annettu valmistajien valvoa omia tuotteitaan.

      Onko joku viranomainen jo aloittanut tutkimuksen ja selvittelyt. Kysehän näyttää olevan petoksesta.

      Entä muut vitamiinit ja hivenaineet. Tuskin niihinkään on luottamista.

      Ehkä tästä aiheutuu jotain hyvää, yrityksillähän ei ole Wahlroosin mukaan moraalia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6014
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      318
      5096
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1471
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1392
    Aihe