"Valmistettu EU:ssa" = Jotain hämärää valmistajassa

D-vitamiiniton 0%

Valmistettu EU:ssa kertoo ettei tuotteen alkuperää haluta kertoa, tämä taas viittaa Itä-Euroopan nyrkkipajoihin jossa tehdään halvalla mutta ******.

Nykyään suurin osa herajauheista ja yleensä lisäravinnejauhoista ja tableteista tehdään näissä idän tehtaissa, halpaa on mutta yleensä epämääräistä kamaa.

Myös suurin osa lääkeväärennöksistä tulee näistä Itä-Euroopan pajoista. Ja nythän selvisi että tämä ties millä myrkkykemikaalilla punaiseksi värjätty sianliha, jota myydään naudanlihana tulee myös Itä-Euroopan huijaripuljuista.

Itse ostan D-vitamiinit ja muut lisäravinteet vain suurilta tehtailta ja merkeiltä, jotka tuottavat ne itse.

Itä-Eurooppa ja Kiina eivät eroa toisistaan, niissä koitetaan kusettaa voittojen takia kaikessa mahdollisessa, tarkoittaa mahdollisimman halpoja raaka-aineita(huonoja), eikä rahoja tuhlata testaukseen ja laadunvalvontaan. Myös melamiinia ym. myrkkyjä saatetaan lisätä joukkoon voittojen maksimoimiseksi.

Suosittelen proteiinien, mineraalien ja vitamiinien ottamista mieluiten peruselintarvikkeista, joista yleensä näkee ovatko ******. Mieluiten vielä suomalaisia, jotta myrkkyjä ja käsittelyaineita ei ole käytetty ylenmäärin.

1

232

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moraaliton

      Pöyristyttävä paljastus vitamiineista - miten näitä saa myydä Suomessa?

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288510765770.html

      "Kaupoissa myytäville ravintolisille ei tarvitse hakea erillistä myyntilupaa.

      Osa Suomessa myytävistä D-vitamiinivalmisteista on paljastunut testeissä pelkäksi vedeksi ja perunajauhoksi. Itä-Suomen yliopiston testaamassa parissa tuotteessa oli vitamiinia pyöreät nolla grammaa – vaikka pakkaustekstien mukaan niissä pitäisi olla D-vitamiinia enemmän kuin muissa markkinoilla myynnissä olevissa tuotteissa. Lue IS:n kattava selvitys vitamiinihuijauksesta päivän painetusta lehdestä.

      Paljastus herättää kysymyksen: miten tällaisia tuotteita saa olla Suomessa myynnissä?

      Ravintolisät kuuluvat Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran valvonnan alle, mutta sen mukaan käytännössä valvonnasta vastaavat lisiä tuottavat yhtiöt itse.

      Eviran tuoteturvallisuusyksikön ylitarkastaja Anna Mizrahin mukaan kuluttajien on luotettava yritysten itsevalvontaan.

      - Siihen pyritään, että kuluttajan on pystyttävä luottamaan siihen, että tuote sisältää sitä mitä luvataan ja että se on myös turvallinen. Ja tämän osoittaminen ja varmistaminen kuuluu elintarvikealan toimijalle, MizrahI toteaa".


      Kiitos EU.

      EU:n vaatimuksesta on poistettu vaatimus tuotteen tutkimisesta ennen markkinoille tuloa ja on annettu valmistajien valvoa omia tuotteitaan.

      Onko joku viranomainen jo aloittanut tutkimuksen ja selvittelyt. Kysehän näyttää olevan petoksesta.

      Entä muut vitamiinit ja hivenaineet. Tuskin niihinkään on luottamista.

      Ehkä tästä aiheutuu jotain hyvää, yrityksillähän ei ole Wahlroosin mukaan moraalia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      201
      2076
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      158
      1412
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1051
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      898
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      813
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      71
      813
    8. 93
      777
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      666
    Aihe