Lukekaapas tämän päivän hesarin juttu tiedesivuilta !
Synteettinen naishormoni pillereissä on TUHAT KERTAA öljyä vaarallisempi SAASTUTTAJA!!! 10 litraa sitä pilaa miljardi litraa vettä! Pian ei ole merten herkuista tietoakaan kun kalat eivät lisäänny ja häviävät jo suomenkin edustalta! JA miten toimiikaan luonnon tasapaino?!?!?! Voipa kohta heittää häränpyllyä!
Tutkijat epäilevät että pillerien hormooneilla on yhteys myös eturauhassyöpään, rintasyöpään ja lapsettomuuteen!
Nyt heti pillerit apteekkiin hävitettäviksi!!
Ja vastuu luonnosta ja muiden kehoista ja terveydestä kunniaan! Omalle kropallehan saa tehdä mitä haluaa mutta ei jos se on vaaraksi muille!
Pilsut pois kyllä jo omankin terveytenne takia. En ainakaan itse halua olla isona täynnä kasvaimia siksi että olisin aloittanut hormonien popsimisen jo 13-veenä.
Moni mun tuttu on saanut veritulpankin pillereistä - ja sen jälkeen ei elämä ihan normaalisti enää sujukaan!!! Raskausaikanakin saa joka päivä pistää itseään verihyytymiä estävällä aineella. Ajatelkaa ennen kuin ryhdytte leikkimään!
T: luomu
Lopettakaa pillerit luonnon puolesta!
10
1346
Vastaukset
- Veera
Hormonaaliselle ehkäisylle ei ole yhtä varmoja vaihtoehtoja kuin kuparikierukka ja se ei sovi synnyttämättömille. Kumit ovat liian epävarmoja jos seksielämä on vilkas ja säännöllinen. Siispä aion jatkaa ehkäisyrenkaan käyttöä, sorry.
- zuki
tyttö ystävän kans heitettiin jo pillerit pönttöön ja pois:) otettiin kondomit käyttöön paljo kivempaa kondomin kanssa:)
- tuhosit luontoa
Menit sitten heittämään ne pillerit pönttöön, missä ne sulavat veteen ja saastuttavat luontoa! Idiootti! Olisit heittänyt ne tavalliseen roskikseen tai vienyt apteekkin hävitettäväksi!
- Pilleritön
Pillerit sotkivat oman hormonitoimintani lopettamisen jälkeen puoleksitoista vuodeksi. Kuukautiset jouduttiin käynnistämään uudelleen lisähornoneilla ja lisäksi jouduin syömään vahvoja lääkkeitä pillereiden kohottamiin muihin hormoniarvoihin, jota ei olisi edes huomattu ilman pillereiden lopettamista. Jos olisin jatkanut vielä muutaman vuoden, en todennäköisesti olisi koskaan voinut saada omia lapsia ilman hedelmöityshoitoja.
Ei enää ikinä hormonaalista ehkäisyä minulle.- Miina
Voisitko kertoa, mitä pillerimerkkiä söit, kuinka kauan ja olitko "muuten terve"?
Itse olen tosiaankin syönyt pillereitä jo 7 vuotta, mutta en vielä ole "lapsentekoiässä", joten pillereitä jatkan varmasti vielä n. 5 vuotta, ellei sitten parempaa ehkäisymenetelmää löydy. Eipä ole käynyt mielessäkään, että nämä voisivat aiheuttaa lapsettomuutta. Nythän puhutaan jopa siitä, että pillerit pidentävät naisen fertiiliä aikaa kerta munasoluja ei irtoa joka kuukausi.
Kiitoksia vastauksista.
t: Miina - ????
Miina kirjoitti:
Voisitko kertoa, mitä pillerimerkkiä söit, kuinka kauan ja olitko "muuten terve"?
Itse olen tosiaankin syönyt pillereitä jo 7 vuotta, mutta en vielä ole "lapsentekoiässä", joten pillereitä jatkan varmasti vielä n. 5 vuotta, ellei sitten parempaa ehkäisymenetelmää löydy. Eipä ole käynyt mielessäkään, että nämä voisivat aiheuttaa lapsettomuutta. Nythän puhutaan jopa siitä, että pillerit pidentävät naisen fertiiliä aikaa kerta munasoluja ei irtoa joka kuukausi.
Kiitoksia vastauksista.
t: Miina"että pillerit pidentävät naisen fertiiliä aikaa kerta munasoluja ei irtoa joka kuukausi."
Häh? Mistäs ne kuukautiset sitten tulee? - Miina
???? kirjoitti:
"että pillerit pidentävät naisen fertiiliä aikaa kerta munasoluja ei irtoa joka kuukausi."
Häh? Mistäs ne kuukautiset sitten tulee?E-pillereiden ehkäisyteho perustuu siihen, että pilleriä syödessä munasolu ei irtoa lainkaan. Eli naisella ei ole ovulaatiota, eikä siis myöskään kuukautisia.
Pillereiden lisukojen välinen vuoto on siis pelkkä tyhjennysvuoto, ei varsinainen kuukautisvuoto. 60-luvulla kun pillereitä kehitettiin todettiin, että imitoimalla naisen luonnollista kiertoa naisten luottamus pillereihin olisi suurin. Nykyään lääkärit ovat hieman eri mieltä, ja jotku jopa suosittelevat, ettei pitäisi taukoa (= tyhjennysvuotoa) joka kuukausi, sillä tyhjennysvuodosta ei ole mitään "hyötyä".
Toivottavasti tämä oli vastaus kysymykseesi.
t: Miina - Pilleritön
Miina kirjoitti:
Voisitko kertoa, mitä pillerimerkkiä söit, kuinka kauan ja olitko "muuten terve"?
Itse olen tosiaankin syönyt pillereitä jo 7 vuotta, mutta en vielä ole "lapsentekoiässä", joten pillereitä jatkan varmasti vielä n. 5 vuotta, ellei sitten parempaa ehkäisymenetelmää löydy. Eipä ole käynyt mielessäkään, että nämä voisivat aiheuttaa lapsettomuutta. Nythän puhutaan jopa siitä, että pillerit pidentävät naisen fertiiliä aikaa kerta munasoluja ei irtoa joka kuukausi.
Kiitoksia vastauksista.
t: MiinaSöin muutamaa eri merkkiä neljän vuoden ajan ilman taukoja (18-22v). Aiemmin olin täysin terve, kierrot ainoastaan pikkuisen epäsäännölliset.
No, minun kohdallani munasoluja ei myöskään irronnut pillereiden lopettamisen jälkeen vaan kierrot aluksi venyivät venymistään (n.100vrk) ja sitten jäi kokonaan pois. Sain hormonia käynnistämään kierron, mutta se ei aikaansaanut ovulaatiota.
Tarkemmissa tutkimuksissa epäiltiin, että munasarjani ovat jollain tapaa "tukossa". Tuottivat liikaa munasoluja, joista yksikään ei sitten päässyt kypsymään. Munasarjat suurenivat ja epäiltiin PCO:ta. Verikokeista nähtiin, että hormonitasoissa oli muutakin häikkää. Minulla oli koholla prolaktiini-niminen hormoni, jonk aajateltiin ensin olevan seurausta aivolisäkkeen hyvälaatuisesta kasvaimesta. Pään kuvauksessa ei kuitenkaan löytynyt kasvainta ja vahvalla lääkehoidolla saatiin lopulta arvot sen verran alas, että kierrot rupesivat taas pelaamaan ilman hormoniavustusta.
Eräs lääkäri sanoi, että ehkäisypillerit (yhdistelmäpillerit, sis. estrogeenia) nostavat jonkin verran tuota prolaktiinitasoa, joka oli aikaansaanut minulla tason jatkuvan nousemisen. Prolaktiini nimittäin myös stimuloi itse itseään eli mitä enemmän hormonia, sitä enemmän sitä syntyy lisää.
Jos en olisi lopettanut pillereitä tätä ei olisi huomattu vielä vuosiin, sillä tyhjennysvuodot tulivat aina ajallaan. Prolaktiinitason koholla olo ja jatkuva nousu olisi voinut myös vuosien myötä aiheuttaa hyvälaatuisen kasvaimen aivolisäkkeeseen. Samoin munasarjojeni "lepotilassa" olo ei olisi ehkä enää korjautunut yhtä kevillä hoidoilla.
Huolettomasti ja luottavaisesti aloittamini e-pillerit siis saivat elämäni sekaisin puoleksitoista vuodeksi lopetuksen jälkeeen. Söin lääkkeitä, jotka saivat minut voimaan pahoin ja huimaus oli niin vahvaa, etten pystynyt ekoina viikkoina edes lähikaupassa käymään. Laskin käyneeni lääkärillä ja labrassa 16 kertaa viime kevään aikana tutkimuksissa. Lisähormonit saivat ihoni täyteen kipeitä finnejä, tukan rasvaiseksi ja mielialat heilahtelemaan laidasta toiseen.
En sano, että näin kävisi kaikille, tai edes suurelle osalle. Sanon vain, että itse en enää koskaan tule suhtautumaan huolettomasti minkaanlaisten hormonien syöntiin. Puolentoista vuoden helvetti koetteli omaa jaksamistani, vaikeutti opiskelujani ja stressasi avioliittoani.
Onneksi minun kohdallani kuitenkin kaikki kääntyi lopulta parhain päin. Nyt on lopultakin vauvallakin mahdollisuus tulla. Yrittämisen aloittaminen tosin venyi melkoisesti suunnitellusta, mutta parempi myöhään kun ei milloinkaan :) - Veera
No minäpä en ajatellut lopettaa ehkäisyä ennen kuin vaihdevuodet tulevat. Siinä sitten varmaan vaihdetaan suoraan toisiin hormoneihin...
- Annastiina
Tuli niitä sit syötyä ihan riittämiin... Alkoi tulee välivuotoja johon lääkäri vaan totesi että "sun oma hormoonitoiminta tulee läpi, voit kokeilla jotain muuta merkkiä jos haluat". Lopulta alko tuntuu siltä et olis ollu jotenkin "jumissa" ja ajattelin että jumanskauta, mitä v***n väliä sillä on milloin menkat tulee, kun ne kuitenkin on maailman luonnollisin asia naisella. Minä en enää pillereitä syö sen takia, että vois naida ilman kortsua ilman raskauden vaaraa. Olin sillon sinkku ja ajattelin että joka tapauksessa käyttäisin kortsua.
Olo on parin vuoden jälkeen parempi, menkat asettu luonnolliseen rytmiinsä, ilmoittaa alkamisestaan paria päivää ennen eikä mitään välitiputtelua ole ollut. Nykyisen miehen kanssa on keskusteltu sterilisaatiosta.
Nuoret naiset, kysykää jätkäkavereiltanne kuinka moni niistä olis valmis syömään hormooneja säännöllisesti, jotka estäis esim. siitiöiden valmistumisen ja ehkäisis raskauden... Miksiköhän aika moni niistä vastaa "No way!!!"...
Meidän pitäis vaatia että kehittäisivät muita "luonnollisempia" ehkäisykeinoja kuin jotkut hemmetin hormoonit.
t:Aikuinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389