Jehovan todistajien ehtoollisoppi III

valtaväestö ihmettelee kun jehovalaiset muistelee Jeesuksen kuolinpäivää
vain kerran vuodessa.
Näkyy olevan heille kuitenkin vuoden suurin tapahtuma johon
tulee myös paljon kiinnostuneita ulkopuolisiakin.
ovathan he jakaneet kutsuja ahkerasti siihen tapahtumaan sitä ennen.

Moniko lukijoista on muistonvietossa itse henk.koht käynyt?
577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

> Moniko lukijoista on muistonvietossa itse henk.koht käynyt? <

Moni.

-DH-

Äänestä

Moni joka EI ole käynyt,
arvostelee tapahtumaa,
vaikkei ymmärrä siitä mitään eikä ole siinä käynytkään.
Miksiköhän?

Äänestä

Monikaan ei ota ns."vertauskuviin" eli leipään ja viiniin osaa,
koska eivät tunne olevansa pyhällä hengellä voideltuja,

jotka pääsevät taivaaseen hallitsemaan
Kristuksen hallitsijatovereina niitä,
jotka saavat ikuisen elämän Maan päällä....
//
Läsnäolo kunnioittavina tarkkailijoina
6 Pitäisikö niiden, jotka nykyään tekevät hyvää Kristuksen 144000 veljen jäännökselle, ottaa osaa Herran illalliseen?
(Matteus 25:31–40; Ilmestys 14:1.)

Ei pitäisi. Jumala on suonut tämän edun vain niille, jotka hän on voidellut pyhällä hengellä olemaan ”perijätovereita Kristuksen kanssa”
(Roomalaisille 8:14–18; 1. Johanneksen kirje 2:20).

Mitä sitten on sanottava niiden asemasta, jotka toivovat saavansa elää ikuisesti maailmanlaajuisessa paratiisissa Valtakunnan hallinnon alaisuudessa? (Luukas 23:43; Ilmestys 21:3, 4.)
Koska he eivät ole Jeesuksen perijätovereita eikä heillä ole taivaallista toivoa, he ovat muistonvietossa _kunnioittavina tarkkailijoina_ (Roomalaisille 6:3–5).

7 Ensimmäisellä vuosisadalla tosi kristityt voideltiin pyhällä hengellä...//
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2003124?q=muistonviettoon&p=par

Äänestä

Niisankuun 14. on siis tärkeä päivä.
kerran vuodessa.

heille jotka Kristuksen sanoja kunnioittavat.

Äänestä

Voimme ymmärtää, miksi Jumala ohjasi Jeremian kohdistamaan huomion toiseen liittoon, uuteen liittoon, vaikka lakiliitto oli edelleen voimassa.

Jehova halusi rakkaudessaan ja huomaavaisuudessaan tarjota pysyvää apua muillekin kuin yhdelle kansakunnalle.

Jeremian välityksellä Jumala sanoi tähän tulevaan liittoon kuuluvista:
”Minä tulen antamaan anteeksi heidän erheensä enkä heidän syntiään tule enää muistamaan.” (Jer. 31:34.)
Vaikka tämä lupaus annettiin Jeremian päivinä,
se tarjoaa suurenmoisen tulevaisuudentoivon koko ihmiskunnalle.
Millä tavoin?
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1102010153?q=uusi liitto&p=par

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


niisankuun 14. kirjoitti:

valtaväestö ihmettelee kun jehovalaiset muistelee Jeesuksen kuolinpäivää
vain kerran vuodessa.
Näkyy olevan heille kuitenkin vuoden suurin tapahtuma johon
tulee myös paljon kiinnostuneita ulkopuolisiakin.
ovathan he jakaneet kutsuja ahkerasti siihen tapahtumaan sitä ennen.

Moniko lukijoista on muistonvietossa itse henk.koht käynyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu