jos liikun lähes joka päivä; 2 kertaa viikossa salilla ja uimassa, 1-2 kertaa lenkillä, 2 kertaa kuntopiiri, kuinka nopeasti voin laihtua 10 kiloa?
Olen 150 cm pitkä ja painan 62 kiloa, tavoitteena on painaa 52 kiloa kesäkuuhun mennessä kun valmistun. Tämähän on mahdollista?
Yritän myös syödä terveellisesti ja välttää ylensyöntiä
Olen 150 cm pitkä ja painan 62 kiloa, tavoitteena on painaa 52 kiloa kesäkuuhun mennessä kun valmistun. Tämähän on mahdollista?
Yritän myös syödä terveellisesti ja välttää ylensyöntiä
Vastaukset 2
Vanhimmat
Upeeta, että ymmärrät yhdistää ruokavalion ja liikunnan, etkä kuihduttele kitudieeteillä! Tuo liikunnan määrän laihduttavuus riippuu aiemmasta liikkumisestasi. Jos nyt yks'kaks olet lisännyt kovasti liikuntaa, keho voi mennä stressitilaan ja lisätä kortisolin erittämistä huimasti. Kortisoli purkaa lihasta, estää rasvaa palamasta ja kerää rasvoja vatsaan. Mutta liikuntaohjelmasi näyttää monipuoliselta ja se on hyvä! Huolehdi siitä, että viikossasi on vähintään yksi, mielellään kaksi lepopäivää tai päivää, jolloin teet vain kävelyn ja/tai venyttelet. Säännölliset pitkät yöunet ja varhainen nukkumaanmeno on myös tärkeää kehon rasvoja poltellessa ja lihaksia hankkiessa. 10 kilon laihtuminen on realistinen tavoite loppukevääseen mennessä (eli noin puoli kiloa viikossa; toki jumitusvaiheita voi tulla, varsinkin lihaskuntoa harjoittaessa, mutta siitä sitten taas paino voi humpsahtaa). Painon putoaminen usein hidastuu, kun rasvaprosentti laskee ja viimeisiä tavoitekiloja tiristellään. Suosittelen sinua tutustumaan kutri.net -sivustoon (Katri Manninen; laajaan asiantuntemukseen perustuvaa laihdutustietoutta monelta kantilta) ja Kaisa Jaakkolan nettisivuihin/Hormonidieetti-kirjaan. Itse valmistunen maaliskuuhun mennessä ja kun olisi näyttä hyvältä kotelopuvussa valmistujaisissa, niin muun muassa siksi koetan laskea nimenomaan rasvaprosenttia (se on suuri ja mahaa on liikaa), vaikka ylipainoa mulla ei paljoa ole (160cm, paino 59 kg). Pidänkin mittanauhaa ja peiliä vaakaa tärkeämpänä. Sen olen tässä jo jonkin aikaa laihdutelleena oppinut, että keho ei ole kone, jonka voi mekaanisesti pakottaa johonkin painoon, vaan monimutkainen kokonaisuus. Onnea ja sinnikkyyttä laihdutukseesi, itsesi kunnossa pitämiseen ja opiskeluihin!
kiitos vastauksesta! Ja kiitos myös vinkeistä, erityisesti kutri.net -sivusto vaikuttaa äärimmäisen kiinnostavalta ja itse en ollut kyseistä sivua koskaan löytänyt