Karaoken MM-karsinta 26.-27.10.

TiiKei

Viikonloppuna kisattiin Vantaan Tulisuudelmassa Karaoken isoimmassa ja kauneimmassa kilpailussa ja Suomi sai tuoreet MM-edustajat värikkäässä ja vaiherikkaassa finaalissa.

Voittajaksi selviytyivät The Voice of Finlandissakin kisailleet lieksalainen Ville Pyykönen ja helsinkiläinen Laura Malmberg. Voittajista ei voi olla kuin samaa mieltä. Molemmat lauloivat kaikki neljä kappaletta erinomaisesti ja kun molempien lavapreensens on vielä huippua, niin voitot olivat todellakin ansaitut.

Eikä ihan liikaa voi valittaa toisista MM-edustajista. Toiseksi sijoittuneet oululainen Tuomas Savolainen ja pirkkalalainen Noora Lehtinen lähtevät myös Suomen edustajiksi Saimaalle marras/joulukuun taitteeseen. Tuomaksen äänirekisteri ei ollut järin laaja, mutta laulusoundi oli todella hyvä ja lavakarismaa sen verran paljon, että naisten pikkuhousut vain pyörivät jaloissa. Noora Lehtinen osaa olla erinomainen viihdyttäjä lavalla ja oikeastaan vain viimeinen kappale meni laulullisesti hieman huterasti.

Kuten arvostelulajeissa tapana on, tuomariratkaisut jäivät selkeästi puhuttamaan. Sinänsä tuomareita ei voi mistään syytellä. He tekivät varmasti omasta mielestään hyviä ratkaisuja. Henkilökohtaisesti en ole kaikista valinnoista samaa mieltä. Espoolainen Sari Kankkonen ja tamperelainen Teemu Yli-Pukka olisivat ansainneet suorituksillaan TOP5-sijoituksen. Myös järkyttävästi jo ensimmäisellä kierroksella pudonneen helsinkiläisen Saana Mannerin kohtalo ihmetyttää.

Mutta kuten todettua. Nämä ovat kolmen ihmisen mielipiteitä ja ei heidän näkemystään voi liiaksi ruveta kritisoimaan.

Todella isot onnittelut Suomen MM-edustajille ja muille kisaan osallistuneille ei voi muuta kuin toivottaa tsemppiä ja rohkeutta kehittää yhä itseään. Viikoloppuna nähtiin lavalla niin hyviä laulajia, että pienellä esiintymis- tai laulutreenillä marginaalit saattavat muuttua suotuisiksi jo ensi vuonna.

0

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        95
        11986
      2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        107
        9076
      3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

        Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
        Maailman menoa
        127
        5046
      4. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        101
        4258
      5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

        -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
        Outokumpu
        81
        4204
      6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

        Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
        Maailman menoa
        38
        4177
      7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

        Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
        Maailman menoa
        7
        3943
      8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

        Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
        Maailman menoa
        11
        3729
      9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

        Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
        Maailman menoa
        40
        3613
      10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

        , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
        Perussuomalaiset
        31
        3585
      Aihe