CV-netti

Millaisia kokemuksia teillä on "työkkärin" CV-netistä? Monikin saanut yhteydenottoja sitä kautta?
6295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pari kuukautta ollut cv-netti. Ei yhtään soittoa... Hain sähköalan töitä, sekä teollisuuden tehdastyötä ja sekatyötä. Hakualue koko Kymenlaakso Lahti.

No puhelinmyyntiä tarjosi joku spämmifirma.

Äänestä

Muutamia vuosia sitten sain ihan hyviä tarjouksia. Nyt olen harvoin saanut mitään, tosin en aina tarkasta roskapostikansiota. Puhelinmyyntiä ja joku ihan outo työtarjous, jossa haukuttiin poliitikkoja ja liitteenä oli firman sisäinen sähköposti, joka oli todella kummallinen ja sekava.

Äänestä

Mediapex yrittää saada matalapalkkatöihin, mutta muuten CV-netti on ihan kuollut paikka.

Äänestä

Olen huomannut yhden asian tästä nykyisestä työhausta, nyt kun on tullut tietokoneet niin jopa firman omistajilta on mennyt lukutaito, itse olen laittanut työkkärin cv:hen etten halua myyntityötä ja viimeksi kirjoitin oikein isolla kirjaimilla mutta kuinka ollakkaan jo seuraavana päivänä oli tullut yhteydeotto joltakin puliveivari myyntitykiltä joka tarjosi mitäpä muutakaan kuin myyntityötä, en enää laita cv:tä ollenkaan ja olen tullut siihen tulokseen ettei kunnon työnantajat hae edes työntekijöitä työkkarin kautta.

Äänestä

Minulla oli CV-netissä oma CV joskus 2009 noin kahden viikon ajan. Jouduin ottamaan sen pois epäasiallisten tarjousten takia. Siellä jopa kyseltiin pimeenä työskentelyn mahdollisuutta. Muut olivat tuota kotimyyntiä kippojen, kuppien ja pesuaineiden saralla. Ei se mitään ideaali paikka ole. Työkkärin täti ihmetteli kovasti ja kehui kuinka sieltä on hirveen moni hänenkin asiakkaista saanut hyväpalkakkaista työtä. Olin printannut nuo "tarjoukset", mutta täti ei edes vilkaissut niitä.

Niin ja olen vetänyt ison yrityksen kehitystä, niin ei minulle sopivia töitä kyllä tuolta saa. Ei siellä roiku erikoisasiantuntijatkaan. Kyllä ne työllistyy ihan muilla tavoin.

Äänestä

Ok, kiitos vastauksista. Jotain tälläistä odotinkin. Eli taidan lykätä oman ilmoituksen laittoa hamaan tulevaisuuteen, jos yrittäisi ensin muilla konsteilla saada työtä. Olen hakenut nyt vähän yli kuukauden erilaisia töitä ja kutsu on käynyt vain yhteen haastatteluun, joka on ensi viikolla. Olin kyllä niin onnellinen kun pääsen edes haastatteluun, kun tähän saakka on tullut vaan kiitos mutta ei kiitos-vastauksia. Tsemppiä kaikille hakuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


5+18 kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä on "työkkärin" CV-netistä? Monikin saanut yhteydenottoja sitä kautta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu