Muutama kysymys olis....

jööjääjööjää

Joo,elikkäs olen poika, 17v. Kaverien kanssa ''bändissä'' laulajana. Minulta onnistuu hienosti sellainen karhea thrash metal laulu Slayerin ja Evilen tyyliin. Myös matala, puhdas laulu onnistuu, mutta vain matalalla äänellä.

Miten saisin ne korkeammatkin äänet irtoamaan kurkustani? Tai tiedän kyllä että ylärekisterin käyttöä harjoiteltava, et saa ne korkeat äänet tulemaan. Mutta ehkä oikeampi kysymys olisi, miten sitä sitten harjoitellaan?

Toinen kysymys olisi tällainen: R.J. Dio on aivan loistava laulaja, mutta mites saisin omaan puhtaaseen lauluuni samankaltaista 'raspia'?

Kiitoksia vastauksista jo etukäteen..!

1

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastaus kysymyksiisi

      Se raspisoundi tehdään käsitykseni ja kokemukseni mukaan ujuttamalla rekisteriä nimeltä "Vocal Fry" kaikkeen lauluun.
      Vocal Fry on rekisteri missä äänihuuliin kohdistetaan pienin mahdollinen määrä ilmaa äänen aikaansaamiseksi.

      Ite löysin tän sillai, että kevyesti ensin lauloin "ii" ja pistin sen äänen soimaan ihan kitalaen etuosaan. Tästä pitäs tulla tosi nasalli ääni.. sitten sitä ääntä hitaasti siirtää kitalakee pitkin kurkkuun päin (kuvainnollisesti). Jossain kohdassa ääni menee ilman mitään ekstra ponnistuksia särölle. Sitten vaan reenaamaan, kuinka pitää se ääni ja sitten koko ääniala siinä samassa "pisteessä"


      Korkeista äänistä en osaa sanoa kun eivät itseltäkään mitenkään loistavasti irtoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2257
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      52
      1816
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      136
      1769
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1376
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1110
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      979
    8. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      966
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      831
    Aihe