Epilaattori vai vahaus?

Miriah5678

Tääl ois yks, joka on nyt melkoisen kyllästynyt säärien sheivaamiseen. Kumpaa suosittelette, epilointia vai sheivausta? Erityisesti ne, jotka on kokeilleet molempia, mitkä on hyvät ja huonot puolet noissa? Sattuuko molemmat yhtä paljon? Kannattaisko aloittaa vahasta ja siirtyä epilointiin, jos huomaa kestävänsä kivun kuin nainen?

4

590

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisäys

      Niin siis kysymys kuului tietysti, että epilointia vai VAHAUSTA.

    • Oma kokemus

      Todennäköisesti vahaus sattuu enemmän mutta kipu on hetkellinen liuskan repäisyssä (vahaliuska tarttuu hieman ihoonkin). Epilaattori sattuu eniten ensimmäisellä kerralla jos karvoja ei ole epiloitu koskaan ja niitä on runsaasti. Säännöllinen ja tarpeeksi tiheä ajelu epilaattorilla vähentää kivun lieväksi nipistelyksi. Karvat kannattaa epiloida jo ennen kuin ne ehtii kasvaa täyteen mittaansa (1-4 viikon välein).

      Pidemmällä käyttöjaksolla epilaattori tulee selvästi halvemmaksi. Jos käy kosmetologilla vahauksessa, hintaero täyttyy nopeammin. Hyvänlaatuisen epilaattorin saa muutamalla kympillä (Braunin halvimmat mallit) ja se kestää vuosikausia kovaakin käyttöä.

      Jos pelkää kipua epiloinnin aloituksessa, voisi käydän ensimmäisellä kerralla kosmetologilla sokeroinnissa tai vahauksessa ja jatkaa omalla epilaattorilla viikon tai parin kuluttua kosmetologikäynnistä.

    • risunen2

      Samaa mieltä kuin edellä: käy ensin ammattilaisella vahauksessa ja jatka siitä epilaattorilla. Vahauksen jälkeen karvat kasvaa harvemmassa ja epilointi on kivuttomampaa. Itse käytän epilaattoria. Ekat kerrat oli aika kärvistelyä, kylmägeelipakkauksesta oli apua. Nykyään epiloin sääret ja kainalot 2-4 vk välein talvellakin ja nipistely on ihan siedettävää. Kainalot on herkemmät kuin sääret, mutta onneksi pienempi alue käsitellä.

      • risunen2

        Vahausta siis olen kokeillut myös, mutta epilointi nopeampaa ja vähän kivuttomampaa. Ja halpaa kun sama laite kestää monta vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1224
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      166
      1148
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1025
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      977
    5. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      269
      853
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      70
      852
    7. 129
      847
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      744
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      44
      744
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      394
      739
    Aihe