Kun on nuotit ovatko ne eri soittimille samat vai erilaiset?
Siis jos säestää eri soittimella esim. kuoroa onko nuotit samat Haitarille Pianolle laulajille)
Voiko yksiäänisistä laulun nuoteista soittaa esm. Haitarilla?
Kysyn kun en tiedä
2
123
Vastaukset
- neuvot
Jos on yksi nuottirivi: yleensä laulumelodia (tai päämelodia). Pianisti yhdistää tähän yleensä oikealla kädellä soinnun ääniä ja vasemmalla bassoäänen (soinnun perusääni).
Jos on soitinryhmä, tehdään yleensä sovitus. Eli valitaan soitin joka soittaa päämelodiaa ja sitten jaetaan soinnut ja harmoniat muille soittimille.
Kannattaa lähteä liikkeelle nuotinnoksesta, joka sisältää päämelodian ja soinnut.
Partituurissa on kaikille soittimille omat nuotit. Orkesterit käyttävät näitä. Silloin on hyvin tarkkaan määrittelty mitä ja milloin mikäkin soitinryhmä soittaa.
Yleensä kevyen musiikin nuoteissa on vain em. päämelodia ja soinnut.
Kysy toki lisää, jos ei auennut? - neuvot
Ja vielä: pelimanni-haitarin soittaja varmasti osaa soittaa laulumelodiasta ja soinnutuksesta mukavan kokonaisuuden. Mutta jos on opistohaitaristi, voi soveltaminen olla hankalampaa.
Sama pianisteilla: klassinen (soitetaan vain mitä nuoteissa) ja vapaasäestys (melodian ja sointujen pohjalta luodaan "lennossa" säestys) ovat eri asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047