miksi hiukseni eivät kasva pituutta?

niin vaikka olen hoitanu nyt hyvin, hellävaraiset shampoot ja hoitoaineet, kampaan varovasti en revi hiuksia mut silti niitä vaan kait tippuu ku ne ei oo 2 vuotee kasvanu yhtään, mul on hieman yli olkapäille ylettyvä letti ja oon tyttö.
61035
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se voi olla myös perintötekijöistä kiinni.
Minkälaiset hiukset muilla perheenjäsenillä on?
Kaikilla hiukset eivät kasva pitkäksi.

Äänestä

se pahin vaihe kasvatuksessa, kun hiukset on hieman yli olkapäille, sillon tuntuu ettei hiukset kasva ollenkaan... kokemusta on.

Sitten vain yhtenä päivänä yhtäkkiä huomaatkin, että hiukset on lapaluihin asti (jossa tulee sitten seuraava kasvupysähdys). :)

Itsellä on 4:ssä vuodessa kasvaneet hieman alle lapaluihin ihan lyhyestä tukasta, mutta nyt tuntuu ettei enää kasva millään. Nuorena mulla oli takapuoleen asti tukka ja sitä toivoisin nytkin... ei auttane kuin odotella ja toivoa että vielä kasvaa.

Tietty voi olla jotain ravintoaineiden puutetta tai sitten geeneissä, ettei kasva kuten "normaalisti" kasvaisi.

Äänestä

Kannattaa leikata 2-3 kuukauden välein latvoista sellaiset pari kolme senttiä ja tasoittaa niitä. Ne saattaa kasvaa lisää..

Äänestä
  • eli latvojen leikkaus tuskin auttaa... paitsi siihen, että tasoittamalla säännöllisesti tulee terveemmät hiukset ilman kaksihaaraisia.

    Äänestä

Hiuxet elää 5-7 vuotta yleensä, jonka jälkeen se on kasvanut täydelliseen pituuteensa ja tippuu pois, länsimaalaisilla. Jossain Kiinassa ja Japanissa ihmisten hiuxet kasvaa eri tavalla ja niillä saattaa olla mielettömän pitkät hiuxet. Joillakin ihmisillä saatta olla geenivirhe ja sen takia niiden tukka ei lopeta kasvua. Latvojen leikkaaminen EI edistä kasvua, ne kasvaa juuresta, ja joillakin ihmisillä hiusten luonnollinen pituus on aika lyhyt.

Äänestä
  • Joskus hiukset irtoilee ja tippuu, jos ei syö tarpeeksi vitamiinejä. Kokemusta on! Kun aloin syömään terveellisemmin, niin ei enää irronnut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lulu kirjoitti:

niin vaikka olen hoitanu nyt hyvin, hellävaraiset shampoot ja hoitoaineet, kampaan varovasti en revi hiuksia mut silti niitä vaan kait tippuu ku ne ei oo 2 vuotee kasvanu yhtään, mul on hieman yli olkapäille ylettyvä letti ja oon tyttö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu