Miksi ulkopuolisten pitää valvoa Islannin ilmatilaa?

Mikseivät he valvo tilaansa itse niinkuin kaikki muutkin valtiot? Onko Islanti ulkoistanut valvonnan vai mistä on kysymys? Maksaako se valvojille jotain vai onko kyseessä jonkinlainen "kehitysapu"?
18115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Nyt jo Ruotsin Bild määräilee Suomea osallistumaan operaatioon. TV 1 uutiset.

Äänestä
  • Arhinmäen Paavokin on varmaan ihan tyytyväinen

    Äänestä

  • Ruotsi on aina määrännyt Suomen sisä ja ulkopolitiikan, eikä siihen tule loppua koskaan.

    Äänestä

Tämänkin tiedon pihtasivat kunnes vaalit on ohi - olisi nääs voinut vaikuttaa epäsuotuisasti tuloksiin. Vaalien mentyä ohi kansalaisten kusettaminen voi jatkua.

Äänestä
  • Odotattakaapa vaan, mitä kaikkea lähipäivinä ja lähiviikkoina on tulossa.

    Äänestä

Kylläpäs täällä kaiken maailman pikkuasioista jaksetaan hörhöillä.

Jos jostakin rahanmenosta poraatte, niin voisitte keskittyä hieman oleellisimpiin rahareikiin: esimerkiksi joka vuosi maksettaviin kehitysapukustannuksiin kehitysmaille; siinä on kysymys sadoista ja miljardeista euroista, joilla ei tehdä muuta kuin ylläpidetään kehitysmaita pysymään kehittymättöminä.

Entäpä sitten olemattomaan "ilmastonmuutokseen" maksettavat vihreät verot ja päästömaksut? Kysymys on miljardeista hukkaan heitetyistä euroista vuosittain. Nämä maksut ulottuvat JOKAISEN sähkölaskuihin, autoveroihin, ym. maksuihin, joita viherhuumassa määrätään maksettaviksi.

Äänestä
  • olemattoman ilmastonmuutoksen vaikutkset näkyvät hyvin jenkkilässä

    Äänestä

  • sdgfggdgf kirjoitti:

    olemattoman ilmastonmuutoksen vaikutkset näkyvät hyvin jenkkilässä

    Taidat olla jokin viherhihhuli vai?

    Äänestä

  • ................ kirjoitti:

    Taidat olla jokin viherhihhuli vai?

    En ole viherhihhuli vaan ennemminkin realisti. Ilmastonmuutoksesta on selvät todisteet olemassa, niitä vaan ei haluta nähdä, koska sen myöntäminen ja siihen reagoiminen haittaisi talouden kehitystä. Pitkällä aikavälillä tosiasioiden kieltäminen tulee kalliimmaksi, mutta eihän se niitä haittaa jotka tahkoavat rahaa juuri nyt.

    ps. kannatan sekä ydinvoimaa että uusiutuvaa energiaa.

    Äänestä

  • sdfsdfsdfsfd kirjoitti:

    En ole viherhihhuli vaan ennemminkin realisti. Ilmastonmuutoksesta on selvät todisteet olemassa, niitä vaan ei haluta nähdä, koska sen myöntäminen ja siihen reagoiminen haittaisi talouden kehitystä. Pitkällä aikavälillä tosiasioiden kieltäminen tulee kalliimmaksi, mutta eihän se niitä haittaa jotka tahkoavat rahaa juuri nyt.

    ps. kannatan sekä ydinvoimaa että uusiutuvaa energiaa.

    Haista paska vitun hihhuli, maapalolla on ilmasto muuttunut iät ja ajat ilman autoja ja muuta PASKAA!!
    Saatanan REALISTI!

    Äänestä

Siis eihän tuo Naton jäsenyys voi ihan ilmaista olla Islannillekaan?

Natoon kuuluvilla jäsenmailla on yleensäs omat, viimeisen päälle kiunnossa olevat ja hävittäjälennostot ja sotalaivueet. Sitä kalustoa sitten käytetään tarvitatessa sotaoperaatioissa NATON johdon ja ohjauksen alla.

Kun ei kerta omaa sotakalustoa ole Islanti hommannut, niin kai ne sentään rahalla ovat korvanneet NATO:lle saamansa ilmasuojelun ym?
Lähetetään Islannille lasku mekin näistä Hornet-suojelutoimista.

Ei kai nyt kalliita koneita ilmatteeksi lennätetä Atlanttin ylitse jotakin suht hyvätuloisilla ihmisillä kansoitettua saarta puolustamaan?

Nehän omisti islantilaiset vielä 6 vuotta sitten valtaosan Elisa-puhelinyhtiötä, Finnairia ja vielä useampia varakkaita Kauphting-pankkejakin. On niillä rahaa millä lentotunneista maksaa, laskua peliin vaan.

Äänestä
  • Oli rahaa, ennen kuin kusetus paljastui.

    Äänestä

Onnetonta!
Hölmöyttä!
Natottajat on kiimassa!

Äänestä

Siksi, että ilman Suomen ja Ruotsin oikeistopuolueiden apua ja tukea Nato joutuisi panemaan pillit pussiin ja se pitäisi kuopata.

Äänestä

Islannin keikka on ihan höpöilyä. Sitä hössötetään nyt, ettei huomattaisi, kuinka Suomi on avaamassa ilmatilansa Naton koneille:

http://jyrkiyrttiaho.fi/2012/2759

Laiskoille lukijoille ohessa lainaus "Pohjoiseurooppalaisen toiminnallisen ilmatilan lohkon" sopimuksesta:


2 artikla
Soveltamisala ja tavoite

2.1 Sopimuksella perustetaan pohjoiseurooppalainen toiminnallinen ilmatilan lohko (NEFAB).
2.2 NEFAB:n tavoitteena on saavuttaa optimaalinen suorituskyky turvallisuuteen, ympäristön kestävyyteen, kapasiteettiin, kustannustehokkuuteen, lentojen tehokkuuteen ja sotilastoimien tehtävätehokkuuteen liittyvillä osa-alueilla suunnittelemalla ilmatila ja organisoimalla ilmaliikenteen hallinta kyseisessä ilmatilassa olemassa olevista rajoista riippumatta.

Eikös ole ovelaa? Liikenneministeriö vie meitä Natoon takaoven kautta, kun liikenneministeriön tekemällä sopimuksella solmitaan yhteistyösopimus kolmen Nato-maan kanssa "sotilastoimien tehtävätehokkuuteen liittyvien osa-alueiden optimaalisesta suorituskyvystä".

Kypärät päähän, kohta hyökätään Ryssänmaalle!

Äänestä

Miksi ulkopuolisten täytyy rahoittaa Kreikkaa. Samasta syystä kusipäät söhlää nyt ilmatilan valvonnassa.

Rikollisuus on vallassa. Siksi ei maallikot käsitä. Kyse ei ole ihmisten hyväksi tehtävistä asioista vaan järjestäytyneen rikollisuuden ahneudesta.

Äänestä
  • Saas nähdä milloin mellakat alkaa. Tuo hallinto on sen verran ulkona ihmisistä ja kotimaan asioista.

    Olen jo varttunut uutisia pikku väkivallasta. Vertailupohjana Ranskan ja Ruotsin mellakat. Siellä nuijitaan tulokkaita,täällä mittapukupoikia

    Äänestä

Usalla oli pari konetta Islannissa vielä 2006, mutta ne siirrettiin valvomaan Irakin öljykenttiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4+6 kirjoitti:

Mikseivät he valvo tilaansa itse niinkuin kaikki muutkin valtiot? Onko Islanti ulkoistanut valvonnan vai mistä on kysymys? Maksaako se valvojille jotain vai onko kyseessä jonkinlainen "kehitysapu"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu