Elikkä mulla on Casion cdp-120 digipiano ja haluisin tietää mikä musiikkiohjelma olis hyvä ihan aloittelijalle. Käyttöjärjestelmä tietokoneessa on win 7.
Tietokoneeseen "musiikkiohjelma jossa olis uusia soundeja"
7
296
Vastaukset
- Kalakkuna
Jos Daw ohjelmaa meinaat, eli moniraitanauhoitus ohjelmaa niin kunnon ohjelmat vaatii aina perehtymistä, eli periaatteessa ihan mikä vain käy.
Jos maksullisia tahdot niin lataa kokeilu versiot ensin:
Itse suosittelen Cakewalk Sonar x1 tai x2 ohjelmistoa tai Fruityloopsia joka on enemmän techno musiikkiin mutta on hyvä kanssa, kummassakin on soundeja tolkuttoman paljon.
Ilmaisena saa myös midisoundeja syntikalle FL sivulta
Autogun:
http://www.image-line.com/documents/autogun.html
Kristal saattaa olla ilmainen, en ole varma, käy kattoon. - Dioxide
Kannattaa aluksi ihan ilmaisiin ohjelmiin tutustua, itse opin kantapään kautta ammattilais ohjelmalla ja oli kyllä aika hepreaa aluksi.
Cubase, jota käytän, on ammattilais tason ohjelma, mutta melko kallis. Todennut hyväksi sillä ylimääräisiä soundeja tarjolla erittäin paljon, kuten hypersonic ja B4, mutta nämäkin maksavat.
Fruityloops on ihan hyvä alottaa mutta on melko rajoittava.
Jos taas etsit ohjelmaa säveltämiseen, niin Guitar Pro. On kätevä myös opetteluun, sillä näyttää kitaran tai pianon kielet/koskettimet. Toistaa mm. MIDI ja ASCII tabeja. Halpa ja hyväksi todettu.- Kalakkuna
Fruity loopsia käyttää tosi monet ammattilaiset tanssimusiikintekijät.
- Minä vaan
Thanks
- Jeremias 88256
Propellerheadsin Reason toimii myös hyvin kunhan on tosiaan se laite joka tuo midin koneeseen. Fl studio voi olla helpompi aloittelijalle.
- Kalakkuna
Helpompi aloittajalle?
No miten sen nyt ottaa, Fruity Loopsissa on sen verran opeteltavaa ja mahdollisuuksia ettämoni ei opi koskaan, on uskomattoman monipuolinen softa.
- AllenHeath
Tässäpä pari, joiden pitäisi olla ilmaisia. Mainio raituri/daw on Reaper, joka maksaa hiukan mutta on todella hyvä. Sen linkki on tuo viimeinen.
http://www.kreatives.org/kristal/
http://traverso-daw.org/
http://www.reaper.fm/
En ole aivan varma, minkälaiseen käyttöön musasoftaa olet etsimässä. Jos etsit säveltämiseen ja musiikin tuottamiseen valmiiksi asti, niin silloin yllä mainitut Reason ja FL Studio ovat oikein hyviä vaihtoehtoja.
Dioxide tuossa ylhäällä ei tiedä mistä kirjoittelee, kun sanoo fruityloopsia (joka on ollut FL Studio nimellä jo monta vuotta) rajoittuneeksi. Se on niin monipuolinen softa, että ainoa rajoitus on käyttäjä. Sillä on tehty metallia, jazzia, trancea ja jopa klassista. Ja tehdään tietysti edelleen. Voin suositella sitä kenelle vain. Reasonia en ole käyttänyt, mutta tiedän paljon porukkaa joka vannoo sen nimeen; se on varmasti myös hyvä valinta. Toki muitakin hyviä vaihtoehtoja on, mutta nämä tuli itselle ensimmäisenä mieleen.
Hyödynnä Kalakkunan hyvää vinkkiä, lataa demoversiot niistä ohjelmista jotka näyttäisi täyttävän sinun tarpeet, ja kokeile sekä katsele tutoriaaleja youtubesta... Helpottaa valintaa tuntuvasti! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2103879Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632465Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472233
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136