IF tallentaa puhelusi

Vaikka ei asiasta kerro yhteydenotto tilanteessa.
Mitähän laki moisesta touhusta sanoo?

8

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä ongelma?

      So what?

      Eikö ole vaan hyvä moempien oikeusturvan kannalta, että riitatilanteessa voidaan asiat todentaa nauhoitteesta?

      Ja laki kyllä sallii tuon, eikä siitä tarvitse erikseen ilmoittaa.

      http://www.tietosuoja.fi/48547.htm

      • So what

        So what??

        Tuon linkin mukaan pitää ilmoittaa, lue nyt vielä kerran.


      • Lukase kerran vielä
        So what kirjoitti:

        So what??

        Tuon linkin mukaan pitää ilmoittaa, lue nyt vielä kerran.

        Lukaseppa vielä kerran ajatuksen kanssa.

        "Informointi voidaan suorittaa esimerkiksi seuraavilla tavoilla:

        Jos on kyse asiakaspuheluiden nauhoittamisesta ja asiakassuhde on perustettu asiakassopimuksin tai muuten vastaavalla tavalla, informointi myös puheluiden nauhoittamisesta tulee ja voidaan hoitaa ko. asiakassuhteen syntymisen ja siinä annettavan muun informoinnin yhteydessä."

        Eli informointi puhelun nauhoituksesta, mikäli puhelu ei ole ensikontakti asiakkaaseen, myös ilmoittamalla siitä esim. nettisivuilla, jonka If myös tekee:



        http://www.if.fi/web/fi/henkiloasiakkaat/Otayhteytta/Pages/PuhelujenTallennusJaHinnat.aspx


      • Kyllästynytkusetettu
        So what kirjoitti:

        So what??

        Tuon linkin mukaan pitää ilmoittaa, lue nyt vielä kerran.

        Tää So what kaveri on ifin työntekiä joka ei ymmärrä lakiasioista mitään kun ei osaa nähtävästi lukeakkaan. Vähättelee kaikkia vahinkoja ja vakuutusasioita vaikka jokainen vahinko kuuluu vakuutusyhtiöiden korvausten alaisiksi jos näin lukee ehdoissa ja kuten tässäkin laki sanoo toista mitä yhtiö tekee, eikä tämä vajukki ymmärrä todellakaan edes lukemaansa.
        Vakuutusyhtiöistä sen verran kokemusta että korvauspuolen säälittävät prostituutit jotka eivät yleensä edes kerro tutuilleen todellista ammattiaan ovat valmiita kiertänmään lakeja ja jopa rikkomaan niitä koska yksityisellä ihmisellä ei ole mahdollista alkaa taistelemaan isoa vakuutusyhtiötä vastaan ellei tapaus ole täysin idiootti varmasti todistettavissa.
        Tällaisten ihmisten takia yhteiskuntamme on mätä vaikka tämä pohjasakka ei ole edes sieltä ihan pahimmasta päästä sen takia että nämä asiat ovat käytännössä mitättömiä.

        IF on vakuutusyhtiöitä suurimpia huijareita minkä voi nähdä jokainen joka osaa käyttää vaikka googlea!


      • kyllästynytkusetettu
        So what kirjoitti:

        So what??

        Tuon linkin mukaan pitää ilmoittaa, lue nyt vielä kerran.

        Hei vajukki, pitäskö sun mennä takas koulun penkille opettelemaan lukemista.
        Ajattelikko ostaa uuden eemeli mersun piakkoin?
        Taitaa sen ruosteisen riisikuppis kanssa olla paljon vielä oppimista yhteiskunnasta. Sun kaltaset ihmiset on niitä jotka nyljetään elävältä vallanpitäjien jälkeen kun se isoin ulosteklöntti osuu tuulettimeen.


      • kkusetettu

        Sä so what, oot sun parittajalles täysin mitätön prostituutti joka huoraa orjamaisesti naurettavalla palkalla ja vielä puolustelet parittajaas. oot täydellinen huora parittajalles. Sun kaltaisten ihmisten takia isot riistoyhtiöt pystyy toimimaan täysin epämoraalisesti ja lakeja kiertelemällä, pelkästään pyrkimällä maksimoimaan voitot asiakkaidensa kustannuksella, jotta ne yhtiön ahneet isokenkäset ja osakkeiden omistajat vois ajaa autoilla joista sä näät vaan märkiä unia koko lopun elämäs ja muutenkin elävät juuri kuten itse haluavat.

        Haluatko kuulla jotain kivaa? Kerron vaikket haluais.
        Meikäläisen ei tarvi tehä elämässäni töitä ja silti omistan ja ajelen semmosella autolla johon sun vuositulotkaan ei riitä. omistan ison omakotitalon myös, eikä lainaa ole niskoilla, kuten sulla varmasti riittää niin että saat painaa vielä seuraavat 50 vuotta töitä, jos ylipäänsä elät niin pitkälle ja silti et tuu omistamaan elämässäs oikeastaan mitään. Silti mulla on elämänkokemusta sekä inhimillisyyttä sen verran että ajatelen asiat oikeudenmukaisesti enkä itsekeskeisesti niin että kuinka itse hyötyisin muiden kustannuksella elämässäni parhaiten, koska se saattasisi aiheuttaa toisten elämien hajoamista ja jopa tuhoutumista mutta ennenkaikkea mielipahaa ja epäoikeudenmukaisuutta.

        Mainitsemastas minun älykkyydestäni voin vielä todeta kun sitä on vuosia tutkittu monen asianomaisen toimesta että kuulun 10% väestöstä maapallolla jotka ovat sen promillen alapuolella johon kuuluu näitä vähä-älyisiä kuten einstein ja nikola tesla. Sun teksteihin tutustuneena täälä voin todeta että hyvä jos sun älykkyytes riittää edes siihen keskitasoon eli 100 ÄO:n. Onnea vaan koska sitä sä tarvit elämässäs ja paljon.


    • Normijuttu

      Kuten kaikki muutkin asiakaspalvelufirmat...

      • kkusetettu

        yllättäen se nauhoitus yleensä katkeaa kun asiasta kysyy että nauhoitatteko tämän puhelun, jos eivät ole sitä sanoneet heti puhelun alkuun, mikä on lain velvoittama asia.
        Ilman asiakkaan lupaa ei puheluita saa nauhoittaa ja jos sana lupa on hukassa ei muuta kuin sivistyssanakirja käteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      205
      4671
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1627
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      21
      1311
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe