moi
Olen ilmoittautunut hammaslääkäri jonoon marraskuussa 2002, ja jonossa olen vieläkin!!
Kolmesti olen käynyt yksityisellä, kahdesti poistattamassa kirurgisesti viisauden hampaan, ja kerran paikkauttamassa pienen reiän, ja kun on palveluntarjoajan markkinat niin hinnat sen mukaiset, reiän paikkaus 90e ja viisaudenhampaiden poisto 240e.
Nyt olisi taas aika mennä hammaslääkäriin, mutta kun verojakin maksan niin odotan pääseväni kunnalliseen.. Nyt on siis kyse lahden kaupungin huonosta tilanteesta, onko muualla tälläistä??
onko tämä normaalia suurissa kaupungeissa?
7
429
Vastaukset
- Auli
hoitoaikoja on myöskin vaikea saada. Hoitoaikojen jakamisessa on jokin kiireellisyys järjestys esim. koululaiset ensin tms.
Minä sain paikan irtoamisen vuoksi ajan noin 4 kuukauden päähän, mutta väliaikainen paikka tietenkin laitettiin jo ensiavussa. Peruutuksen vuoksi pääsin aikaisemmin.
Kannattaisi perätä oikeuksiaan, jolloin lahden kaupungin pitäisi ostaa lisäresurseja vaikka yksityisiltä hammaslääkäreiltä.
Päivystävälle terveyskeskuksen hammaslääkärille kannattaa hakeutua, mikäli on akuutti tarve esim. viisaudenhammas on aiheuttanut tulehduksen ja vaatii pikaisen hampaan poiston.
Oikeastaan tilanne taitaa vain pahentua, kun nämä aikaisemmin hammashoidon ulkopuolella olleet pääsevät vihdoin hoidattamaan huonoksikin menneitä hampaitaan. Taitaa suurin osa vielä odotella jonoissa ensimäistä tarkistusta. - Auli
Jostakin muistelisin kuulleeni, että hoitoaikoja haetaan/jaetaan 3 kuukauden jaksoissa...???
- Piki
Olisi pitänyt mennä päivystyksen kautta.
Sieltä ne ensiavun jälkeen kirjoittavat lähetteen hammaslääkärille. Silloin niiden on pakko antaa aika ja samantien.
No, tiedätpähän ensi kerralla miten toimia kun hammasta särkee. - pekka
Itsekin veronmaksajana päätin, että nyt saa yksityisen rahastus loppua. Soitin itseni kunnalliseen jonoon.
Kyselin kuukausittain tilannettani ja kuinka ollakaan aika lopulta heltisi, paljon lyhyemmässä ajassa kuin monelle muulle jonossa olijalle!
Että kysele aika ajoin tilannettasi, niin kyllä tärppää!
Muuten saat olla jonossa ikuisuuksia! - nbhvgcf
Samanlainen tilanne täälläkin.
- Trolli_liikkeellä
Siis missä "täällä"?
Tilanne on muuttunut kahdessatoista vuodessa paljon ja kunnalliseenkin hoitoon pääsee viimeistään kuudessa kuukaudessa.
- kåkokpo
tuntuu olevan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380