En löydä omaa tyyliä :(

kyssäri vielä perään

Oon jo pitkään hakenu sitä "omaa tyyliä", mutta mikään ei näytä sopivan minulle. Ei söpö tyyli, gootti, emo, scene tai ylipäätään mikään. Miten voisin löytää sen oman tyylin? :)

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikuinen gootti

      Aloita miettimällä onko sinulla jotain arvoja tai asenteita, joita haluat pukeutumisellasi ilmaista. Tai, että mitä haluat pukeutumisellasi viesti kanssaihmisille. Koska jokainen asuvalinta kertoo ihmisille jotain.

      Voit koostaa oman tyylisi valikoimalla niitä vaatteita kaupasta, jotka ovat väreiltään sinua miellyttäviä, tuntuvat päällä mukavilta - niin mallin kuin materiaalinkin puolesta sekä mahdollisesti viestivät arvojasi, jos niitä haluat korostaa.

      Kyllä se tyyli siitä ajanmittaan kehittyy, kun huomaat suosivasi jonkintyyppisiä vaatteita yli muiden.

    • Dididiii

      Mä olen samassa jamassa, mutta yksi vinkki on mulla toiminut:
      - ostan vaatteen fiiliksen mukaan

      Että jos mä näen hienon vaatteen ja on sopiva omalle kukkarolle, niin en ala miettimään, "mitä muut sanoo?" vaan silloin nappaan vaatteen mukaan ja ostan sen. Kirpputoreilta teen useinkin hyvii löytöjä, joten jos et karsasta niitä, siitä vaan kirppikisille! :D Mä suosittelen.

      Uskoisin, että oma tyyli löytyy ajan kanssa. Mulla ei oikeastaan ole mitään tiettyy tyyliä, vaan menen fiiliksen mukaan. Jos oon esim. kipeenä, en ala kaivaa kaapista mitään hienoja vaatteita, vaan mä nappaan esim. olohousut, ensimmäisen paidan tai topin ja jonkun lämpimän pitkähihasen neuleen tai villapaidan.

      Jos on sellainen itsevarma olo, päältä löytyy: tiukat farkut, tiukka kirjava toppi, neule (semmoinen "avattava"), koruja kaulassa ja käsissä, sen lisäks vaikkapa neonkeltaiset lenkkarit. :)

      Eikä yhtään hävetä!

      Vinkki: käväise edes kerran kirppiksellä, kaiva sieltä kaikki kivan näköiset (ja -hintaiset) vaatteet

      Ja ikää löytyy pian 19v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      80
      4486
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      85
      4381
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3729
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3423
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2947
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2654
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2632
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      1983
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1718
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      95
      1253
    Aihe