Turvapaikanhakijalapset eivät saa ruokaa koulussa!

Ruotsalaista järjenkäyttöä parhaimmillaan. Koska valtio maksaa korvausta elinkustannuksista, ja siis myös ruuasta, on koulu päättänyt että nämä saavat syödä kotonaan. Turhaahan yhteiskunnan on maksaa kaksi kertaa samasta asiasta. Ihan hyvin päätelty ja oikein tehty! Uutinen tässä, tietenkin ruotsinkielellä:
http://www.expressen.se/kvp/asylsokande-barn-pa-oland-far-inte-skolmat/
5128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miksi näitä omituisia uutisia kuuluu Ruotsista liittyen juuri kouluruokailuun? Olisiko aika tarkistaa, millaiset ihmiset lapsia koskevista asioista siellä päättävät? Eikö siellä uskalleta korottaa ääntä virkamiesten röyhkeän mielivallan vuoksi, joka tietenkin kukkii entistä kirjavammin nöyristelykulttuurin keskellä?

Äänestä

"Satakunta turvapaikanhakijalasta Öölannissa eivät saa kouluateriaa. Borgholmin opetusvastaava on sitä mieltä että perheet saavat jo avustusta ruuasta ja siksi lapset voivat syödä kotona.
- He saavat valtiolta korvauksen ruuasta ja minusta tuntuu että avustukset on tarkastettava niin ettei makseta kaksista aterioista, sanoo Lars Bylund Dagens Nyheterille.
Koulutarkastuslaitos on alottanut tutkinnan ja pyytää Borgholmin kunnalta selvitystä."

Ett hundratal asylsökande barn på Öland får ingen skolmat. Utbildningschefen i Borgholm anser att familjerna redan får bidrag för mat och att barnen därför kan äta hemma.
– De får ersättning för mat av staten och då kan jag känna att man måste titta över bidraget för mat så att man inte får bidrag till dubbla luncher, säger Lars Bylund till Dagens Nyheter.
Skolinspektionen har nu inlett en utredning och begärt att Borgholms kommun ska förklara sig.

Äänestä

Tämä on sitä nykyajan tasa-arvoa:D

Äänestä

Ei tarvi syödä possua!

Äänestä

... juu ja mun puolesta mamu-kakarat vois ruokkiksella kirmata vaikka kotimaahansa syömään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nälkä kurnii kirjoitti:

Ruotsalaista järjenkäyttöä parhaimmillaan. Koska valtio maksaa korvausta elinkustannuksista, ja siis myös ruuasta, on koulu päättänyt että nämä saavat syödä kotonaan. Turhaahan yhteiskunnan on maksaa kaksi kertaa samasta asiasta. Ihan hyvin päätelty ja oikein tehty! Uutinen tässä, tietenkin ruotsinkielellä:
http://www.expressen.se/kvp/asylsokande-barn-pa-oland-far-inte-skolmat/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu