heippa olen parisuhteessa mieheni kanssa ongelmaksi on nyt tullut se kun olen tullut raskaaksi 6viikolla ja kumpikaan ei halua lapsia onkohan mahdollista että saan raskaudenkeskeytyksen ?? kun mulla ei ole yhtään lasta ja olen vasta 24v
auttakaa naiset mulla olisi iso ongelma
apuavaa
12267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomessa tehdään abortteja 10000 vuodessa, sitten ihmetellään kuka maksaa eläkkeet tulevina vuosina. ?
on mahdollista sosiaalisin perustein. mene lääkäriin.
mitä perusteita täytyis olla kun minusta ei vain ole äidiksi enkä halua lapsia
Mene lääkäriin.
Syyksi riittää ettet ole kunnollisessa parisuhteessa, opiskelut kesken, työtön ym. sosiaaliset syyt. Yksinkertaisesti ettei raskaus ollut millään lailla suunniteltu. Kiireesti lääkäriin!
Mieti nyt vielä. Ei 24 vuotias nainen ole vanha mutta et sinä nyt enää aivan nuorikaan ole vaan aikuinen nainen. Jos parisuhde on kunnossa niin anna lapsen tulla. Vai eikö sinulla ole koskaan ollut halua saada perhettä?
Jos on OIKEASTI elämäntilanne sellainen, että lapsi ei ole tervetullut tai ei muutenkaan lapsia halua ja esim. ehkäisy pettää, niin kyllä se keskeytys on siinä vaiheessa ok ajatellen jo sitä lapsen tulevaisuutta... Minäkin olen 24v. ja en todellakaan ole valmis äidiksi (en edes tiedä haluanko koskaan) ja siksi kyllä ehkäisyasiat kunnossa (pillerit+kortsu), mutta ei sekään ihan 100 % varma ehkäisykeino ole... En kuitenkaan ikinä ole ollut raskaana ja toivottavasti sellaista tilannetta ei tule lähiaikoina!
Kyllä siis abortin syyksi käy se, että ehkäisy petti eikä lapsi ole toivottu eikä ole kykenevä äidiksi elämäntilanteen vuoksi.
kiitoksia kommenteista helpotti mieltäni suuresti ressiä pukkaa kun olen paljon onnellisempi ilman lasta ja miehenikään ei tahdo lapsia on vain paljon helpompaa
enkä toivo ylipäätään lasta oli suuri järkytys kun näin testin tuloksen
2005 lähtien olen ehkäisyä käyttänyt
Mulle tehtiin abortti nuorena, kun en ollut valmis äidiksi.Oon vieläkin sitä mieltä,että ratkaisu oli paras kaikkien kannalta.
kuinka kauan siinä menee että pääsee tekemään sen abortin? jos menen maanantaina terveyskeskukseen terveydenhoitajalle käskivät mennä
Varaa aika suoraan lääkärille, ja kerro heti siinä varausvaiheessa että tarvitset aborttilähetteen, niin antavat mahdollisimman pian ajan.
Voi helv..ti, tynnyrissäkö olet kasvanut?