eksä

miten sitä tunteekin ulkopuoliseksi suvussa vaikka lapset on itse synnyttänyt niin eron jälkeen sitä on sitten miehen suvussa ulkopuolinen täysin ihan kuin ne lapset on taivaasta tullut ja äitiä ei ole....kiitos vitusti sukulaiset
5125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Et voi vaikuttaa etkä muuttaa sitä, miten muut käyttäytyvät. Voit muuttaa vain sen, miten itse suhtaudut siihen.

Äänestä
  • Eron jälkeen exän suku saapui sankoin joukoin paapomaan ja laittamaan velikullalle kämppää, kun akka pisti pihalle. Minua haukuttiin ja parjattiin oikein koko suvun voimin. Tilanteesta on nyt pari vuotta. Itse otin alusta asti homman niin, etten kommentoinut mitään enkä selitellyt. Aikuiset lapset ovat toki olleet serkkujensa kanssa tekemisissä, mutta minä olen vältellyt kaikkia. Nyt on tieten homma valjennut suvullekin, kun velipoika on jo haukkunut kaikki, pummannut rahaa jokaiselta ja myynyt kaiken, minkä irti sai. Exästä tuli täysi sosiaalipummi, eikä tilanne miksikään ole muuttunut. Nyt kelpaisin takaisin sukuunkin, mutta antaapa olla, onhan minulla omakin.
    Jännä nähdä, ketkä sukulaiset vääntyvät paikalle ensi keväänä pojan valmistujaisiin, mitkä pidetään tasan tarkkaan samalla hartaudella kuin ennenkin.

    Äänestä

tätä asiaa kannataisi keskustella hieman enemmänkin.
Eroissa nähdään syyllinen monesti aivan vääräällä tavalla, se joka väsyy ja lopulta saa voimaa lähtee, vaikka ei olisi juuri lainkaan syyllinen.

Kun ihminen alistetaan ja puristetaan, toinen menee ja elää elämäänsä, toinen yrittää ottaa vastuun niin kodin menosita ja lapsista ja lisäksi vielä ehkä luke jotain lisääkin, joka monessa yliopsiton opiskelussa on erikoistumista.
Jos tähän vielä tulee tuon puoliosn vanhemmat härveltämään, että miksi sen nyt pitää vielä lukea ym, vaan odottaisivat , että lukenut ihminen olisi heidän poikansa piika.
Poikaa oikein kehoitettiin harrastamaan eliitiurheiluaan ja hänen menonsa olivat viihdettä, kun nyt näin jälkikäteen katsoo katssoo, keitä se kaveripiiri on, näyttää kovin naisvoittoiselta, eli onkin ollut pettäjäpoika.
Toivon todella hartaasti, että tämä joskus roiskahtaa noillekin silmille oikein kunnolla ja näkevät aihuttamnsa tuhon omille lapsenlapsilleen, sekä omalle pojalleen.

Äänestä
  • Erossa ei kannata nähdä eikä etsiäkään syyllistä, vaan yrittää suhtautua asiaan mahdollisimman neutraalisti. Jokainen täysjärkinen ihminen tietää, että eron syyt ovat aina syissä.

    Jos tuntuu siltä, että joku odottaa omiaan toisten ihmisten suhteelta, niin se vain kannattaa jättää omaan arvoonsa. Sanoa hui hai ja jatkaa elämäänsä.

    Äänestä

Valitettava tilanne, mutta sille ei voi mitään. Et voi vaikuttaa siihen miten muut käyttäytyvät. Tuosta on kuitenkin ihan järjetöntä katkeroitua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katkera2 kirjoitti:

miten sitä tunteekin ulkopuoliseksi suvussa vaikka lapset on itse synnyttänyt niin eron jälkeen sitä on sitten miehen suvussa ulkopuolinen täysin ihan kuin ne lapset on taivaasta tullut ja äitiä ei ole....kiitos vitusti sukulaiset

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu