mää en tiiä onko ennestään aihetta tästä.. mutta mää haluaisin nenäkorun, mutta mää oon aika useesti nuhassa ja yleensäkki sairaana. nii onko sitte sillä nenäkorulla suurempi tulehdus riski? että tulehtuuko se sitte helpommin?
ja jos mää ny kumminki laitan nenäkorun, nii riittäähän pelkällä vedellä puhistaminen? ja sitte kun mä oon sairaana, nii pitääkö sillon puhistaa sitä jollaki puhistusaineella? entä jos käy uimassa (hallisa) nii pittääkö sen jälkeen puhistaa sitä jollaki?
pliis auttakaa, tää on aika tärkeetä mulle..
ja jos mää ny kumminki laitan nenäkorun, nii riittäähän pelkällä vedellä puhistaminen? ja sitte kun mä oon sairaana, nii pitääkö sillon puhistaa sitä jollaki puhistusaineella? entä jos käy uimassa (hallisa) nii pittääkö sen jälkeen puhistaa sitä jollaki?
pliis auttakaa, tää on aika tärkeetä mulle..
Vastaukset 4
Vanhimmat
ite laitoin nenäkoruni itse. äiti ei tykännyt. itelläni ei ole tulehtunut nenä kertaakaan vaikka olenki ollu nuhassa ja olen nyttekin. hyvä se ois puhdistaa vedellä ja jollai kunnollisella puhdistusaineella. joistain läväriliikkeistä voi ostaa puhdistusaineen. mäki ostin =)
tsemppii!
että pittääkö sen nenäkorun olla ensiksi suora vai se, missä on se spiraali siinä estämäsä, että se ei tipaha..?
mulla oli ainaski eka suora tappi,mut se on musta ainaki vähä hankala vaihtaa ku siit on se toinen pää paksumpi ettei tipu nii sit aina kipeytyy.. muualla saatetaan laittaa rengas...ja mul ei oo tulehtunu varmaan kertaakaan vaik on ollu nuha..ja ei kait sitä mitenkää erikoisesti tarvii puhistaa vaik on nuha?mä en ainakaan..ja eikös se muutenki piä vaan puhistaa pelkällä veellä?jotain5 min?
Mulla laitettiin ekanan koruna se jossa on se "koukku" siellä pitämäsä sitä korua ettei se tipu.. Mulla tää ei oo ikuna tulehtunu vaikka oon nuhassa melkein joka kuukausi (kunhan vaan varot kun niistät ettei se koru lähe mukana :D)Kannattaa puhdistaaa sitä ihan oikeella puhdistus aineella esim. septidin.. Ota vaan se koru, Mulla siitä ei oo ollu mitään haittaa!!