Miksi helluntailaiset ei usko Raamattua ja kieltävät Jumalan?

Jeesus ei ole Jumala. Se on pakana joka ei usko Jumalaa ja Jumalan Sanaa Raamatusta.
760
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joka tapauksessa Jeesuksen tulee olla sinulle Herra ja Kristus. Kaikki valta taivaassa ja maan päällä on annettu Hänelle, näin on Isä hyväksi nähnyt.

Äänestä
  • >Kaikki valta taivaassa ja maan päällä on annettu Hänelle< Silloinhan Isällä ei ole enään mitään valtaa kun kaikki valta on annettu Jeesukselle.Kiellät Jumalan ja olet epäjumalanpalvoja ja pakana.Kun kiellät Jeesuksen Jumalan kiellät samalla Jeesuksen.

    Äänestä

  • Jumalan Sanaa kirjoitti:

    >Kaikki valta taivaassa ja maan päällä on annettu Hänelle< Silloinhan Isällä ei ole enään mitään valtaa kun kaikki valta on annettu Jeesukselle.Kiellät Jumalan ja olet epäjumalanpalvoja ja pakana.Kun kiellät Jeesuksen Jumalan kiellät samalla Jeesuksen.

    13. Ja kaikkien luotujen, jotka ovat taivaassa ja maan päällä ja maan alla ja meren päällä, ja kaikkien niissä olevain minä kuulin sanovan: "Hänelle, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalle ylistys ja kunnia ja kirkkaus ja valta aina ja iankaikkisesti!"
    Ilm. 5.

    Jes. 42:8

    Minä, Herra, se on minun nimeni, minä en anna kunniaani toiselle enkä ylistystäni epäjumalille.

    Jeesus ei siis ole luotu ( kaikki luodut ylistävät Karitsaa ), eikä epäjumala.

    Äänestä

>> Se on pakana joka ei usko Jumalaa ja Jumalan Sanaa Raamatusta.

Äänestä
  • Muuten samaa mieltä kuin aloittaja mutta eivät he ole välttämättä pakanoita vaan tietämättömiä, ja sehän ei ole synti. Ja voihan itse paholainenkin olla pimittämässä heiltä totuutta.

    Äänestä

Johan tuli jytky juttu, ei usko raamatun sanomaan,missä menee koko seurakunnat.

Äänestä

Me uskomme kolmiyhteiseen Jumalaan johon kuuluu Isä Poika ja Pyhähenki.
He kaikki ovat Jumalolentoja, siis Jumala on kolminainen.
Luepas Johanneksen Evankeliumin alusta Kuinka sana oli Jumalan tykönä ja sana oli Jumala. Samassa luvussa kerrotaan kuinka tuo sana joka oli Jumasa
tuli lihaksi Jeesuksessa ja on osa Jumalaa. Isä jota yleisesti nimitämme Jumalaksi on nimeltään Jahve. Emmetee väärin nimittäessämme hänta Jumalaksi
Koska hän on korkein Jumalolennoista ja koko taivaan ja luomakunnan Herra.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jumalan Sanaa kirjoitti:

Jeesus ei ole Jumala. Se on pakana joka ei usko Jumalaa ja Jumalan Sanaa Raamatusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu