Kuukautiset yhtäkkiä lyhyemmät?

Olen siis käyttänyt Yaz-pillereitä puoli vuotta, enkä ole _kertaakaan_ unohtanut pilleriä, eikä ehkäisyteho ole muutenkaan päässyt heikentymään. Kuukautiseni ovat yleensä kestäneet sen 7 päivää, mutta viime kuukautiset kestivätkin 4 päivää. Mitään merkittävää stressiä tai muutosta ruokavaliossa tai liikunnassa ei ole tapahtunut, joten en usko että syy on siinä. Siirsin kuitenkin kuukautisia kuukaudella, voiko se vaikuttaa lyhentyneeseen kestoon, vai onko syytä epäillä raskautta?
677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mun mielestä toi on iha normaalia et kestää vaa neljä päivää, sillä ainaki ku ite käytän niitä ni ei kestä vuoto ku neljä päivää.. ehkä tietysti toi siirtämine voi kans vaikuttaa niiden kestoo.. et empä usko et sulla on syytä epäillä raskautta.

Äänestä
  • Niin siis tässä kuluneena puolena vuotena menkat on normisti pillereidenkin kanssa kestäny sen 7 päivää, nyt yhtäkkiä 4 päivää.
    Voi olla että tosiaan ylireagoin raskauden suhteen, mutta ois kiva tietää että mikä muu vois aiheuttaa menkkojen yhtäkkisen lyhentymisen.

    Äänestä

Aina kun tekee muutoksia syöntirytmiin, on mahdollista että se vaikuttaa muutenkin kropan toimintaan. Hyvin mahdollista, että muutos on vaikuttanut vuodon määrään.

Äänestä
  • Olen kyllä syönyt hieman vähemmän kuin ennen, mutta muutos ei ole suuri (en syö illalla paljoa). Muistelisin kuitenkin, että näin on tapahtunut aiemmin, ja silloin myös olin hieman vähentänyt syömistä.
    En tiennytkään, että pienikin muutos voi vaikuttaa näin paljon!
    Teen kuitenkin varmuuden vuoksi raskaustestin.

    Äänestä

  • huolellinen kirjoitti:

    Olen kyllä syönyt hieman vähemmän kuin ennen, mutta muutos ei ole suuri (en syö illalla paljoa). Muistelisin kuitenkin, että näin on tapahtunut aiemmin, ja silloin myös olin hieman vähentänyt syömistä.
    En tiennytkään, että pienikin muutos voi vaikuttaa näin paljon!
    Teen kuitenkin varmuuden vuoksi raskaustestin.

    PILLEREIDEN syöntirytmiin. Voi hyvää päivää.

    Äänestä

On normaalia :) itsellä kuukautiset 4 päivää ja viimeksi kesti vain 2 päivää. Gynen mukaan aivan normaalia, eli no worries!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolellinen kirjoitti:

Olen siis käyttänyt Yaz-pillereitä puoli vuotta, enkä ole _kertaakaan_ unohtanut pilleriä, eikä ehkäisyteho ole muutenkaan päässyt heikentymään. Kuukautiseni ovat yleensä kestäneet sen 7 päivää, mutta viime kuukautiset kestivätkin 4 päivää. Mitään merkittävää stressiä tai muutosta ruokavaliossa tai liikunnassa ei ole tapahtunut, joten en usko että syy on siinä. Siirsin kuitenkin kuukautisia kuukaudella, voiko se vaikuttaa lyhentyneeseen kestoon, vai onko syytä epäillä raskautta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu