Meidän tehtaalla on tullut jo vuotuiseksi tavaksi aloittaa YT neuvottelut joulun alla. tuotanto pyörii ja tilauksia tulee sisään. Säästää kuitenkin halutaan ja siihen on keksitty oiva keino. Ensin aloitetaan YT neuvottelut ja päätetään lomautuksen pituus ja ajankohta. Ennen lomautusta paiskitaan töitä hiki hatussa ja tehdään mahdollisimman paljon tuotteita varastoon joilla voidaan paikata lomautuksen aikana saapuvat tilaukset. Lomautukset jaetaan niin että tuotanto ensin ja sitten varaston porukka. Uusille asiakkaille vastataan että tilauksia ei oteta vastaan koska lomautukset on edessä. Me työntekijät olemme jo parina vuonna ihmetelleet mihin tämä työnantajan stragedia perustuu? Säästääkö palkkatuloissa lomautuksen aikana? Kiristetään työtahti maksimiin ennen lomautuksen alkua eli tehdään sisään tavaraa, mutta koska ylityöt on kielletty niin ylityökorvauksia ei tarvi maksaa. Onko muilla tällaisia kokemuksia "hyvistä" työpaikoista?
YT Neuvottelut
4
262
Vastaukset
- ~~ss
YT-neuvotteluissa on esitettävä selviä lukuja tuloksesta, tuottavuudesta, tilauskannasta jne. Toki jos toiminta seisautetaan määräajaksi, täytyy sitä ennen kuitenkin tehdä jo sovitut tilaukset. Ja aina, kun asioille laitetaan määräaika, tuppaa tulemaan kiire.
Jos tulevaisuudennäkymät ovat huonot eli tilauksia ei ole riittävästi tulossa, ei olisi kovin vastuullista yritystoimintaa pitää sama porukka silti entiseen tapaan töissä ilman että niille olisi hommia. Konkurssihan siitä tulisi, ja sitten menisi kaikilta työpaikka.
Lomautuksen aikana ihmisillä on sentään mahdollisuus tehdä varasuunnitelmia ja valmistautua tulevaan. Konkurssissa työt vaan kertakaikkiaan loppuu, ja irtisanomisaika kaikilla on kaksi viikkoa. - yt2
En vaan ymmärrä sitä miksi lomautetaan, vaikka tiedetään että toimitukset jäävät toimittamatta kun lomautukset painaa päälle. eikö juuri silloin lomauteta kun ei ole mitä tehdä ja toimittaa? onko säästöä jättää asiakkaat ilman tuotteita? No ei silloin ole kyllä palkkamenojakaan. Mutta miksi pitää firmaa pystyssä jos ei tuottaminen kiinnosta.
- ~~ss
Lomautusaikanahan työntekijällä on velvollisuus tulla kutsuttaessa töihin. Luvattuja tilauksia tuskin jätetään siksi toimittamatta, että porukkaa on lomautettu.
Toinen juttu on sitten se, jos samalla firmalla on tehtaita eri maissa ja tilauksia siirretään halvemman kustannustason maahan matalasesongissa.
YT-neuvotteluissahan työntekijäpuolella on mahdollisuus esittää vaihtoehtoisia ratkaisuja tilanteeseen. En sitten tiedä, kuinka usein työntekijät esittävät palkanalennuksia, jotta saisivat pitää työnsä. Suomessa ei taida olla kovin yleistä.
- vapaalla1
Kyllä meillä ainakin ilmoitetaan asiakkaille (itse joudun ilmoittamaan) että toimitukset myöhästyvät 2 viikolla lomauksen vuoksi. Näin on toimittu jo 3 vuoden ajan. Sen vuoksi laitoinkin tämän keskustelun vireille josko muissakin firmoissa olisi samankaltaisia "säästö" toimia. Meillä ei todellakaan ole mitään tuotannon vähyyteen viittaavaa syytä lomauttaa. Kuten aikaisemmin sanoin, ennen lomauksia painetaan hiki hatussa töitä jotta voidaan paikata tuottavuus ja toimitukset lomauksen aikana, eikä sekään riitä vaan joillekin valikoiduille asiakkaille joudun ilmoittamaan että tavaran toimitukset myöhästyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1242961Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412722Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521285
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055