Olen urheilua harrastava 14v tyttö ja about 3päivä sitten alaselkääni rupesi koskemaan aina kyykistyessä ja kumartuessa.Selkäni ei niksahtanut tai mitään ääntäkään ei kuulunut siitä kun alkoi tämä kipu.Mulla on ollut sama vaiva joskus viime kesänä ja kesti aika pitkään. parani sitten kylmägeelin ja hieronnan kanssa treeneissäkin kävin silloin vaikka oli tuo alaselkä kipeänä koska ei sitä muuten kun kumartaessa koskenut.No nyt sitten tuli taas tuo sama vamma ja haluasin tietää mikä vaiva on kyseessä ja kellään kokemuksia tästä;-)
Alaselkä kipua
Argh!!
3140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Veikkaisin lihaskipua, se voi tulla ihan huonossa asennossa nukkumisesta/istumisesta, tietystä usein toistuvasta liikkeestä (esim. urheillessa) tms. Hiero selkään kylmägeeliä, tee kevyitä venytyksiä, mutta anna selän myös välillä levätä ja pyydä vaikka äitiä hieromaan selkää. Toivottavasti paranee pian! :)
Joo kiitos:-)
Mulla alkoivat alaselkävaivat jo 12-vuotiaina. Ongelma löytyi sitten ankaran tutkimisen jälkeen ihan lihastasapainosta, sen saa suht helposti ja melko halvallakin kuntoon fysioterapialla, eli ei muuta kuin sinne! Sulla on nähtävästi uusivaa tyyppiä tämä, joten ilman muuta asialle kannattaa tehdä jotain myös ennaltaehkäisevästi ;)