Cerazette-minipillerit ja hiukset

Hei!

Olen käyttänyt Cerazette-minipillereitä yli 5 vuotta. Olen ollut niihin tosi tyytyväinen. Mm. menkat ovat jääneet kokonaan pois. Samaan aikaan olen kuitenkin nyt jo yli 2 vuotta ollut huolissani hiusten lähdöstä. Hiukseni ovat ohenneet ja muuttuneet sähköisiksi, takkuisiksi ja rasvoittuvat juuresta nopeasti (joudun pestä joka päivä ja minulla on pitkät hiukset). Olen pistänyt rahaa palamaan kampaamotuotteisiin, Priorin-kapseleihin ym. luontaistuotteihin, joiden pitäisi auttaa hiustenlähtöongelmissa. Vasta nyt hiljakkoin joku toi esille sen seikan, että minipillerit voisivat aiheuttaa hiusongelmia? onko kenelläkään vastaavaa kokemusta eli Cerazetet sopivat muutoin oikein hyvin, mutta ajan myötä hiuksia alkaa lähteä? ennen niin pitkät ja vahvat hiukseni ovat enää "muisto" vain. Pitkät ovat vieläkin, mutta paljon ohkaisemmat. Olen luullut, että tämä johtuu esim. iästä, mutta toisaalta olen seurannut ikäisiäni naisia eikä heillä hiukset ole ohentuneet vastaavasti. Kommentteja?
279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllähän hormon.ehkäisy voi vaikuttaa hiuksiinkin.

Oletko käynyt kilpirauhastesteissä? Ellet, niin kannattaisi.

Äänestä

Olen käynyt. Kuulemma normaalit... työterveyshuollossa katsottiin. Oikein odotin, että syy olisi ollut niissä, mutta ei kuulemma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen 45 v kirjoitti:

Hei!

Olen käyttänyt Cerazette-minipillereitä yli 5 vuotta. Olen ollut niihin tosi tyytyväinen. Mm. menkat ovat jääneet kokonaan pois. Samaan aikaan olen kuitenkin nyt jo yli 2 vuotta ollut huolissani hiusten lähdöstä. Hiukseni ovat ohenneet ja muuttuneet sähköisiksi, takkuisiksi ja rasvoittuvat juuresta nopeasti (joudun pestä joka päivä ja minulla on pitkät hiukset). Olen pistänyt rahaa palamaan kampaamotuotteisiin, Priorin-kapseleihin ym. luontaistuotteihin, joiden pitäisi auttaa hiustenlähtöongelmissa. Vasta nyt hiljakkoin joku toi esille sen seikan, että minipillerit voisivat aiheuttaa hiusongelmia? onko kenelläkään vastaavaa kokemusta eli Cerazetet sopivat muutoin oikein hyvin, mutta ajan myötä hiuksia alkaa lähteä? ennen niin pitkät ja vahvat hiukseni ovat enää "muisto" vain. Pitkät ovat vieläkin, mutta paljon ohkaisemmat. Olen luullut, että tämä johtuu esim. iästä, mutta toisaalta olen seurannut ikäisiäni naisia eikä heillä hiukset ole ohentuneet vastaavasti. Kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu